85 AYDINDAN CHP MİLLETVEKİLLERİNE DOKUNULMAZLIK MEKTUBU

85 Aydın CHP milletvekillerine yönelik açık mektupta dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğinin iptali için AYM'ye başvuru çağrısı yaptı.

85 AYDINDAN CHP MİLLETVEKİLLERİNE DOKUNULMAZLIK MEKTUBU
Aralarında akademisyen, sanatçı, gazeteci, yazar, avukat ve çeşitli mesleklerden kişilerin bulunduğu aydınlar, CHP milletvekillerine hitaben yayımladıkları açık mektupta, yasama dokunulmazlıklarıyla ilgili anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru çağrısı yaptı.

Ayşegül Devecioğlu, Bilge Selçuk, Dilek Gökçin, Emine Uşaklıgil, Erol Önderoğlu, Erol Katırcıoğlu, Ferhat Tunç, Gazi Çağlar, Gürhan Ertür, Haluk Tekeli, Lale Dilligil, Levent Gültekin, Mebuse Tekay, Mehveş Evin, Nesrin Nas, Nurcan Baysal, Orhan Alkaya, Oktay Etiman, Oya Baydar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Semra Somersan, Yalçın Ergündoğan gibi isimlerin de aralarında olduğu 85 imzalı açık mektupta, "Sizleri ülkemizin geleceği için onurlu bir tutum almaya davet ediyoruz" denildi
.
Anayasa değişikliğine "hayır" oyu kullanan milletvekillerinin tutumunun demokrasi mücadelesi ve siyasal alanın savunulması adına moral verici olduğu belirtilen mektupta, şu görüşlere yer verildi:

"Eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülkede barış içinde birlikte yaşamı savunmak, “söz hakkı” üzerindeki tüm engellemelere karşı olmak için, TBMM’de göstermiş olduğunuz çabanın hukuksal süreç ve fikri takip gereği Anayasa Mahkemesi'ne taşınması gerekmektedir. Bu görev öncelikle TBMM’de bu değişikliğe “Hayır” diyen sizlerin görevi değil midir?"
Anayasa Mahkemesi kararı ne olursa olsun, bu süreçte daha çok yurttaşın gerçeğe dair farkındalığının artacağına ve gelecek adına iyimser olmak için bir neden oluşturacağına işaret edilen mektupta, şöyle denildi:
"Ülkemizin geleceği parti içi dengelere bırakılamayacak kadar değerlidir. Eğer bu süreç durdurulamaz ise bizi bekleyen felaketi en iyi sizlerin bildiğini düşünmek durumundayız. Seçim öncesi verdiğiniz sözlerin, ettiğiniz yeminlerin ve demokrasi mücadelesinin gereği olarak bir adım öne çıkmanızı talep ediyoruz. CHP Milletvekilleri olarak AYM başvurusunda öncülük yapmanız veya bu konuda atılacak olan adımlara aktif destek vermeniz gerektiği düşüncesindeyiz. Bütün damarları tıkanmak üzere olan toplumun nefes alması birlikte yürütülecek bu özgürlükçü adımlar ile mümkün olacaktır. Sizleri ülkemizin geleceği için bugünden onurlu bir tutum almaya davet ediyoruz." 

MEKTUBA İMZA ATANLAR 
Ahmet Dindar (Avukat), Ahmet Muhtar Sökücü, Ali Bilge (Gazeteci, Açık Radyo Programcısı), Ali Uçansu (Diş Hekimi), Arif Ali Cangı (Avukat), Aslan Gökbuget, Ayda Arel (Prof. Dr.), Ayşegül Devecioğlu, Ayşe Gözen (Prof.Dr.), Ayşen Candaş (Doç.Dr.), Beril Eyüboğlu (Çevirmen), Bilge Selçuk (Doç.Dr.), Celal Korkut Yıldırım (Diş hekimi), Cengiz Aktar (Gazeteci), Ceyda Can (İşletme mühendisi), Çetin Ali Nergis, Çiğdem Özmen (Avukat), Çiğdem Yalçın, Dilek Gökçin (Yönetmen), Duygu Öz (Psikolog), Emine Uşaklıgil (Yazar), Ercan İpekçi (Gazeteci), Erol Önderoğlu, Erol Katırcıoğlu (Prof. Dr.) Fehim Caculi, Ferhat Tunç (Müzisyen), Fethiye Çetin (Avukat), Gazi Çağlar (Prof.Dr.), Gönül Soyoğul (Gazeteci), Gülgün Bögrek (İşletmeci), Gülşen Denizhan (Avukat), Gürhan Ertür, Hakan Sürmen (İnşaat Mühendisi), Hanife Yüksel, Hüseyin Eminoğlu (Diş Hekimi), Halim Bulutoğlu, Haluk Tekeli, İpek Üstüner (Kimya Mühendisi), İhsan Berkhan, K.Bülent Sürmen, Lale Dilligil, Levent Gültekin (Gazeteci, Yazar), Mebuse Tekay (Avukat), Melek Göregenli (Prof.Dr.), M.Şükrü Güner (Dr.), Melek Ulagay Taylan (Belgesel Sinemacı), Mehveş Evin (Gazeteci), Melih Yalçın (Makine Mühendisi), Mevlüt Ülgen (Psikolog), Mustafa Paçal, Nalan Erkem (Avukat), Necmiye Alpay, Nergiz Ovacık (Mühendis), Nesrin Nas, Neşe Erdilek, Neşe Yaşın (Şair), Nilgün Özşahin, Nilgün Toker (Prof.Dr.), Nurcan Baysal (Yazar), Orhan Alkaya (Şair, Yönetmen), Oktay Etiman, Oya Baydar (Yazar), Ömer Faruk Gergerlioğlu (Dr. Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü), Özlem Dalkıran (Çevirmen), Özlem Duva (Doç.Dr.), Pesent Katırcıoğlu, Reyan Tuvi (Belgeselci), Rıfat Yüzbaşıoğlu, Sefa Feza Arslan, Semra Somersan, Seyhun Dalgıç (Elektronik Mühendisi), Sinan Küçükali, Şengün Kılıç (Gazeteci,Yazar), Şükrü Boylu (Prof. Dr.), Tahsin Yeşildere (Prof.Dr.), Tarık İşmen (Diş Hekimi), Tatyos Bebek (Diş Hekimi), Uğur Aker (Prof.Dr.), Ümit Otan (Gazeteci), Ünzile Tekin, Yalçın Ergündoğan, Yaman Aksu, Yücel Tunca (Fotoğrafçı), Yüksel Taşkın (Prof. Dr.), Zerrin Küpçü.

Evrensel

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56