ABF\'YE BAĞLI BAZI DERNEK TEMSİLCİLERİNDEN PARTİ KURMAYA TEPKİ

ABF Başkanı Ali Balkız’ın yeni sol parti hazırlıklarına ilişkin açıklamalarına tepki gösteren dernek yöneticileri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Demokratik kitle örgütleri, iktidarı ele geçirmeyi değil, etkilemeyi hedefler. ABF yönetimi parti kurma çalışmasından vazgeçmeli ya da görevlerinden ayrılmalı” denildi.

ABF\'YE BAĞLI BAZI DERNEK TEMSİLCİLERİNDEN PARTİ KURMAYA TEPKİ

Federasyona bağlı bazı dernek temsilcileri parti kurma girişimlerine tepki gösterdi

‘ABF partiler üstüdür’

ABF Başkanı Ali Balkız’ın yeni sol parti hazırlıklarına ilişkin açıklamalarına tepki gösteren dernek yöneticileri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Demokratik kitle örgütleri, iktidarı ele geçirmeyi değil, etkilemeyi hedefler. ABF yönetimi parti kurma çalışmasından vazgeçmeli ya da görevlerinden ayrılmalı” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu’na (ABF) bağlı Alevi örgütleri, ABF Başkanı Ali Balkız’ın parti kuracakları açıklamasına sert tepki gösterdi. Balkız’ın açıklamasını protesto eden 19 Alevi örgütünün hazırladığı ortak bildiride, “ABF partiler üstü bir kurumdur. Demokratik kitle örgütleri, iktidarı ele geçirmeyi değil, etkilemeyi hedefler. ABF yönetimi parti kurma çalışmasından vazgeçmeli ya da görevlerinden ayrılmalı” denildi.

Balkız’ın açıklamasına tepki gösteren Alevi örgütleri ortak bildiri yayımladı. ABF’nin, Alevilerin çatı kuruluşu olduğu, kendisine bağlı kurumların birleşiminden oluştuğu vurgulanarak ABF’nin yapacağı işlerin bağlı olduğu kurumlarca oluşturulduğu ve tüzüğünde ayrıntısıyla yazıldığı anlatılan bildiride, “Demokratik kitle örgütleri, iktidarı ele geçirmeyi değil, etkilemeyi hedefler. ABF yöneticilerinin siyasi parti kurma hayalleri kafalarının karışık olduğunu gösteriyor. ABF partiler üstü bir konumda olup ABF Genel Başkanı ve yönetimince yapılan açıklamalar bağlı kurumları da doğrudan ilgilendirmektedir. ABF’nin tüzüğünde yer almayan, DKÖ mücadelesinin ilkelerine de aykırı olan böyle bir çalışmanın içinde yer alması kesinlikle kabul edilemez” değerlendirmesi yapıldı.

Alevi öğretisine sahip bireylerin de siyaset yapma, parti kuruluş çalışmalarında bulunma ve parti kurma hakkı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, parti kurma çalışmalarının ABF’yi oluşturan kurumları rahatsız ettiği vurgulandı. Açıklamada, Balkız’ın parti kurma ısrarının sürmesi halinde, görevinden de istifa etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

ABF GENEL BAŞKANI ALİ BALKIZ: OLUŞUMA DESTEĞİMİZ BİREYSEL

‘Parti kurulunca istifa edeceğiz’

ABF Başkanı Ali Balkız ise yerel seçimler sonrası 13 Nisan’da ABF Genel Yönetim Kurulu’nda Alevilerin temel taleplerinin Meclis’te çözüleceğini ve buna istekli böyle bir iradenin olmaması nedeniyle böyle bir karar alındığını söyledi. Bildiriye imza atan kurumların birçoğunun bildiriden haberi olmadığını ileri süren Balkız, “Bu girişimi hâlâ CHP’den umudunu kesmemiş kimselerin yaptığını düşünüyorum. CHP’nin yanında Mustafa Sarıgül hareketini çare olarak görenler de bu oluşuma karşı örgütlenme içerisindeler” diye konuştu.

Sözü edilen siyasi çalışmayı desteklediğini kaydeden Ali Balkız şöyle devam etti: “ABF içerisinde ben ya da bir başkası parti içerisine girdiğimiz zaman tabii ki istifa edeceğiz. Etik de bunu gerektirir. Ancak başta Alevi Kültür Dernekleri olmak üzere içimizdeki kurumlara bunu anlatamadık. Ben bireysel olarak bu partiyi istiyorum. Çabalıyorum. Bu benim görüşümü ifade eder. 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Hatip Güven
Hatip Güven - 14 yıl Önce

Sevgili Ersoy. Aslında uzun bir yrum yazacaktım bu habere ancak.yorum kutusu fazla harf kabul etmiyor. birde yorumun onaylanması çıkınca yazmaktan vazgeçtim.

Hatip Güven
Hatip Güven - 14 yıl Önce

Kimmiş bu 19 alevi örgütü haberin tamamını okuyorum ama göremiyorum. bu açıklama nerede yapılmış belli değil.
habercilikte 5N 1K diye bir ilke vardı bildiğim kadarıyla.
bunlara dikkat edilmeden masabaşında hazırlanmış bir metin olarak görünüyor.
Sanki CHP nin oylarına azaltmamak için uydurulmuş gibi duruyor.bu konuyla az çok ilgilenen herkes biliyorki Ali balkız alevi partisi kurmuyoruz diye diye dilinde tüy bitti. sadece CHPnin alevilerin taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu bu nedenle

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56