AĞBABA; KUYU SUYUNA SAAT MI TAKILIR ?

Ağbaba konuşmasında “Kuyu suyuna saat mı takılır?" Malatya'da duysalar, bilseler bunu yapanları sopayla kovalarlar” dedi.

AĞBABA; KUYU SUYUNA SAAT MI TAKILIR ?
 KUYU SUYUNA SAAT MI TAKILIR? DİYEN AĞBABA;
 
“MALATYALILAR DUYSA SİZİ SOPAYLA KOVALARLAR”
 
Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Malatya Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Veli Ağbaba Yer Altı Suları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi üzerinde CHP adına bir konuşma yaptı.Ağbaba konuşmasında “Kuyu suyuna saat mı takılır?" Malatya'da duysalar, bilseler bunu yapanları sopayla kovalarlar” dedi.
 
CHP Milletvekili Ağbaba TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Bu Kanunla tüm yeraltı suyu kuyu sahiplerine kuyulardan çektikleri su miktarının ölçülebilmesi için ölçüm tesisi zorunluluğu getirildi. Değerli arkadaşlar, ben bu kanunu ilk duyduğumda, arkadaşım söylediğinde önce şaka sandım. "Kuyu suyuna saat mı takılır?" dedim. Malatya'da bunu duysalar, bilseler bunu yapanları sopayla kovalarlar. Hâlâ da şaka sanıyorum. Sayın Bakan "Kameralara el salla bu bir kamera şakası." diyecek, bundan vazgeçecek diye düşünüyorum.” Dedi.
 
ÇAT BARAJI TEK BİR METREKARE SULAYAMIYOR”
Ağbaba “Şimdi, değerli arkadaşlar, bu kuyuya vuranlar, sondaj vuranlar keyfinden mi vurdu? Benim kendi şehrimle ilgili, Malatya'ya ilgili birkaç örnek vermek istiyorum: Sizler barajlar yaptınız, örneğin ta geçmişte emek vererek yapılan bir Çat Barajımız var, ki Malatya'nın o bölgesini sulayacak, Malatya'yı kalkındıracak bir baraj. Hâlâ o baraj yapılma amacının dışında maalesef ne Çerkezyazısı'nın ne Örnek köyün bulunduğu alanın bir tek metrekaresini sulayamıyor. Ben her yerde söylüyorum, bakın Çat Barajı yeteri kadar su alamadığı için orada Şerefhan Deresi Çat Barajı'na bağlanmadığı için maalesef burada utanarak söylüyorum, hâlâ Malatya'da kanalizasyon borularını kırarak sulama yapan çiftçiler var. Resimleri de var, bunu her yerde söylüyoruz. Bu insanları çaresiz bırakmışsınız, bu insanlar sizin yüzünüzden, barajı doğru yapamadığınız için, Şerefhan Deresi'ni bağlayamadığınız için sondaj kuyusu vurmuş. Şimdi, bir de bunlardan saat takmalarını istiyorsunuz. Bu, haksızlıktır.” ifadelerini kullandı.
 
“BİZİM MİLLETVEKİLLERİ DE ALKIŞLADILAR”
CHP Milletvekili Ağbaba “Değerli arkadaşlar, sadece Malatya'nın Çerkezyazısı değil, Polat Ovası, Yazıhan Ovası, Kale'deki arazilerin hiçbiri sulanmıyor. Sayın Bakan 12/12/2012'de bir müjde verdi, 12 tane barajın açılışını Sayın Başbakan yaptı. Bizim milletvekilleri de sağ olsunlar alkışlandı. Şimdi, Türkiye'de -söylesem, yine şaka sanacaksınız- baraj var, kanal yok. Bu baraj sulama barajı arkadaşlar. Bakın, birinin ismi Kapıkaya Barajı, sağ olsunlar bizim hemşehrimiz Turgut Özal'ın ismini verdiler, bir diğeri Boztepe Barajı, ona da Sayın Recai Kutan'ın ismini verdiler. Sağ olsunlar, kutluyorum, tebrik ediyorum ama bu barajların hiçbiri sulama amaçlı değil, hiçbiri bir metrekare toprağı sulayabilmiş değil. Sayın Bakan, doğru mu değil mi?Kanalların yapılması unutulmuş arkadaşlar. Gelin görün, belki utanırsınız.”dedi.
 
“GÜRÜL GÜRÜL TOHMA’YI SATTINIZ”
TBMM Çevre Komisyonu üyesi Ağbaba konuşmasının devamında “Bu Hükûmet döneminde sularımız peşkeş çekilerek mülkiyet hakkı satıldı. Bakın, Malatya'da bir Tohma var, Tohma, o güzelim Tohma, gürül gürül, Darende'ye hayat veren Tohma, Sofular'a, Bicir'e, Alvar'a, Ayvalı'ya can veren Tohma. Ne yaptınız Tohma'yı? Tohma'yı sattınız. Tohma, şu anda birkaç HES amacıyla satıldı.Yandaşlar, orada dinamitler patlatarak maalesef Tohma'yı öldürdü. Darende'nin Yeşiltaş köyü, Kuluncak'ın Sofular'ı kan ağlıyor, binlerce yıldan beri atalarına, çocuklarına aş veren, insanlığın ortak malı Tohma'yı sattınız ve Tohma şu anda bir taraftan dinamitlerle patlatılıyor, bir taraftan da değerli arkadaşlar, köylerin kanalizasyon suyu bağlatılarak kirletiliyor” dedi.
  
“BEYDAĞI’NIN EN GÜZEL SUYUNU KURUTACAKSINIZ”
CHP Parti Meclisi Üyesi Veli Ağbaba konuşmasının sonunda “Her gördüğünüz yere taş ocağı ruhsatı veriyorsunuz. Malatya'ya bağlı Karagöz köyü var, merkeze yedi kilometre. Karagöz Köyü’nün muhtarı Haydar Küllü sesleniyor, diyor ki: "Bizim geçim kaynağımız hayvancılık. Buraya taş ocağı ruhsatı vererek hem hayvancılığımızı bitireceksiniz hem de Beydağı'nın en güzel suyunun çıktığı Karagöz Köyü’ndeki su kaynağımızı kurutacaksınız." Değerli arkadaşlar, "Kime danıştınız?" diye soruyorlar."Vatandaşa mı danıştınız, muhtara mı danıştınız?" diyorlar. "Kime danıştınız da bu izni verdiniz?" Ve "Karagöz'ün suyunu taş ocaklarıyla yok etmeye çalışıyorsunuz." diyorlar ve bir şey daha ekliyorlar. "Buraya gelecek milletvekillerini buradan sopayla kovmak da Karagözlü köylülerin görevidir." diyorlar. Buradan size iletiyorum” şeklinde konuştu.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56