AKP ALEVİ AÇILIMINA SEÇİMDEN SONRA NOKTA KOYDU

Seçim öncesindeki hükümette Devlet Bakanlığı düzeyinde sürdürülen Alevi açılımı, yeni hükümetle birlikte sona erdirildi.

AKP ALEVİ AÇILIMINA SEÇİMDEN SONRA NOKTA KOYDU

Alevi ‘açılımı’na nokta koyuldu

Seçim öncesindeki hükümette Devlet Bakanlığı düzeyinde sürdürülen Alevi açılımı, yeni hükümetle birlikte sona erdirildi.

Yeni hükümetin önceki gün okunan programında yine Milli Birlik ve Kardeşlik Projesiadıyla vurgulanan Kürt açılımı, İçişleri Bakanlığından Başbakan Yardımcılığına kaydırılan Beşir Atalaya bağlı olarak sürdürülecek. Alevi açılımı ise bu kez hükümetin gündeminde yer bulamadı. Alevi açılımdan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, yeni hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirildi. Hükümet içinde yeni bakanlık yapılanması çerçevesinde görev dağılımları da yapıldı. Alevi açılımını yürüten Çelike bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni kabinede Başbakan Yardımcılığına getirilen Bekir Bozdağa bağlandı. Ancak görev dağılımında Alevi açılımının sorumluluğu hiç kimseye verilmedi. Önceki hükümette olduğu gibi bir Ale-vi açılımı başlığı da şu ana kadar hükümetin gündemine gelmedi.

Okunan yeni hükümetin programında da Alevi sorununun yer bulmaması, hükümetin yeni dönemde bu konuyu gündeminde tutmadığının bir göstergesi olarak algılandı. 12 Haziran seçimine kadar Alevi açılımını yürüten Bakan Çelik de Alevi açılımıyla ilgili henüz Bakanlar Kurulunda bir değerlendirme yapılmadığını belirtirken, Alevi açılımındaki temel hedeflerimiz konusunda sonuç alıcı çalışmaları yaptık. Orada yeni bir çalışma konusu yokdiyerek Alevi açılımının bir bakanlık bünyesinde sürdürülmesinin düşünülmediği mesajını verdi. Çelik, çalıştaylar toplayarak bir tartışma süreci başlatmıştı. Çalıştayların ardından Sivas katliamının yapıldığı Madımak Otelinin kamulaştırılarak kültür merkezi yapılması, zorunlu din dersi sorunun çözülmesive cemevlerinin statüsünün netleştirilmesi başlıklarından oluşan hedefler belirlenmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56