ALEVİ AİLENİN HUKUK ZAFERİ

Laçin ailesi, Anadolu Lisesi 10. sınıfta okuyan kızları S.L’nin zorunlu din dersinden muaf tutulması için açtıkları davayı kazandı

ALEVİ AİLENİN HUKUK ZAFERİ

Alevi ailenin hukuk zaferi

Laçin ailesi, Anadolu Lisesi 10. sınıfta okuyan kızları S.L’nin zorunlu din dersinden muaf tutulması için açtıkları davayı kazandı

Amasyanın Gümüşhacıköy ilçesinde Laçin ailesinin Anadolu Lisesi 10. sınıfında okuyan kızları S.Lnin zorunlu din dersinden muaf tutulması için açtıkları davayı kazanmalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü de ailenin başvurusu üzerine S.Lnin din dersinden muhaf tutulacağını bildirdi.

Samsun İdare Mahkemesi, Enver ve Hatem Laçinin başvurusu üzerine Gümüşhacıköy Anadolu Lisesi 10. sınıfında okuyan kızları S.Lnin zorunlu din dersinden muaf tutulmasına karar vermiş, kararda Türkiyede hâkim olan dinsel çeşitliliğin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde dikkate alınmadığı, özellikle Alevi inancına sahip topluluğun Türk nüfusundaki oranının çok büyük olmasına karşın, öğrencilerin, Alevi inancının itikat veya ibadet unsurları hakkında eğitim almadığı vurgulanmıştı.

Baba Enver Laçin, mahkeme kararının kaymakamlık aracılığıyla okula iletilmesinin ardından Gümüşhacıköy Anadolu Lisesi Müdürü Hüsamettin Adının kendilerine Çocuk din dersine girsin, ancak resmi anlamda muaf olsundediğini belirtmişti. Baba Laçin bunun üzerine okula dilekçe verdi.

Laçin ailesinin dilekçesi Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne iletildi.

Müdürlük, aileye gönderdiği yanıt yazısında S.Lnin zorunlu din dersinden muaf tutulacağını, yılsonu başarı notu hesaplanırken bu dersin toplam ders saatinden düşülerek hesaplanması gerektiğini, mahkeme kararı ile muafiyet getiren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu ders olması sebebiyle yerine bir başka seçmeli dersin verilmeyeceğini bildirdi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56