ALEVİ DEDELERİ TUNCELİDE BARIŞ İÇİN AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Tunceli'de Alevi Ocakları'na bağlı dedeler, barış sürecinin yeniden başlatılması ve silahların çift taraflı susturulması için 4 günlük açlık grevine başladı.

ALEVİ DEDELERİ TUNCELİDE BARIŞ İÇİN AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
 Alevi Dedeleri, barış için açlık grevine başladı

Tunceli'de Alevi Ocakları'na bağlı dedeler, barış sürecinin yeniden başlatılması ve silahların çift taraflı susturulması için 4 günlük açlık grevine başladı. Kurban Bayramı boyunca açlık grevi yapacak olan Alevi Dedeleri ve Pirler'i, Türkiye'nin barış ortamına kavuşması için bayram kutlaması yapmayacaklarını ve bayram boyunca açlık grevi yapacaklarını söyledi.

Tunceli'de, barış için açlık grevi eylemine, Alevi Ocakları olarak bilinen, Kureyş Baba, Baba Mansur, Pilvenk, Sarısaltuk, Dervişçemal, Ağuiçen gibi Alevi önderlerinin yetiştiği Alevi Ocak mensuplarının katıldığı açılık grevine, zaman zaman vatandaşlar ve siyasi parti temsilcileri de katılarak destek veriyor.

Seyit Rıza Meydanı'nda açlık grevi çadırı kurarak, 4 günlük açlık grevine başlayan Alevi Pir ve dedelerinin yanı sıra Alevi kadınlar da greve katılarak barış sürecinin yeniden başlatılmasını istedi.

Seyit Rıza Meydanı'nda üzerinde, "Yezid'in zulmüne karşı Hüseyinleşiyoruz" yazılı çadırda, 4 günlük açlık grevine başlayan Kureyş Baba ocağından Alevi Anası Rahime Kızılkan, bayramlarda her zaman barışın hakim olması gerektiğini ama bugünlerde bile kan akmaya devam ettiğini belirterek, "Ben bir Alevi Anası'yım, bizde insan değeri her zaman kutsaldır. Türkiye zor günler geçiriyor ve şu an bir bayram içindeyiz. Ama kimse bayramı, bayram gibi yaşayamıyor. Bayramda bile kan akıyor, biz Alevi inanç önderleri olarak, hiçbir zaman kanın akmasını istemeyiz, barışın hakim olmasını isteriz. Biz Aleviler son aylarda ibadetlerimizi ve inancımızın gerekleri olan bazı çalışmaları yerine getiremiyoruz. Bütün bunlar yaşanan çatışmalı ortamdan kaynaklanıyor. Her gün kan akıyor, bizler Aleviler olarak bu kanın durdurulması için, barışın yeniden hakim olması için, barış sürecinin yeniden başlaması için açlık grevine başladık. Umarım sesimiz duyulur ve barış için gereken adımlar atılır" dedi.

Açlık grevine girenler arasında bulunan Alevi Pirleri'nden Pilvenk Ocağı mensubu Ali Doğan da, bayramlarda güzelliklerin, heycanların yaşandığını ama bu bayramda kanın akmaya devam ettiğine dikkat çekerek, "Bizim geleneklerimizde, yani Türkiye toplumunun geleneklerinde bayramlar eğlence, heyecan ve barış ortamı içinde yapılır. Herkes bayramın tadını çıkarırdı. Ama bugün bayram ve bu koşulların hiçbiri yok, bayramda bile kan akmaya devam ediyor. Bugün Türkiye'de bayram kutlaması heyecanı yaşanması gerekirken, kanlı günler geçiriyoruz. Her yer yangın yeri, çatışmalar oluyor, ormanlar yanıyor, insanlar ölüyor, analar ağlıyor. Bugün artık bayramı değil yası, matemi yaşıyoruz. Bu durum hem bizi, hem toplumun genelini üzüyor. Biz Alevi inanç önderleri olarak, bu duruma son verilmesi, barışın hakim olması için 4 günlük açlık grevine gittik ve ille de barış diyoruz ve acilen barış için herkes üzerine düşeni yapmalı" diye konuştu.

 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56