ALİ İSMAİL'İN ANNESİ: LANET OLSUN BÖYLE ADALETE

Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz'ı darp ederek öldürülen polis ve sivillere ödül gibi cezalar verildi, iyi hal indirimleri yapıldı. Karar, adliye içinde ve dışında tepkiyle karşılandı: Biz bitti demeden, bu dava bitmez!

ALİ İSMAİL'İN ANNESİ: LANET OLSUN BÖYLE ADALETE
Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında polis ve sivil kişilerce darp edildikten sonra 38 gün komada kalan ancak kurtarılamayarak hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın bugün görülen duuruşmasına mahkeme heyeti kararını açıkladı.

KARAR AÇIKLANDI: İYİ HAL, TAHLİYE VE BERAAT...

Ali İsmail Kormaz'a son tekmeyi atan Polis Mevlüt Saldoğan’a 'Ölüme sebebiyet vermek' suçundan 13 yıl hapis cezası verirken bunu 10 yıl 10 ay hapse çevirdi. Diğer polis memuru Yalçın Akbulut'a ise önce 12 yıl hapis cezası verilirken 10 yıla indirildi. Diğer sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e verilen 8'er yıl hapis cezaları 6'şar yıl 8'er ay hapis cezasına indirildi. Ebubekir Harlar adlı sanığa ise 8 yıl hapis cezası verilirken suç yardım düzeyinde kaldığından 3 yıl 4 aya indirildi. Bu sanığın tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliyesi kararlaştırıldı. Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Şaban Gökpınar ve dava anını gösteren kamera görüntülerini sildiren Polis Hüseyin Engin ise, kanıt yetersizliğinden beraat etti.

POLİS SALDOĞAN SADECE 4 YIL YATACAK
Hurriyet.com.tr’nin haberine göre, Polis Saldoğan'ın Avukatı Mutlu Karayılan, müvekkili Saldoğan’ın bundan sonra hapis yatacağı süreyi hesapladı. Av. Karayılan’a göre, Saldoğan’ın tutuklu kaldığı 18 aylık süre de gözönüne alınarak bundan sonra 4 yıl 2 ay hapis yattıktan sonra denetimli serbestlikten tahliye olacak.

AKBULUT 6 YIL 2 AY YATACAK
İstanbul Barosu avukatlarından Necip Şenel ise, 10 yıl hapis cezası verilen polis memuru Yalçın Akbulut'un da 6 yıl 2 ay 18 gün hapis yatacağına işaret etti.

AVUKAT, AKP'DEN ADAY ADAYI
Bu arada, Avukat Karayılan, önümüzdeki genel seçimler için, Nevşehir'den AKP milletvekili aday adayı olarak aralık ayında başvuru yapmıştı. Yerel basına yansıyan haberlere göre Av. Karayılan, aday adaylığı için AKP Nevşehir İl Başkanlığı'na başvuran ilk isim oldu.

SALONDA VE DIŞARIDA TEPKİ VARDI

Salonda kararı açıklayan mahkeme başkanının sesinin aşırı derecede titremesi ve kararı açıklamadan önce, "Bu karara herkes tepki gösterebilir, bu demokratik bir haktır, fakat bunu dışarıda gösterin" demesi dikkat çekti. Davanın sonlanmasıyla birlikte salonda bulunanlar karara tepki gösterdi. Mahkeme başkanı ve sanıklar salondan çıkarıldı, mahkeme başkanının üzerine şemsiye açıldı. Karara tepki göstermek isteyenler mahkeme başkanına pet şişe fırlattı. 

ALİ İSMAİL'İN ANNESİ: LANET OLSUN BÖYLE ADALETE

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz salondan çıkarken "Lanet olsun böyle adalete" dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE POLİS SALDIRISI

Kararın ardından salonda güvenliği sağlamakla görevli polislerin Ali İsmail'in ailesine ve salondakilerin yüzüne gülmesi salondakileri tahrik etti. Dışarıda bulunan kitle polis barikatlarına yönelince, polis saldırısı başladı. Polis, adliye önündeki kitleye yoğun gaz bombasıyla saldırdı.

EMEP Kayseri eski İl Başkanı Sadettin Aykırı bu esnada başından vurularak yaralandı.

Saldırıdan etkilenenler arasında Emel Korkmaz da bulunuyor.

Kaynak: Evrensel

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56