BABALAR GÜNÜ ...!

Bir halk özdeyişinde, "Cennet Anne ve Babaların ayakları altındadır" Der. Bu açıklama yetiyor da artıyor da... Geçtiğimiz ay Anneler Gününü kutlamıştık. Bu gün de Babalar Günü'nü kutlayacağız.Erhan YILMAZ

BABALAR GÜNÜ ...!
Bu yazı Sanatçı Erhan Yılmaz tarafından kaleme alınmış, Arguvan Haberde 2010 yılında yayınlanmıştı. Emekli Öğretmen, Şair Ali Kılıç 26.02.2015 Tarihinde Ankarada hayatını kaybetti. Yazı Babalar günü dolayısı ile aynı şekilde tekrar yayınlanmıştır.

Tüm Babaların Babalar günü Kutlu olsun.
www.arguvanhaber.com

BABALAR GÜNÜ ...!

Anne ve Babaların ne kadar çok değerli varlıklar olduğunu bilmem hatırlatmaya gerek varmı sevgili dostlar. Bir halk özdeyişinde,  "Cennet Anne ve Babaların ayakları altındadır" Der. Bu açıklama yetiyor da artıyor da... Geçtiğimiz ay Anneler Gününü kutlamıştık. Bu gün de Babalar Günü'nü kutlayacağız.

Sabah uyandığımda herkesinki gibi benim çocuklarım da başka şehirlerde oldukları için telefonlarla Babalar Günümü kutladılar ve beni son derece mutlu ettiler sağolsunlar.

Benim de Babalar Gününü kutlamam gereken yerler vardı elbette... Başka şehirlerde olan dost ve yakınlarımın Babalar Günü'nü telefonla kutladıktan sonra bizzat ziyaret edip ellerini öperek kutlamam gereken yerler için de eşimle birlikte yolu elimize aldık ve; ilk önce hasta olduğunu ve hastanede yattığını öğrendiğim ve de " Öğrencisinin öğrencisi olduğum için de bana hep TORUNUM diyen "  Arguvan'ımızın emektar emekli öğretmeni ve şairi, saygıdeğer Hocam  Ali KILIÇ' ı ziyaret etmek ve hayırlı dualarını almak üzere önce hastaneye gittim. Taburcu edildiğini öğrenince de hastaneden ayrılıp doğruca evine gittim. Sevgili Hoca'mın ve Saygıdeğer eşinin ellerini öperek bir kahve içene kadar baş ucunda oturup sohbetler ettik.

Yatılı hasta olan Ali KILIÇ Hocam daha beni odasının kapısında görür görmez hop deyip doğruldu ve yatağının üzerine oturdu. Güldene Teyze ve Hanım Abla, Hoca'mdaki bu güç toparlanmasını ve birbirimize sarılışımızı hayretler içinde izlediler. Onları hayrete düşüren bu tablo beni de son derece duygulandırmıştı doğal olarak... Beni de hayrete düşüren Hoca'mın sohbetlerindeki zihinsel zindeliğiydi... Ta !  1955'li yıllardaki anılarına kadar gerilere gitti Ali Hoca'm daha dün gibi hatırlayarak. Bir ara kendisine şu soruyu sordum. Hoca'm dedim, acısıyla tatlısıyla 87 yıllık bir ömrü geride bıraktınız. Bundan sonraki beklentileriniz nedir acaba öğrenebilirmiyim ? Dedim. Bana verdiği yanıt şu oldu: Ölünceye kadar aklımın başımda olmasını ve ölene kadar da ciğer acısı görmemeyi diliyorum dedi. Bu açıklama gerçekten de çok güzel ve çok anlamlı bir dilek ve temenniydi doğrusu...

Sevgili Hoca'm sohbetlerini bir de şu espiri ile süslemesin mi !  Rahatsızlandığı gün kendisini acil olarak hastaneye götürüyorlar ancak o hastane müsait olmadığı için başka bir hastaneye sevk etmeye kalkışınca Hoca'm yattığı yerden cevap veriyor. " Çocuklar sizin canınız sağ olsun. Bu hastanede yer yok ise Karşıyaka Hastanesi'nde mutlaka benim için bir yer vardır, merak etmeyin diyor. Hoca'mızın bu esprisi hepimizi kahkahaya boğdu tabiki. Allah daha sağlıklı nice ömürler versin Hoca'mıza...

Tatlı sohbetlerini doyasıya ve zevkle dinledikten sonra, Karşıyaka Mezarlığı'nda yatan Babamı, Kayınpederimi ve Sadık (Aşık Ahoğlu) Ağabeyimi de ziyaret edeceğimi bildirerek müsadesini istedim. Ben, Hocam Ali KILIÇ'tan sadece hayır dualarını alacağımı umuyorken o hem hayır dualarını lütfetti hem de bana bir de ödül verdi. İşte Sevgili Hoca'm Ali KILIÇ' ın bana verdiği ödülü ben de sizlerle paylaşıyor tüm babaların ve kendisini baba olarak hisseden dostlarımın babalar gününü kutluyor ölünceye kadar akıllarının başlarında olmalarını ve ciğer acısı görmemelerini, sağlık, başarı ve mutluluklar içinde olmalarını diliyorum.

SEFA GELDİN HOŞ GELDİN

Erhan'ım sen dedene
Sefa geldin, hoş geldin
Rahmet olsun gidene
Sefa geldin, hoş geldin

Şimdi benim yanımdan
Baba'na gideceksin
Mezarının başında
Bir dua edeceksin

Yalan Dünya değil mi
Gelenler hep gediyi
Malı artıram diyen
Boşa zahmet ediyi

Ali KILIÇ diyor ki,
Sakın yoldan sapmayın
Size layık değilse
Başkasına yapmayın

Sevgi ve saygılarımla ...
Erhan YILMAZ / Ankara 2010

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 07:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56