BERFO ANA YAVRUMUN KEMİKLERİNİ GERİ VER DİYE SAYIKLAYARAK GİTTİ

12 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra kaybedilen oğlu Cemil Kırbayır’ın bulunması için 33 yıldır mücadele eden “Berfo Ana”ya 105 yıllık ömür de yetmedi. “Kenan Evren, oğlumun kemiklerini ver” diye sayıklayarak gitti.

BERFO ANA YAVRUMUN KEMİKLERİNİ GERİ VER DİYE SAYIKLAYARAK GİTTİ
Eylül döneminde gözaltına alındıktan sonra kaybedilen oğlu Cemil Kırbayırın bulunması için 33 yıldır mücadele eden “Berfo Ana” 105 yaşında hayata gözlerini yumdu. Berfo Kırbayır, ölmeden önce vasiyetini “Oğlumun kemiklerini bulmadan beni gömmeyin” diye açıkladı. Oğlu Mikail Kırbayır, “Annem devletten alacaklı olarak mahşere gitti. Belli ki alacağı mahşere kalmıştır” dedi.

Geçen aylarda mide ameliyatı geçiren ve mide kanseri teşhisi konulan Berfo Kırbayır, dün sabah aramızdan ayrıldı. Kırbayır, İstanbul İçerenköy’deki evinde saat 05.00te hayatını kaybetti. Befo Ana için ilk tören saat 10:00’da Galatasaray Lisesi önünde yapılacak. Berfo Ana burada kayıplarını arayan Cumurtesi Anneleri’yle ‘vedalaşacak’. Berfo Ana’nın cenazesi saat 11.00de Şakirin Camisine götürülecek. Cenaze buradaki törenin ardından 23 Şubat Cumartesi günü Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Okçu köyünde toprağa verilecek.

Alacağı mahşere kaldı

Berfo Ana’nın oğlu Mikail Kırbayır, annesinin son günlerinde devamlı Kenan Evren’i sayıkladığını belirterek “Kenan Evren oğlumun kemiklerini ver’ diyordu sürekli. Annemin ölmeden önce son cümlesi de ‘Beni oğlumun kemiklerini bulmadan gömmeyin’ oldu” dedi. Türkiye’de, keyfi infazlar sonucu yaşamları ellerinden alınan onlarca insanın mezar yerinin belli olmadığını ifade eden Kırbayır, şöyle konuştu: “Kayıp yakınları bu belirsizliği sona erdirmek amacıyla, Galatasaray Lisesi önünde ‘Cumartesi Anneleri’ adıyla mezarlarını aradı. Bu yolda adalet arama mücadelesi verdiler. Bugüne kadar somut herhangi bir mezara rastlanmadı. Berfo Ana da bunlardan biriydi. Oğlunun genç yaşta yaşam hakkı devletin resmi görevlileri tarafından elinden alındığı gibi yüreği yanık ananın da oğlunun mezarına gidip bir gözyaşı dökme hakkı elinden alındı. Berfo Ana, devletten alacaklı olarak mahşere gitti. Belli ki alacağı mahşere kalmıştır.”

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56