BİR İNSANLIK DRAMI:2 TEMMUZ 93 SİVAS-MADIMAK KATLİAMI!

Madımak katliamı, halkların acılarını ortaklaştırdığı için, halklara yapılan her zulümde, işkencede, katliamda, Madımak ın dumanı tütmeye devam eder!  Bugün, madımak ın dumanı Cizre de, Silopi de, Sur da, Lice de... tüttüğü gibi!!!

BİR İNSANLIK DRAMI:2 TEMMUZ 93 SİVAS-MADIMAK KATLİAMI!
Hüseyin Yalçın 

Bir yarasa misali ışıktan/aydınlıktan korkan dinci-yobaz, faşist güruh"şeriat isteriz!" Cumhuriyet, Sivas' ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak!"sloganları ile derin (!) devletin gözetim ve desteğinde, Sivas'ın orta yerinde Madımak oteli ni 8 saat kuşatıyor ve sonra oteli yakarak 33 canı diri diri yakarak katlediyor! 

2 temmuz 1993 Sivas Madımak katliamı insanlık tarihine kapkara bir leke olarak düştü ve katliamın hesabı sorulmadığından Madımak dan hala dumanlar yükseliyor, yürekleri yakmaya, vicdanları kanatmaya devam ediyor! Bu yıl katliamın 23. Yılı. Değil 23 yıl, 1000 yıl geçse dahi bu acı unutulmaz ve insan olan insanın yüreğini yakar! 
Madımak katliamı, yüreğinde insan sevgisi olan bütün insanların ortak acısıdır

Bu toplum ve devlet, tarihsel süreçte yapılmış olan katliamlarla yüzleşmeden, katliamlara uğramış olan insanların yakınlarından, katledilmiş insanların mensubu bulunduğu ideolojik, etnik,milliyet, mezhep topluluklarından özür dilemeden, katliama bağlı oluşan maddi-manevi zararları tazmin etmeden, katliam suçlularını ve sorumlularını zaman aşımını dikkate almadan (insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz, olmamalıdır! ) yargı önüne çıkararak en ağır cezaya çarptırmadan o katliamın acısı yürekleri yakmaya ve vicdanları kanatmaya devam eder! Yeni katliamlara bir zemin ve koşul hazırlar. Geçmiş Katliamların, Maraşların, Çorumların... hesabı sorulmadığı, suçlu ve sorumlular yargılanıp en ağır cezaya çarptırılmadığı için Madımak katliamı yaşandı ve günümüzde de hala yeni katliamlar yaşanıyor! Son bir yıldır ise Türkiye, katliamlar ülkesine dönüştürüldü.

Madımak katliamı, halkların acılarını ortaklaştırdığı için, halklara yapılan her zulümde, işkencede, katliamda, Madımak ın dumanı tütmeye devam eder! 
Bugün, madımak ın dumanı Cizre de, Silopi de, Sur da, Lice de... tüttüğü gibi!!!

2 temmuz 93 madımak katliamını, yurdun dört bir yanında bütün toplumsal kesimlerin, insandan, emekten, halktan ve aydınlık, çağdaş, lâik bir Türkiye özleminde olanlarla, geniş bir katılımla anmalıyız. Bu anma etkinliklerinde, Katliamda yaşamını yitiren canlarımızı yad edip, andığımız gibi, Katliamda sorumluluğu olan devletinde ceberrut yapısını, kanlı elini halka tekrar tekrar teşhir etmeliyiz! 
Düşünsenize, Sivas'ın ortasında bir otel, dinci-yobaz güruh tarafından 8 saat ablukaya alınıp,en sonunda 33 can diri diri yakılıyor ve devlet ortada yok! 
Peki, devletin esas görevi hatta kuruluş amacı nedir? Tabiki, yurttaşların can ve mal güvenliğini sağlamak. O yıllarda bile, Güneydoğu da bir operasyon a bir kaç saatte Kobra helikopterlerle ulaşan devletin askeri ve polisi, 8 saatte Sivas ın orta yerine ulaş (a) mıyor! O halde, bu katliamın baş sorumlusu devlettir!!!

Demokratik kitle örgütleri, Alevi kurum ve kuruluşları, yurttaşlar anayasal - demokratik hak olan " Hiç kimse, önceden izin almaksızın, silahsız ve saldırısız gösteri yürüyüşü ve toplantı yapabilir"maddesine dayanarak Madımak katliamının yıl dönümünlerinde anma etkinliği yapmak istiyor ama Sivas Valisi tarafından izin verilmiyor! Engelleniyor yada kendilerinin belirlediği ölçüler içinde (!) Kısıtlayarak izin veriliyor. 
Bu konuda, şu soruları kamuoyu adına sormak hakkımız var! 

Madımak katliamını engellemek açısından devlet, kendi sorumluluğunu yerine getirdi mi? 
Devlet, katliam suçlularını ve sorumlularını cezalandırdı mı? 
Acaba, devlet, katliamda kendi suçunun, sorumluluğunun her yıl kamuoyuna açıklanmasından ve teşhir edilmesinden mi korkuyor? 
Yoksa, vali,bir muktedirin emir ve talimatlarına bağlı mı davranıyor? 

Anayasaya göre, herhangi bir katliamın yıl dönümlerinde anma etkinliği düzenlemek haktır ve meşrudur. Bu açıdan hiç bir kişinin, hiç bir organın yada kurumun, bu hakkı engellemek gibi yetkisi yoktur! Şayet engelliyorsa bu bir anayasal suçtur! 
Engelliyorsa, o devlet demokratik değil, faşist devlettir!!!

Madımak katliamı sırasında, olaya müdahale etmekte geciken, olayları besleyen, katliamı mazur gösteren dönemin cumhurbaşkanı, başbakan, başbakan yardımcısı,İçişleri bakanı ve Sivas'lı yetkililer yargı önüne çıkarıl (a) madı! 

O dönem ki, devlet ve hükümet yetkilileri(!)Madımak katliamına ilişkin olarak şunları söylemişlerdi:

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel:"Halkla, güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyiniz"
Başbakan Tansu Çiller:"çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir"
Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü:"Ne yapayım yetkim yoktu! "
ANAP Genel başkanı Mesut Yılmaz:"Bu, bir futbol maçında bile çıkabilecek olaylardır"
İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu:"Aziz Nesin in, halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir"
Dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin:"Birçok yerden yardım istedim. Yardım, iş işten geçtikten sonra geldi. Taleplerimi, dikkate almayanlara dokunulmadı"

Sivas katliamı her ne kadar görünürde Alevilere yapılmış olsada, bu katliam aynı zamanda yoksul emekçilere, sömürülen sınıflara, ezilen halklara, özgürlükten, laiklikten, çağdaşlıktan ve aydınlık Türkiye den yana olanlara, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, kardeşliği önceleyen solculara, demokratlara, ilericilere, sosyalistlere,, komünistlere ve kısacası güzellikten yana olan bütün insanlara,çocuklara, kadınlara, insani değerlere karşı da yapılmıştır! 
Bu katliam özünde, insanlığa karşı işlenmiş, insanlık suçudur! 

Bu katliam, Alevi - Sünni inanç mensuplarının, bu topraklarda barış ve kardeşlik içinde yaşama iradelerine karşı yapılmıştır! Bildiğiniz gibi aynı karanlık eller, Madımak katliamından kısa bir süre sonra Erzincan-Başbağlar da onlarca masum Sünni yurttaşları katlettiler. 

Bu katliam, inanç ve ibadetle ilgili haklarını-özgürlüklerini talep eden, bu doğrultuda bilinçlenen,örgütlü bir yapı kurmak isteyen, çağdaş - laik yaşam tarzını içselleştirmiş olup, Türkiye nin aydınlık geleceğini inşaa edecek güçlerden biri olan, ülkemizin aydınlık yüzü, demokrasinin,laikliğin, çağdaşlığın kadim dostu Alevilere karşı yapılmıştır! 

Sivas katliamı davası zaman aşımı nedeniyle düştüğünde, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan:"Milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun!"demişti. 
Aslında, Sivas katliamı bir insanlık suçu olduğundan, bu suçta zaman aşımı olmaz ve olmamalıdır! 
Sivas katliamı, toplumun vicdanında kanayan bir yaradır. 
Daha sonraki yıllarda, Sivas katliamı sanıklarının 8 avukatı adeta ödüllendirilerek AKP den milletvekili oldular! Bu durum bile, Madımak katliamını hangi zihniyetin gerçekleştirdiğinin somut göstergesidir! 

Alevi sivil toplum örgütlerinin,kurumlarının, kuruluşlarının, aleviliğin inanç ve ibadetle ilgili sorunlarına yönelik bir çok istek ve talepleri olduğu gibi, bir başka talepte 2 temmuz katliamı madımakla ilgilidir! Bu talep kısaca şudur : " Pirsultan anma etkinliğine katılan 33 canımızın katledildiği Sivas Madımak oteli"ibret müzesi"ne (utanç müzesi) dönüştürülmeli, katliamı teşhir eden, lanetleyen görseller yer almalıdır".

Madımak da şehit düşüp, yıldızlar ülkesine uğurladığımız canlarımızı, saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyorum .
Madımak şehitleri ölümsüzdür! 
Madımak'ın ışığı sönmeyecek! 

Sizleri, madımak katliamı üzerine yazmış olduğum şiirimle başbaşa bırakıyorum. 

Umut ta kalın, dirençli olun. 


MADIMAK DA!

Otuzüç beden bir can olduk
Yakıldık
Yandık
Kül olduk havaya savrulduk

Söz olduk
Gök kubbede yankılandık
Şiir olduk
Bulutlara asıldık
Semah döndük
Turna kanadına konduk
Çığlık olduk
Yürekleri dağladık
Yol olduk
Pirsultan a bağlandık
Güneş olduk
Karanlığı aydınlattık...


Hüseyin Yalçın ---------------------------------------------------------------------
NOT : Bu makalem temmuz 2016 da Malatya Son Nokta gazetesinde köşe yazımda yayınlandı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 15:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56