BÖYLE TAHLİYE OLMAZ

Gazeteci-yazar Abdi İpekçi’nin katili, Papa 2. Jean Paul’e yönelik suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca, hükümlü olarak bulunduğu Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden yarın tahliye edilecek.

BÖYLE TAHLİYE OLMAZ

Ağca, Abdi İpekçiye 1 Şubat 1979da düzenlenen suikastın tetikçisi olarak gözaltına alındı. 5 ay sonra Maltepe Cezaevi’nden kaçırıldı. 13 Mayıs 1981’de Papa 2. Jean Paule suikast düzenledi. Ağca, Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden yarın tahliye edilecek.

Gazeteci-yazar Abdi İpekçi’nin katili, Papa 2. Jean Paule yönelik suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca, hükümlü olarak bulunduğu Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden yarın tahliye edilecek.

Mehmet Ali Ağca, Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçiye 1 Şubat 1979 tarihinde düzenlenen suikastın tetikçisi olarak, 25 Haziran 1979’da gözaltına alındı. 11 Temmuz 1979’da tutuklanan Ağca’nın, 15 gün süren gözaltındaki sorgusuna dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş de katıldı. Ağca, önce suikastı tek başına işlediğini söyledi. Daha sonra da Mehmet Şener, Yalçın Özbey ve Yavuz Çaylanın adını verdi. Ağca 23 Kasım 1979’da ülkücü mafya lideri Abdullah Çatlının da aralarında olduğu ileri sürülen bir grup tarafından Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırıldı. Ağca, İstanbul 1 No’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nce gıyabında yapılan yargılamada 28 Nisan 1980’de ölüm cezasına mahkûm edildi.

Turgut Kazan, Kartal Cezaevi\'nden 12 Ocak\'ta tahliye olması beklenen Ağca\'yla ilgili olarak, \"İtalya\'da bir suikast girişiminden 19 yıl hapis yatan eli kanlı bir katili Türkiye 5 yıl sonra serbest bırakıyor. Bari bir de ödül versinler\" dedi. Ağca\'nın avukatı ise, \"Bu hesabı biz yapmadık, hukuk böyle diyor\" diye kararı savundu.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56