CAMİYE VAR CEMEVİNE YOK

Enerji KİT’lerinin borç ve alacaklarının mahsup edilmesine ilişkin yasa tasarısında yer alan “ibadethanelerin” aydınlatma bedeli borçlarına uygulanan faizin kaldırılması hükmüne cemevlerinin de eklenmesine ilişkin CHP’li üyelerin önergesi AKP’li üyeler tarafından reddedildi.

CAMİYE VAR CEMEVİNE YOK

AKP çiftçinin su, cemevlerinin ise elektrik borcu faizlerinin kaldırılmasına vize vermedi

Enerji alanındaki KİT’leri, mahsuplaşmayoluyla borç yükünden kurtarmak için hazırladığı yasa tasarısını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçiren hükümet, çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarını görmezdengeldi. Aynı tasarıda, ibadethanelerin elektrik borçlarına uygulanan faizleri silinirken bir süredir Alevi açılımını tartıştıran AKP, cemevlerinin de aynı kapsamda borçlarının silinmesine vize vermedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, önceki gün kabul edilen ve enerji KİT’lerinin borç ve alacaklarınınmahsuplaşmayoluyla yeniden yapılandırılmasının yolu açılırken cami, kilise, havra gibi ibadethanelerinaydınlatma borçlarına uygulanan faizin silinmesi de benimsendi. CHP’liler, düzenlemenin ibadethanekapsamında görülmediği için cemevlerini kapsamadığını belirterek, kapsama dahil edilmesi için önerge verdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız ise Cemevleri de ibadethane kapsamında ise bu haktan tabii ki yararlanır. Özel bir düzenleme gerekmezgörüşünü savunarak önergeye karşı çıktı. CHP’liler, İbadethaneleri tanımlayan mevzuatın Türkiyedeki azınlıklar dahil birçok farklı dinlerin ibadet yerlerini kapsamasına rağmen cemevlerini içermediğinibelirtti. CHP’lilerin itirazlarına karşın, önerge AKP oylarıyla reddedilince, cemevleri düzenlemenin dışında kaldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56