CEMAATTEN ÖĞRENCİ AVI

Gülen’in liderliğini yaptığı “cemaat”, üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin kendi yurt veya evlerinde kalması için yoğun bir çalışma içine girdi. Cemaat “ağabeyleri”, üniversiteyi kazanan öğrenciler ile görüşmek için Anadolu’da ikna faaliyeti yürütüyor.

CEMAATTEN ÖĞRENCİ AVI
Üniversite kayıtları bugün başlarken, cemaat üyeleri şehir şehir gezerek kendilerine bağlı öğrenci evleri ve yurtlarda kalacak öğrencilerle görüşüyor
Fethullah Gülen’in liderliğini yaptığı “cemaat”, üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin kendi yurt veya evlerinde kalması için yoğun bir çalışma içine girdi. Cemaat evlerinin“ağabeyleri”, bulunduğu ildeki üniversiteyi kazanan öğrenciler ile görüşmek için Anadolu kentlerini karış karış gezerek ikna faaliyeti yürütüyor. Bu kapsamda Ankara’daki bazı cemaat üyeleri, Ege illerinde çok sayıda öğrenci ile görüştü. Yeni gelecek öğrenciler ile birlikte cemaat evlerinin sayısı da artacak. Örneğin Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde şu an cemaate bağlı 40 öğrenci evi, 3 tane de yurt bulunuyor. 
Öğrenciler 
telaş sardı

Temmuzda ÖSYM’nin üniversite sınav sonuçlarını, önceki gün de Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt sonuçlarını açıklamasının ardından öğrencileri “nerede kalacağım” telaşı sardı. Fakat, aynı “telaş”a cemaat de“ortak oldu”. Cumhuriyet’in bizzat bir “cemaat ağabeyinden” aldığı bilgiye göre, eğitim konusunda Türkiye genelinde örgütlü olan cemaat, üniversiteyi yeni kazanan öğrencileri “Işık Evleri” olarak bilinen evler ve yurtlarda barındırmak için çalışma başlattı. Bu konuda, cemaat evlerinde uzun süre kalan öğrenciler görevlendirildi. Sistem şu şekilde çalışıyor:
Örneğin Gazi Üniversitesi’nin Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki kampusunu kazanan öğrenciler için, cemaatin bu ilçedeki “talebeleri” devreye giriyor. Bunun için üniversiteyi kazanan öğrencinin bulunduğu ildeki cemaat üyeleri, Ankara’daki kişilerle bağlantıya geçiyor ve cemaat evinde kalma konusunda istekli olanların listesi veriliyor. Öğrenci evlerinin ağabeyi konumundaki kişiler, bulunduğu yeri kazanan bu öğrenciler ile görüşmek için illere gidiyor. Çünkü, cemaatin de evlerinde kalmak için belli kriterleri var. Cumhuriyet’in konuştuğu “öğrenci evi ağabeyi” bu konuda, “Öncelikle bizim kriterlerimize ve kurallarımıza uyması gerekiyor” dedi.
Kriterler konusunda fazla ayrıntı vermeyen bu kişi, bir Ege kentine giderek 8 öğrenci ile görüştü. Görüşme sonucunda ikna edilen öğrenciler, okullar açılınca bizzat AŞTİ’de cemaat üyeleri tarafından karşılanacak. 

Cemaat evlerinin finansmanı ise burs paralarının yanı sıra “harekete” yakın işadamları tarafından sağlanıyor.  Örnekteki bu sistem ve örgütlenme, şu an tüm Türkiye’de uygulanıyor. Sadece Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde cemaate bağlı 40 öğrenci evi, 3 tane de yurt bulunuyor. Bu yerlerde 200’ün üzerinde öğrenci kalıyor. Bu evlerden her birinin bir “ağabeyi” veya “ablası” bulunuyor. Tüm evler ise üniversite mezunu bir kişiye bağlı. Bu kişi de direkt cemaatin Ankara sorumlusuna bağlı bulunuyor.

Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 08:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56