CEZAEVLERİNDE 30'U ÖLÜMCÜL 300 AĞIR HASTA VAR

3. yargı paketi çözmedi Aralarında Prof. Hilmioğlu ve emekli Tuğgeneral Ersöz’ün de bulunduğu 300’den fazla ağır hasta tutuklu ve hükümlü sorununun çözümüne 3. yargı paketi de yetmedi. İHD ve sanık avukatları ölümcül sağlık sorunlarıyla mücadele eden yaklaşık 30 kişi hakkında küçük bir düzenleme ile adli kontrol tedbiri uygulanabileceğine dikkat çekti.

CEZAEVLERİNDE 30'U ÖLÜMCÜL 300 AĞIR HASTA VAR

Cezaevlerinde 30’u ölümcül olmak üzere 300’den fazla ağır hasta tutuklu ve hükümlü var

Türkiye’deki çeşitli cezaevlerinde aralarında CHP Zonguldak Milletvekili

Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de bulunduğu 300’den fazla ağır hasta tutuklu ve hükümlünün bulunduğu, bunlardan yaklaşık 30’unun da ölümcül sağlık sorunları ile mücadele ettiği belirtildi.
 
Ülkemizdeki E, F ve L tipi cezaevlerindeki durumları çok ağır hastaların sağlık durumlarının da her geçen gün kötüye gittiği, yapılacak küçük bir düzenleme ile adli kontrol önlemleri uygulanarak serbest bırakılabilecekleri kaydedildi. İHD Cezaevi Komisyonu’ndan avukat
Ahmet Tamer cezaevlerinde hasta tutuklu ve hükümlülerin tedavi ihtiyaçlarının karşılanmadığını, sevklerinin yapılmadığını vurgulayarak, “Ağır hasta tutuklu ve hükümlüler bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi.

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun’un cezaevinde rahatsızlanması ve ameliyatının ardından gözler cezaevindeki hasta tutuklu ve hükümlülere çevrildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevi Komisyonu ve Silivri Cezaevi’nde bulunan tutuklu sanık avukatlarından edinilen bilgiye göre, cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin sorunları her geçen gün ağırlaşarak sürüyor. Yetkililer, cezaevlerindeki hasta ve tutuklu ve hükümlülerin sorunlarının bir düzenleme ile çözülebileceği belirterek, bu duruma örnek olarak Ergin Saygun’un sağlık sorununa getirilen düzenleme gösteriyor. Başta Ergenekon davası sanıklarından eski Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Hilmioğlu’nun kanser tedavisi görmesi, emekli Tuğgeneral Ersöz ve CHP Milletvekili Haberal’ın sağlık durumunun kötü olmasına karşın gerekli adımlar atılmıyor. Sanık avukatlarından Celal Ülgen, hasta tutuklular sorununun ciddiyetini koruduğuna dikkat çekerek, “Ergin Saygun olayında küçük bir düzenleme getirildi. Saygun’un cezası sağlık sorunları nedeniyle ertelendi. Diğer ağır hasta tutuklular için de bir düzenleme ile bu sorun çözülebilir. Yapılacak küçük bir düzenleme ile adli kontrol tedbirleri uygulanarak bu insanlar serbest bırakılabilir ve tedavileri yapılabilir” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56