CHP PARTİ MECLİSİ LİSTESİ BELİRLENDİ

CHP’nin 80 kişilik PM’de önceki listeden 22 isim yerini korudu.

CHP PARTİ MECLİSİ LİSTESİ BELİRLENDİ

CHP vitrini yeniledi

CHPnin 80 kişilik PMde önceki listeden 22 isim yerini korudu. Baykala yakın olan isimlerin neredeyse tamamı dışarıda kalırken Gürsel Tekinin ikinci bir liste çıkarma girişimi listede bazı değişiklikler yapılmasına neden oldu. Sencer Ayata, Süheyl Batum, Gülsüm Bilgehan, Umut Oran, Haluk Koç ve Gürsel Tekin CHP vitrininde yer alan isimler arasına girdi.

CHP 33. olağan kurultayının ikinci gününde yeni parti meclisi (PM) seçildi. Listenin oluşumunda Genel Sekreter Önder Sav damgası dikkati çekerken, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de son dakika müdahaleleriylelistede bazı rötuşlar yaptırdı. Eski genel başkan Deniz Baykalın en yakın çalışma arkadaşları liste dışında kalırken, önceki kurultaylarda Baykalın karşısına çıkan Haluk Koç, Umut Oran ve Hurşit Güneşin yönetime girmesi dikkati çekti. Prof. Dr. Sencer Ayata, Prof. Dr. Süheyl Batum, İsmet İnönünün torunu Gülsün Bilgehan ile İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin yeni vitrinde yer alan isimler arasında yer alıyor.

80 kişilik PMde önceki listeden 22 isim yerini korudu. Eski genel başkan Deniz Baykal yönetiminde yer alan parti sözcüsü, Genel Sayman Mustafa Özyürek, genel başkan yardımcıları Onur Öymen, Yılmaz Ateş, Cevdet Selvi, Bihlun Tamaylıgil, genel sekreter yardımcısı Algan Hacaloğlu liste dışı kaldı. Eski merkez yönetim kurulu (MYK) üyelerinden Mesut Değer, Faik Öztrak, Rıza Yalçınkaya, Mehmet Ali Özpolat yeni PM listesinde de yer aldı. MYK üyeleri Fevzi Topuz, Nur Serter, Ali Kılıç, Sırrı Özbek, Mehmet Ali Susam, Suat Binici ve Savcı Sayan da liste dışı kalan isimler oldu. 27 yaşındaki Ekrem Oktay, en genç PM üyesi oldu. Deniz Baykalın PM listesinde yer alan ve yeni yönetimde de yerini koruyan isimler şöyle:

Oya Araslı, Necla Arat, Yücel Artantaş, Deniz Pınar Atılgan, Tekin Bingöl, Mevlüt Coşkuner, Mesut Değer, Mahmut Duyan, Nevin Gaye Erbatur, Abdurrezzak Ertan, Neriman Genç, Gökhan Günaydın, Hüseyin Karakoç, Şahin Mengü, Ensar Öğüt, Malik Ecder Özdemir, Mehmet Ali Özpolat, Faik Öztrak, Atilla Sav, Önder Sav, Çetin Soysal, Cahide Tunç.

Gürsel Tekinin ikinci bir liste çıkarma girişimi, listede bazı değişiklikler yapılmasına neden oldu. Tekinin Bu isimlerle mi değişim olacak itirazı üzerine PM listesinde yer alması beklenen Şükrü Elekdağ, Ali Topuz gibi isimler liste dışı kaldı. Eski SHP genel başkanı, CHPnin son seçimlerde Ankara belediye başkan adayı olan Murat Karayalçın ve eski kültür bakanı Ercan Karakaş gibi isimlerin yönetime girememesi de dikkati çekti.

Baykalın istifasından sonraki süreçte Ali Topuzla birlikte Dönmemeli görüşünü açıkça dile getiren Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz de listeye giremedi.

Sosyolog Prof. Dr. Sencer Ayata, hukukçu Prof. Dr. Süheyl Batum ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinden Doç. Dr. Nuran Yıldız, gazeteci Enver Aysever ve Mehmet Faraç, sinema sanatçısı Berhan Şimşek, ekonomist Hurşit Güneş, maliyeci Hüseyin Yıldız yönetime giren yeni isimler arasında yer alıyor. Önceki kurultayda Deniz Baykalın karşısında aday olmak isteyen ancak yeterli imzaya ulaşamayan Haluk Koç ve Umut Oran yönetime giren isimler arasında bulunuyor. Muhaliflerden Engin Altay ile eski milletvekillerinden Tuncay Karaytuğ, İzzet Çetin, Nihat Matkap da PMye girdi. Kaset tartışmaları sırasında Ankara Milletvekili Nesrin Baytokun İsmet Paşanın torunu Gülsün Bilgehana göre seçilme şansı daha yüksek olan bir yerden gösterilmesi ve Bilgehanın bu dönem parlamento dışı kalmasına vurgu yapılmıştı. Bilgehan yeni PM listesinde yer aldı.

PM önümüzdeki hafta içinde toplanarak MYKyi seçecek. Genel Sekreter Önder Savın yerini koruması, Hakkı Süha Okay ve Gülsün Bilgehanın genel başkan yardımcısı olması bekleniyor. Gürsel Tekinin genel başkan yardımcısı olarak yönetimde yer alması durumunda, sık sık Sav-Tekin çatışmalarının gündeme geleceğine dikkat çekiliyor. Eski bakanlardan Nihat Matkapın da genel sayman olması bekleniyor. Kemal Anadolun grup başkanvekilliğini sürdürmesi bekleniyor. Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Süha Okaydan boşalan grup başkanvekillikleri için PM listesinde yer verilmeyen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Konya Milletvekili Atilla Kart ve Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebinin adları geçiyor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56