CHP YEMİN ETTİ

AKP ile CHP’nin yemin krizinin çözümü için uzlaştıkları ortak metinde tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili somut anayasa, yasa değişikliği önerisine yer verilmedi.

CHP YEMİN ETTİ

Ortak metin:

Toplantılara katılan AKP ve CHP yöneticilerinin imzalarını taşıyan metin şöyle: “TBMM, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, Kurtuluş Savaşı’nı yöneten ve olağanüstü koşullarda dahi toplanarak bugün yaşadıklarımızla kıyaslanamayacak çok daha büyük sorunların üstesinden gelen bir meclistir. Halkın egemenliği ve milletin iradesi, seçilmiş ve vekâlet verilmiş milletvekilleri aracılığı ile TBMM’de hayata geçirilir. Bu çerçevede tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için TBMM’de olmaları gerektiğine inanıyoruz.
12 Haziran seçimleri sonrasında bazı milletvekillerinin yemin etmeyerek yasama faaliyetlerine katılmamaları eksikliktir. Son seçimlerle birlikte yüzde 95 seviyelerinde yüksek bir temsil oranını yansıtan TBMM, milletimizin yeni bir anayasa yapılması talebi ile birleştirilerek değerlendirildiğinde, tüm siyasi partiler için uygun bir uzlaşma zemini oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu tarihi fırsat, toplumsal sözleşme tanımına uygun bir anayasa yapılması hedefi için kullanılmalıdır.
Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegâne ortam TBMM’dir. Siyasi partiler, sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır. Bu inançla, anayasa dahil, tüm mevzuatın hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Sonuç olarak, Meclis’in açılışından bugüne kadar yasama faaliyetlerine katılmamış olan milletvekillerinin yemin ederek Meclis çalışmalarına iştirak etmelerini ve katkı sağlamalarını arzu ediyoruz.”
CHP Yemin Etti.
 
AKP ile CHP’nin yemin krizinin çözümü için uzlaştıkları ortak metinde tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili somut anayasa, yasa değişikliği önerisine yer verilmezken, “Anayasa dahil tüm mevzuatın, hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz” mesajı verildi. Metinde AKP’nin “yeni anayasa” hedefine vurgu yapılması dikkati çekti. Bildirinin açıklanmasının ardından CHP milletvekilleri genel kurula girerek yemin etti.
AKP ve CHP yöneticileri dün sabah yemin krizinin aşılması için bir araya geldi. Görüşmeye AKP’den Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, CHP’den Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın katıldı.
Liderler onayladı
Görüşmede ortak bir metin üzerinde uzlaşma aranırken, hazırlanan metin liderlerin onayına sunuldu.  Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayının ardından uzlaşma metni açıklandı.
Kılıçdaroğlu’nun önemsediği iki cümle
Kılıçdaroğlu genel kuruldan önce MYK’ye ve gruba uzlaşma metniyle ilgili bilgi verdi. Kılıçdaroğlu “Bu çerçevede tüm siyasi partilerin ve milletvekillerinin, milletimizin kendilerine verdiği bu onurlu görevi yerine getirmeleri için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olmaları gerektiğine inanıyoruz” ve “Bu inançla, anayasa dahil, tüm mevzuatın hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve kuvvetler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak, özgürlükleri genişletici bir anlayışla yorumlanması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz” cümlelerine dikkat çekerken, “Bunların metne girmesini önemsiyoruz” dedi.
‘Ekimden önce zor’
Metinde, AKP’nin “yeni anayasa” hedefine vurgu yapılması ve AKP söylemini öne çıkaran ifadelerin yer alması gözlerden kaçmadı. Metinde tutuklu vekillerle ilgili somut hiçbir anayasa, yasa değişikliği önerisi yer almadı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Yol haritasını uzlaşma metninde netleştirmek doğru olmaz, bu sürece zarar verir. Aceleci bir yol haritasını doğru bulmuyoruz” dedi.
Hamzaçebi “Tutuklu vekiller ne zaman parlamentoya gelir” sorusu üzerine “TBMM de bu hafta tatile girecek, ekime kadar parlamentonun konuyu ele alması mümkün değil. Bu metin Türkiye’de halkın iradesinin Meclis’e yansıması konusunda bir iklim oluşturmayı amaçlıyor. Bu metinden çok somut çözümler, öneriler çıkacaktır” açıklamasını yaptı.Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56