CHP'Lİ BELEDİYEYE SENFONİ ORKESTRASI SORGUSU

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin siyasi baskılar var. Bütün CHP’li belediye başkanları bunlarla karşılaşıyor dedi.

CHP'Lİ BELEDİYEYE SENFONİ ORKESTRASI SORGUSU

Maltepe’de senfoni orkestrası sorgusu

Senfoni orkestrası hizmet alımı ihalesine ilişkin soruşturmada polislerin ‘zorunlu’ eşliğiyle adliyeye götürülen Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

“Belediyeye senfoni orkestrası hizmet alımı” ihalesine ilişkin yürütülen müfettiş incelemesinin ardından Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin’in de aralarında bulunduğu 10 kişi dün savcıya ifade verdi. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Zengin, gözaltı ve operasyon iddialarına tepki göstererek “10 arkadaş gayri ahlaki bir şekilde alındık. Hazırlık soruşturması kapsamında ifadelerimize başvuruldu. Bunun için polisle almaya gerek yoktu” dedi.

Aralık 2010’da belediyeye düzenlenen operasyonun devamı olduğu öğrenilen soruşturma kapsamında, kültürel etkinliklerde ücretlerin yüksek tutulduğu ve ihalelerin belediye çalışanlarının yakınlarına verildiği iddia edildi. Dün bilgisine başvurulmak üzere sivil polis ekipleri tarafından Kartal Adliyesi’ne getirilen Mustafa Zengin, bir gazetecinin “Niçin buradasınız?” sorusuna “Hiç senfoni orkestrası dinlediniz mi? Dinlemezseniz anlayamazsınız, çağdaşlığı bilemezsiniz. Çağdaşlığın düşmanlarını da bilemezsiniz” yanıtını verdi. “Gözaltına mı alındınız?” sorusu üzerine Zengin bilgisine başvuralacağını söyledi.

İsimsiz ihbar mektubu

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Zengin, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası ile ilgili daha önce dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a gönderilen isimsiz bir ihbar mektubu ile soruşturmanın başladığını anlattı. Sabah saatlerinde polisin makamına gelip savcının ifadeye çağırdığını aktardığını söyleyen Zengin, “Baskın falan olmadı. Polis, savcının çağrısın iletince ‘tamam biz gideriz’ dedik. Ama ‘beraber gideceğiz” dediler. Hep birlikte savcıya gittik” dedi. Gözaltına alınmadığını sadece bilgisine başvurulduğunu ifade eden Zengin ifade verdikten sonra görevlerine döndüklerini vurguladı. Zengin, soruşturmaya neden olan konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Maltepe Senfoni Orkestrası 15 konser verdi. Orkestra için hizmet alımı yaptık. İhaleye çıktık bir firma girdi. Zaten bu işi yapacak çok fazla firma yok. 65-70 kişi bir araya getirildi. Verdiğimiz para 40 bin lira. Böldüğünüz zaman sanatçıların her birine 300-400 lira düşüyor. Bir sanatçıya bu kadar ödeme yaptığım için ben utanıyorum. Savcı, ‘niye ihlaleleri tek tek yaptınız’ diye soruyor. Orkestrayı kurarken devam edeceğini bilmiyordum ki... Sonra bu iş oturunca üçer-dörder aylık yapalım dedik. Savcı da anlatınca anladı. Sorun olayın anlaşılmamasından kaynaklanıyor. Bir de siyasi baskılar var tabii. Bütün CHP’li belediye başkanları bunlarla karşılaşıyor.”

Adliyeye getirilen 10 kişi arasında,kültür müdürü, ihale komisyonu üyeleri ve bazı işlemlerde ismi geçen şirket yöneticilerinin de olduğu öğrenildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56