CİDDİ KADROLAŞMA VAR-SEÇİM ÖNCESİ 105 BİN MEMUR ALIMI PLANLANIYOR

En geç 2011 yılında yapılacak seçim öncesi muhalefet tarafından ‘’Seçim yatırımı’’ olarak nitelenen yeni personel alımı, 2010 yılının ikinci altı ayı ile, 2011 yılını kapsıyor. CHP Adana milletvekili Hulusi Güvel, ‘’ Emniyet ve Millî Eğitim Bakanlığının üst düzey kadrolarında ciddi bir kadrolaşma var.

CİDDİ KADROLAŞMA VAR-SEÇİM ÖNCESİ 105 BİN MEMUR ALIMI PLANLANIYOR
Devlet önümüzdeki 1,5 yıl içinde, 105 bin yeni memur alımı planlıyor. Bunların 70 bin öğretmen, 20 bini ise polis olacak. Geri kalanı ise, Diyanet, Sağlık, Maliye ve Üniversitelerde, istihdam edilecek. 

En geç 2011 yılında yapılacak seçim öncesi muhalefet tarafından ‘’Seçim yatırımı’’ olarak nitelenen yeni personel alımı, 2010 yılının ikinci altı ayı ile, 2011 yılını kapsıyor. Geçen yıl emekli olanların yerine yüzde 25 oranında yeni personel alınabiliyordu. Orta Vadeli Mali Program ve bütçe çerçevesinde bu oran yüzde 50’ye çıkarıldı. Geçen yıl 47 bin kişi devletten emekli olmuştu.

70 BİN ÖĞRETMEN

Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacını karşılamak için 70 bin kişilik kadro açıldı. Bu kadronun 40 bini bu yıl kullanılacak.  30 bin öğretmen de gelecek yıl alınacak. Devlette halen kadrosu olmayan 68 bin sözleşmeli öğretmen bulunuyor.
İçişleri Bakanlığı da bu yıl 20 bin polis alınması konusunda Maliye’den onay aldı ve bu konuda yasa da, önceki gece TBMM’den geçti. Ayrıca halen emniyette görevli 10 bin polis memuru da Emniyet teşkilatında yeni oluşturulan ‘’Baş polis’’ ve ‘’Kıdemli Başpolis’’ kadrosuna atanacak.
TBMM’de halen görüşülen Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilat yasa tasarısı ile de Diyanete 5 bin yeni kadro verilmesi planlanıyor. Bu atamalar açıktan yapılabilecek.  Üniversitelere de, 7 bin akademik kadro açılacak.

‘’CİDDİ KADROLAŞMA VAR’’

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı, bin 500 vergi denetmeni ve gelir uzmanı, SGK ise bin müfettiş ve kontrolör alacak. Sağlık alanında da devlet hastanelerine alınacak 500 doktor ve hemşire ile birlikte,  toplam yeni memur sayısı da, 105 bine çıkacak.
Bu arada yen kadrolar konusunda eleştiri de geldi ve CHP Adana milletvekili Hulusi Güvel, ‘’ Emniyet ve Millî Eğitim Bakanlığının üst düzey kadrolarında ciddi bir kadrolaşma var. Atamalarda ve görevde yükselmelerde liyakat değil siyasi yanlılık aranan özellik oldu. Belediyeler, bakanlıklar, üst kurullar, YÖK her yerde kadrolaşma var. AKP il başkanlıklarından referansı olmayan müteahhitler iş alamıyor. Yeşil kart almak için bile referans gerekmektedir’’ dedi.

Gazeteport

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56