DEMOKRASİ İLERLİYOR

Odatv’ye Ergenekon baskını Haber sitesinin binasında ve yazarlarının evlerinde arama yapıldı. Soner Yalçın ve 3 kişi gözaltına alındı.ODATV: SUSMAYACAĞIZ açıklaması yaptı.

DEMOKRASİ İLERLİYOR

ODATV: SUSMAYACAĞIZ

Siteye girenleri “Susmayacağız” başlığıyla karşılayan Odatv akşam saatlerinde şu açıklamayı yaptı: Bu sabaha karşı yapılan baskınların gerçek nedeni Odatvnin bu başarılarından korkulmasıdır. Dün gece yarısından sonra Ergenekon polislerinin Amerikalılar tarafından eğitildiğini ve Zir vadisinde mühimmat bulunmasının polis tertibi olduğunu gösteren bir video giriyoruz. Sabah saat 6da baskına uğruyoruz! Hiçbir vicdan sahibi insanı bunun bir tesadüf olduğuna inandıramazsınız. Odatv 4 yılı aşkın süredir hiçbir baskıya boyun eğmeden gazetecilikte ve habercilikte direndi. Siyasi Partiler, Sivil toplum kuruluşları, meslektaşlar ve okurlar bu yalana inanmadıklarını zaten tepkileriyle de ortaya koyuyorlar denildi.

Haber sitesi Odatv. Com, yayın hayatına başladığından bu yana izlediği siyasi iktidar karşıtı yayın politikası ile dikkat çekti. Haber sitesinde yayımlanan haberler ses getiriyor ve çeşitli yayın organlarınca sık sık alıntılanıyordu. AKP iktidarına karşı, gündemine taşıdığı manşet haberler, analizler ve yorumlarıyla dikkat çeken Odatv, Ergenekon, Balyoz dava ve soruşturmalarında yayımladığı fotoğraf ve analizlerle de sık sık gündeme geldi. Odatvnin sahibi Soner Yalçının, halen tutuklu bulunan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcının Haliçte Yaşayan Simonlar Dün Devlet, Bugün Cemaat adlı kitabın yazımında Avcıya yardımcı olduğu, iktidara yakın bazı yayın organlarında iddia edilmişti.

Odatv haber sitesinin İstanbul’daki binasında ve yazarların evlerinde polis ekiplerince arama yapıldı.

Odatv haber sitesinin İstanbul’daki binasında ve yazarların evlerinde polis ekiplerince arama yapıldı. Operasyonun, sitede yayımlanan “Ergenekon aramalarıyla ilgili” görüntüler nedeniyle gerçekleştiği öne sürülürken Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz emriyle Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Yalçın’ın dün yeni bir TV kanalı için imza atacağı bildirildi. “Durum TV ismi verilen kanalın tüm teçhizatının alındığı ve yayın yapmaya hazır hale geldiği de kaydedildi.

Taksim Gümüşsuyu İndigo 41 No’lu Apartman’ın 4. katında yayın yapan Odatv’ye sabah saat 06.30 sıralarında gelen polisler geniş çaplı arama yaptı. Aynı saatte Odatv’nin sahibi Yalçın, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun evlerine de polis ekiplerince eşzamanlı baskın yapıldı. Aramanın, Ankara Zir Vadisi aramalarında polislerin görüntülerinin ve burada arama yapan polislerin kâğıt bombayla ilgili eğitim alındığına dair konuşmaların Odatvde yayımlanmasındandolayı gerçekleştiği kaydedildi.

‘Suçlama Ergenekon üyeliği’

Savcı Zekeriya Öz’ün “Ergenekon” soruşturması kapsamındaki talebi üzerine, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Soner Yalçın ile Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt, Barış Pehlivan’ın gözaltına alınmasına karar verdi. Terkoğlu’nun avukatı Serkan Günel aramayla ilgili yaptığı açıklamada, Salonda toplanmışlar, kitaplıklardan itibaren başladılar aramaya. Arama kararını gösterdiler. Evde Barış Terkoğlu ve eşi var. Ergenekon terör örgütü üyeliği ve bu kapsamda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlaması var diye konuştu. Yalçın’ın Levent’teki evinde de arama yapıldı. Zaman zaman evin dışına çıkan polislerin, içeriye çuvallar götürdüğü görüldü. Yalçın’ın gazeteci arkadaşları Hakan Aygün ve Oray Eğin villanın önüne gelerek bilgi almaya çalıştı. Aygün içeride Soner Yalçın’ın eski eşi avukat Feza Yalçın’ın da bulunduğu bilgisini verdi.

‘Bedel ödenecekse, ödemeye hazırız’

CHP milletvekili Çetin Soysal da Yalçın’ın evine geldi. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirildiğini söyleyen Soysal, Yalçın’ın moralinin oldukça yüksek olduğunu ve kendisine Bedel ödenecekse, ödemeye hazırız dediğini aktardı. Soysal, birkaç gün içinde Yalçın’ın genel yayın yönetmenliğinde yayına başlayacak olan yeni bir televizyon kanalının olduğunu, kanal yayına başlamadan önce böyle bir operasyonun yapılmasının manidar olduğunu belirtti.

İşçi Partisi üyeleri de, Odatv önüne gelerek Yalçın ve çalışanlara destek verdi.

Evindeki arama akşam saatlerinde tamamlanan Yalçın gözaltına alındı. Evden bir çuval dolusu belge çıkarıldı. Yalçın’ın avukatı Feza Yalçın, “Soner Bey kendisinin TV kanalı kurma çalışmaları sebebiyle gözaltına alınmış olabileceği kanısında. Kitap yazarken tuttuğu notlar, birçok kitap, CD ve şu an içerde bulunan Ergenekon sanıklarının imzalayarak hediye ettikleri kitaplara el koydular” dedi.

Dikkat çeken haber

Odatv yazarlarının gözaltına alınmasına “İşte Amerikalıların Ergenekon polislerine verdiği eğitimin belgesi” isimli haberin neden olduğu öne sürüldü. Haberde Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez’in evinde bulunduğu öne sürülen krokilerden yola çıkılarak Zir Vadisi’nde bulunan bir mühimmat ile ilgili bilgilere yer verildi. Mühimatlar içerisinde yer alan ve bir bomba türü olan “datasheet”ın Türk polisi tarafından tanınmayacağı bildirilerek polisin Zir Vadisi kazısından 2 gün önce Amerikalı uzmanlardan eğitim aldığına ilişkin görüntülere yer veriliyor. Başka bir görüntüde polisin Amerikalı eğitmenlerine “Abi” diye hitap ettiği ve içlerinden birinin cep telefonuyla mühimmatın görüntülerini çektiği görülürken, bir diğer polisin görüntüleri çeken polisi uyararak “Youtubea bizden önce atmayın” dediği görülüyor. Haberdeki son görüntülerde ise Zir Vadisi’nde bizzat kazıların yapıldığı noktada kazıya tanık olan bir binbaşı ile bir başçavuşun konuşmasına yer veriliyor. İkili arasında geçen konuşmadan hem bulunan malzemenin hem de kutularının “sıfır” olduğu anlaşılıyor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56