DEVRİM ŞEHİDİ ASTEĞMEN KUBİLAY ANILIYOR

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, gericiler tarafından katledilişinin 80. yılında bugün Menemen’deki anıtı önünde törenle anılacak

DEVRİM ŞEHİDİ ASTEĞMEN KUBİLAY ANILIYOR

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, gericiler tarafından katledilişinin 80. yılında bugün Menemen’deki anıtı önünde törenle anılacak. 57. Topçu Tugay Komutanlığı içinde yer alan Yıldıztepe’deki tören, saat 10.00’da başlayacak.

Anma etkinlikleri kapsamında ADD Menemen Şubesi ve Menemen Belediyesi işbirliğiyle, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ın da katılacağıDemokrasi ve Kubilaybaşlıklı panel, bugün saat 12.30’da Menemen Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve ülkemizin önde gelen atletlerinin katılacağıCumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu da, Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü önünde saat 08.15’te başlayacak.

Faik Ahmet Akıncı’nın senaryosunu hazırlayıp yönetmenliğini yaptığı Kubilayfilmi, Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle bugün saat 20.00’de Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde ücretsiz gösterilecek.

Kubilay, Adana’da da çok sayıda parti, demokratik kitle örgütü ve bazı derneklerin ortak düzenleyeceği etkinlikle anılacak. Cumhuriyet İçin Adana Güçbirliği oluşumunun katılımıyla bugün Anma Yürüyüşügerçekleştirilecek.

Akit hedef gösterdi

Öte yandan dinci Akit gazetesi, Menemen’deki anma törenine ilişkin dün yayımladığı haberde, katılımcıları hedef gösterdi. Kahramanmaraş olaylarının yıldönümü kapsamında yaşanan provokasyonun bir benzerinin Menemen’de gerçekleştirilmek istendiğini öne süren gazetenin, Ergenekonun tutuklu sanğı Tuncay Özkan’ın partisi YP ve ADD, Menemende eylem yapmaya hazırlanıyorifadelerini kullanması dikkat çekti.


"Menemen Olayı - Kubilay Olayı" Laik Cumhuriyet’i yıkmak istemişlerdi

Mustafa Fehmi Kubilay. Giritli bir ailenin çocuğu. Kubilay bir öğretmen. Cumhuriyet öğretmeni. Bu genç insan, Menemen’de 23 Aralık 1930’da şeriat isteyenler tarafından öldürüldü. Genç Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı, "Menemen Olayı - Kubilay Olayı" olarak tarihe geçti. Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay "devrim şehidi" olarak simgeleşti.

Serbest Cumhuriyet Fırkası’ın kuruluşunu fırsat bilen Cumhuriyet karşıtı çevrelerden bazı gericiler, "Şeriat isteriz" propagandasıyla halkı kışkırttı. Derviş Mehmet isimli kişi kendisini destekleyenlerle isyanı başlattı. İsyanı bastırmak isteyen asteğmen Kubilay ve askerler şehit edildi. Ordu birlikleri isyanı bastırdı. Bölgede sıkı yönetim ilan edildi. Suçlular kurulan askeri mahkemede yargılanıp cezalandırıldı. Menemen isyanı, laik Cumhuriyeti yıkmaya yönelik siyasi bir ayaklanma olarak tanımlanıyor. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56