DEYİŞLERİMİZİ PAYLAŞMAYACAĞIZ

Aralarında Kalan Müzik ve Seyhan Müzik’in de bulunduğu müzik şirketleri, albüm ve kliplerinin, İzzettin Doğan’ın başkanı olduğu Cem Vakfı’na ait Cem TV ve Cem Radyo’da yayımlanmasını yasakladı.

DEYİŞLERİMİZİ PAYLAŞMAYACAĞIZ
 Müzik şirketleri ve Akkiraz’dan ‘cami-cemevi’ projesine tepki

‘Deyişlerimizi paylaşmayacağız’

* Aralarında Kalan Müzik ve Seyhan Müzik’in de bulunduğu müzik şirketleri, albüm ve kliplerinin, İzzettin Doğan’ın başkanı olduğu Cem Vakfı’na ait Cem TV ve Cem Radyo’da yayımlanmasını yasakladı.

Ankara Tuzluçayır’da, Fethullah Gülen cemaati ve aralarında İzzettin Doğan’ın da olduğu işadamları tarafından yapımına başlanan “cami-cemevi” projesine müzik şirketlerinden de tepki geldi. 

Kalan Müzik, Seyhan Müzik, Akkiraz Müzik, Şah Plak-Arda Müzik, Güvercin Müzik ve Anadolu Müzik şirketleri, yayımladıkları albümlerin ve eserlerin kliplerinin, İzzettin Doğan’ın başkanı olduğu Cem Vakfı’na ait Cem TV ve Cem Radyo’da yayımlanmasını yasakladı. Şirketler, resmi bir metin yayımlayarak, ürettikleri albümlerin ve kliplerin söz konusu yayın organlarında kullanılmasına izin vermeyeceklerini, aksi halinde yasal işlem başlatacaklarını bildirdiler.  
Belgeyi Facebook’taki resmi sayfasında paylaşarak konuya ilişkin açıklama yapan halk müziği sanatçısı ve CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, halktan bu yönde yoğun talep geldiğine dikkat çekerek, “Vakfın yayın organlarında deyişlerimizin çalınmasına izin vermiyoruz. Cemevleri yasal statüye kavuşmadan yapılacak cami-cemevi projesini desteklemeyeceğimizi buradan duyuruyoruz” dedi.  “Anayasal olarak cemevleri ibadethane olmadığı sürece mücadelelerinin devam edeceğini” kaydeden Akkiraz, halkı ve duyarlı sanatçıları mücadelelerine destek olmaya çağırdı. 

Cami ve cemevini aynı yapı içinde konumlandıran projenin temeli 8 Eylül’de atılmış, ancak yoğun tepki almıştı. Halkın ve Alevi derneklerinin tepkileri sürerken, Cem Radyo Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Yılmaz, Cem TV’de program yapımcısı Tijen Bolulu ve tv programcısı Hasan Ali Sezer görevinden istifa etmişti. Yılmaz, istifasını duyururken proje karşıtı eylemlere polisin sert müdahalesine dikkat çekmiş, “Alevilere sorulmadan böyle bir çalışmaya girilmesi, Gezi Parkı’nda yapılması planlanan Topçu Kışlası olayını akıllara getirdi”demişti. Ayrıca Cem TV ve Cem Radyo çalışanlarının uzun zamandır maaşlarını alamadıkları öğrenildi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56