DİK DURUŞ SES GETİRDİ

Gençler, şiddet ve şafak baskınlarına sarılan hükümete ‘orantısız zekâ’yla yanıt verdi

DİK DURUŞ SES GETİRDİ
İstanbul’da Taksim Gezi Parkı’ndan direnişçilerin polis şiddetiyle çıkarılmasının ardından sanatçı Erdem Gündüz (34), önceki gece Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) asılı Atatürk posteri ve Türk bayrakları karşısında “ayakta durarak” pasif eylem gerçekleştirdi. Gündüz’ün gözünü poster ve bayraktan ayırmadan yaklaşık 8 saat süren eylemi sosyal medya aracılığıyla Türkiye ve dünyaya yayıldı. 

Eylem başta “Twitter” ve “Facebook”tan duyulmaya başlanınca polis, Gündüz’ün üstünü ve çantasını aradı. Gündüz’ün çantasında ilaç, eldiven, cüzdan, kitap, anahtar olduğu görüldü. Polis ekiplerinin yanından ayrılmasıyla Gündüz’ün etrafını meraklı yurttaşlar ve gazeteciler sardı. Daha sonra yüzlerce yurttaş “durma” eylemi gerçekleştirmeye başladı. Gündüz’ün eylemine destek vermek için “duran” 17 yurttaş, polis telsizinden yapılan “sabit duranları alın” anonsuyla gözaltına alındı. “Duran” eylemcilerle birlikte gözaltına alınanlar arasında “AKP’nin oyu yüzde 35’e düştü” anket haberine imza atan Today’s Zaman muhabiri Rumeysa Kiger de bulunuyordu. Gözaltına alınanlar dün serbest bırakıldı. Çalıştığı gazetenin yayın politikasına tepki gösteren gazeteci Alper Bahçekapılı, Sabah-ATV’nin Balmumcu’daki binası önünde durarak eylem yaptı. Sinema sanatçısı Fırat Tanış da gerçekleştirdiği “durma” eyleminin fotoğrafını sosyal medya üzerinden paylaştı. Şişli’de bir yurttaş Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in suikasta uğradığı noktada durma eylemi yaptı.

Taksim’de durarak eylem yapanların gözaltına alınmasının ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Durmak yok, yola devam! Herkese iyi geceler” tweet’i attı. 

Taksim’de dün gece aralarında yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu yüzlerce kişi “durdu”. Bazı eylemciler Atatürk Kültür Merkezi’ne bakarken, bazıları da Gezi Parkı’na döndü. Polisler ise eylemcileri uzaktan izledi. Önceki akşam Taksim Meydanı’nda durarak protesto gerçekleştiren Erdem Gündüz’ün durduğu yere cansız bir manken konuldu.

Haydarpaşa’da ‘son sefer’ protestosu

Haydarpaşa Garı’nda da dün akşam saatlerinde son banliyo seferi gerçekleşti. Tarihi gara sahip çıkan kalabalık bir grup da seferlerin sona ermesini “duran adam eylemi”yle protesto etti.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56