DİYANET CEMEVLERİ İBADETHANE OLAMAZ

Diyanet, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin milli birlik ve bütünlüğü zedeleyeceğini ileri sürdü.

DİYANET CEMEVLERİ İBADETHANE OLAMAZ

 DİYANET’TEN OLUMSUZ YANITLAR

‘Cemevleri ibadethane olamaz’

İzmir İl Genel Meclisinin geçen aralık ayındaki toplantısında, cemevlerinin ibadethane konumunda tanınması için aldığı temenni kararına, Diyanet İşleri Başkanlığından olumsuz yanıt geldi. Diyanet, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin milli birlik ve bütünlüğü zedeleyeceğini ileri sürdü.

Diyanet İşleri Başkanlığından, başkan adına Hukuk Müşaviri Mustafa Davarcının il genel meclisine gönderdiği açıklamada, cemevlerinin ibadethane olamayacağını savunuldu. Aleviliğin İslamdan ayrı bir din olarak gösterilmesinin ve caminin karşısına da ibadethane olarak cemevinin konulması yaklaşımının milli birlik ve bütünlüğü zedeleyeceği vurgulanan açıklamada, İslamın 14 asırlık teori ve pratiğinde cami ve mescitler, belli bir mezhebin namaz kılanların ve camiye gelenlerin değil, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün müslümanların ortak mabedi olarak varlığını sürdürmektedir. Alevilik, İslam kültürünün bütününden ayrışan değil onu tamamlayan bir unsurdur. Cemevleri de özgün, kültürel ve mistik kimliği ve misyonu bulunan ve korunması gereken bir zenginliğimizdir. Cemevlerinin ibadethane olarak gösterilmeye çalışılması tecrübeye ve bilimsel kriterlere uygun değildirdenildi.
 
CEMEVİ GİDERLERİNİN KARŞILANMASI MÜMKÜN DEĞİL 
 

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, 2008 yılında TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip buradaki aydınlatma giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanmasının düşünülüp düşünülmediğini” sordu.

Genç’e, Diyanet’ten, “Cemevleri ibadethane yeri değildir” denilerek olumsuz yanıt verildi. Kamer Genç, 2 yıl sonra aynı soruyu 7 Ocak 2010’da tekrar soru önergesiyle gündeme getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu bu kez cemevlerinin ibadethane sayılıp sayılmayacağı konusuna hiç girmeden, “Cemevlerinin elektrik giderlerinin başkanlığımız tarafından karşılanması mevcut mevzuat çerçevesinde mümkün değildir” dedi.\"\"



 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56