DİYANETİN ÇOCUK DERGİSİNDE İDEAL AİLE YAPISI

Çocuklar için Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan dergide anne-kız ev işleriyle meşgul olurken baba-oğul birlikte namaz kılıyor.

DİYANETİN ÇOCUK DERGİSİNDE İDEAL AİLE YAPISI
Çocuklar için Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan dergide anne-kız ev işleriyle meşgul olurken baba-oğul birlikte namaz kılıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çocuklar için hazırladığı dergide Diyanet’in ideal aile yapısı karikatürlü bulmacayla anlatıldı. Bulmacada, ilkokula giden erkek çocuk, hiçbir namaz vaktini kaçırmıyor, akşam namazını kılmak için babasını bekliyor, çocuğun türbanlı annesi sabah namazında çocuğu uyandırıyor. Kız çocuk ise annesiyle birlikte yemek hazırlıyor, sofra kuruyor. Karikatürlü konuşma cümlelerinde boş bölümlerde çocuklardan, hangi namaz vaktinin anlatıldığının yanıtı isteniyor.
Diyanet’in aylık çocuk dergisinin Haziran sayısında yayımlanan “Haydi namazaa!..” başlıklı çizgi öyküde, ilginç bir bulmaca yöntemi uygulandı. “Bir günde 5 vakit namaz var, biliyorsunuz arkadaşlar. Küçük Ahmet namaz kılmayı yeni öğrenmiş ve hepsini vaktinde kılmak istiyor. Peki, hangi vakitte hangi namazın kılındığını siz biliyor musunuz? Biliyorsanız konuşma cümlelerindeki boş yerlere namazların isimlerini yazmaya başlayabilirsiniz. Hadi kolay gelsin!” anonsuyla başlayan çizgi öykünün kahramanı, öğle saatlerinde eve geliyor ve yemek yapan annesiyle karşılaşıyor. Ahmet, annesine “Anne, dışarısı nasıl sıcaktı bir görsen, güneş tam tepede. Abdest alıp biraz ferahlayayım, hem de .... namazımı kılayım” diyor. Bir başka kutucukta, Ahmet’in annesi oğluna “Ooooğluuuummm, kalk hadi, .... namazı vakti” diye sesleniyor. Gece uykudan uyanan Ahmet ise gözlerini ovuşturarak, “Tamam kalkıyorum anne” yanıtını veriyor. Bu bölümde çocukların sabah namazını doğru tahmin etmeleri gerekiyor.

Üçüncü kutucukta, yine Ahmet’in annesi kız çocuğuna “Kızım hadi gel, sofrayı kurmama yardım et, baban işten gelmek üzeredir” diye sesleniyor. Kız çocuk “Tamam anne geliyorum” derken, Ahmet içinden “Keşke babam hemen gelse de vakit geçmeden .... namazımızı birlikte kılsak. Hem daha çok sevap kazanırız” diye düşünüyor.

Yatsı namazı vaktinde de Ahmet’in annesi türban takarak ve eline seccade alarak Ahmet’in yanına geliyor. Oğluna “Oğlum ödevini yaptın mı? Yatmadan önce bir kontrol et istersen” diyen anne, “Yaptım anne” yanıtı üzerine bu kez “.... namazını kıldın mı peki?” diye soruyor. Ahmet de bunun üzerine “Aaaaa... Unutmuşum. Hemen kılıp öyle yatayım” diye harekete geçiyor.
Çizgi bulmacanın son namaz vaktinde ise ikindi namazı anlatılıyor.
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56