ELİ KANLILARA TAHLİYE

AKP-MHP işbirliğiyle 3. yargı paketine eklenen kişiye özel düzenlemenin ardından, Bahçelievler’de 7 genci elbise askısıyla boğarak katleden Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı’nın tahliyesine karar verildi.

ELİ KANLILARA TAHLİYE

Üçüncü yargı paketine eklenen kişiye özel düzenleme Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dün aldığı karar ile hayata geçti. Avukatların talebi ve savcının da buna katılması üzerine mahkeme heyeti, Bahçelievler’de 7 TİP’li öğrenciyi öldüren ve bu nedenle 7 kez müebbet alan sanıklar Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı’nın mağdur olmamaları için tahliyesine karar verdi.

AKP-MHP işbirliğiyle 3. yargı paketine eklenen kişiye özel düzenlemenin ardından Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Bahçelievler’de Türkiye İşçi Partisi üyesi yedi genci elbise askısıyla boğarak katleden Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı’nın tahliyesine karar verdi.

3. yargı paketi olarak nitelendirilen “6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun”un yürürlüğe girmesinin ardından halen cezaevinde hükümlü olarak bulunan Adanalı ve Osmanağaoğlu’nun avukatları, müvekkilleri hakkındaki cezanın infazının durdurulması için Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.Başvuruyla ilgili duruşmaya Adanalı’nın avukatı Yalçın Kasaroğlu, Osmanağaoğlu’nun avukatı Mustafa Ekinci ile bütün müştekilerin avukatları Nezahat Gündoğmuş ve Erşen Sansal katıldı.

‘Kişiye özel’ itirafı

Kasaroğlu ve Ekinci, müvekkillerinin 14 yıldır cezaevinde bulunduklarını belirterek 3. yargı paketindeki lehe hükümlerden yararlandırılmalarını istedi. Ekinci, müvekkilinin Bahçelievler katliamı davasında yedi kez idam cezasına çarptırıldığını belirterek “Oysa benzer davalarda yedi kişi ölürken bir tek cezaya hükmedildiğini” savundu. “Öcalan bile tek bir ceza aldı” diyen Ekinci, “Bu yasal düzenlemenin bu dosya için çıkarıldığı doğru. Bu haksızlığın giderilmesi için 6352 sayılı yasanın geçici 3. maddesi konuldu. Bu doğrultuda infazın durdurulmasına karar verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Müşteki avukatlarından Sansal ise önce yedişer kez idam cezasına çarptırılan sanıklar hakkındaki cezanın, 2002’de çıkan ve lehlerine olan 4771 sayılı yasaya uyarlandığını ve cezalarının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildiğini anlattı. Sansal, bir kez lehlerine uyarlama yapıldığı gerekçesiyle, sanıkların yeni düzenlemeden yararlanamayacağına işaret etti. 3. yargı paketinin belli suçlarla ilgili tarih sınırlaması getirdiğini anımsatarak bunun anayasadaki “Mahkemelerin teminatı, hâkim ve savcıların bağımsızlığı” ve “hukuk devleti” ilkelerine aykırı olduğunu kaydeden Sansal, düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasını istedi. Avukat Gündoğmuş da düzenlemenin iptal için Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini istedi. Savcı Halil Maçkaya, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu iddiasına katılmadığını belirterek reddini istedi. Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması istemini oy birliğiyle reddederek duruşmaya devam etti. Müşteki avukatları, sanıklar hakkındaki infazın ertelenmemesini talep etti.

Savcı Maçkaya, esas hakkındaki görüşünde, sanıkların 12 Eylül 1980 öncesinde yedi kişiyi tasarlayarak öldürdükleri gerekçesiyle eski TCY uyarınca yedi kez idam cezasına çarptırıldıklarını belirtti. İdam cezasının kaldırılmasının ardından cezalarının ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildiğini ve ceza infazının buna göre yapıldığını kaydeden Maçkaya, yeni yasaya göre lehe olan hükümlerin belirlenerek infazın ve hükmün yeniden belirlenmesi gerektiğini belirtti. Maçkaya, sanıklar hakkında eski TCY’nin ceza ve infaz hükümlerinin lehlerine olduğunu bildirerek buna göre yeniden ceza ve infaz durumunun incelenmesini, infazın devamının ileride mağduriyetlerine neden olabileceği gerekçesiyle de öncelikle infazlarının durdurulmasına karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki cezaların infazlarının durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Nakil aracıyla ayrıldı

Osmanağaoğlu ve Adanalı akşam saatlerinde tahliye edildi. Bandırma M Tipi Cezaevi’nden cezaevi nakil aracıyla çıkış yapan Osmanağaoğlu, 3 kilometre ileride kendisini bekleyen Bursa plakalı otomobile binerek ilçeden ayrıldı. Çanakkale E Tipi Cezaevi’nden tahliye edilen Adanalı ise kardeşi Hasan Adanalı tarafından karşılandı. Çanakkale Askerlik Şubesi Başkanlığı’na götürülen Adanalı, askerlik yoklamasının ardından şubeden ayrıldı

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56