EMEK ÖRGÜTLERİ GEZİYE DESTEK VERDİ

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB, Gezi direnişçilerini selamlamak için yurt çapında iş bıraktı. Ankara ve İzmir’de on binlerce emekçi yürüdü. İstanbul’da Taksim’e çıkmak isteyen kitleler polis barikatıyla karşılaştı. Olaylarda ölenlerin anıldığı eylemlerde hükümet protesto edildi.

EMEK ÖRGÜTLERİ GEZİYE DESTEK VERDİ
Emek örgütleri iktidarın uyguladığı şiddet nedeniyle iş bırakarak ‘Gezi’ye destek verdi

Emek ve meslek örgütleri, Taksim Gezi Parkı eylemleri kapsamında AKP’nin yurt çapında halka karşı izlediği baskı ve şiddeti protesto etmek için dün iş bıraktı. İstanbul’da meslek örgütleri adına basın açıklamasını okuyan TTB Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, toplumsal muhalefeti polis terörü ile birlikte bastırmaya kalkışan AKP’nin Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının duvarına çarptığını söyledi. Emek ve meslek örgütlerinin yurt genelindeki iş bırakma eylemi sırasında hastanelerde acil servisler dışında hizmet verilmedi. Yürüyüşün ardından dağılmamakta ısrar eden gruplara polis müdahale etti. Yaklaşık 30 kişilik bir grup da Başbakan Tayyip Erdoğan lehine slogan atarak gruba saldırdı. 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve çeşitli siyasi partiler dün öğleden sonra saat 16.00’da Şişli’den Taksim’e doğru yürüdü. DİSK yazılı pankartların taşındığı yürüyüşte sık sık, “Hükümet istifa”“Faşizme karşı omuz omuza”“Tencere tava Tayyip istifa” sloganları atıldı. Yurttaşların da alkışlarla destek verdiği yürüyüş sırasında metronun Taksim seferleri durduruldu. 

‘Artık eskisi gibi olmayacak’

Polisin izin vermemesi üzerine Agos gazetesi önünde basın açıklamasını okuyan TTB Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, Türkiye’de demokrasi, özgürlük ve barış isteyenlerin 20 gündür direndiğini belirterek “Akan kanı ve gözyaşını durdurmak için halk direnişinin meşru temsilcileri ile hükümet arasında halkımızın hak, adalet, özgürlük ve saygı taleplerini karşılayacak bir müzakere sürecinin başlatılmasını istiyoruz”dedi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da “Taksim Gezi Parkı ile başlayan, ağacımıza, doğamıza, meydanımıza ve 1 Mayıs’a sahip çıkmak için başlayan mücadele Türkiye halklarının hak ve özgürlük mücadelesi olmuştur. Artık hiçbir şey bu ülkede AKP ve Erdoğan için eskisi gibi olmayacak. Bu mücadele siyasi iktidarın alanlarda ortaya konulan iradeyi görmesine kadar sürecek” dedi.

‘CHP de destek verdi’

Meslek örgütlerinin Şişli’den başlayan yürüyüşüne CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam da destek verdi. Çam,“Aslında ilan edilmemiş savaş ve sıkıyönetim var. AKP açıkça halkına savaş ilan etmliş durumda. Başbakan’ı daha temkinlik olmaya davet ediyoruz” dedi. Süleyman Çelebi de “Bu diktatoryal duruşa karşı bir bayrak açılmıştır. Başbakan tehdit ederek insanları daha çok bütünleştiriyor” ifadesini kullandı. 

Slogan atıp eylemcilere saldırdılar

Konuşmaların ardından meslek örgütleri polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine dağılma kararı aldı. Bunun üzerine aralarında Mücadele Birliği, ESP ve BDSP’nin de bulunduğu bir grup, sendikaları protesto ederek oturma eylemine başladı. Yaklaşık 1 saatlik oturma eyleminin ardından polis, göstericileri yolu açması konusunda uyardı. Yolun açılmaması üzerine polis göstericilere müdahale ederken yaklaşık 30 kişilik bir grup da Erdoğan lehine slogan atarak göstericilere saldırdı. Esnaf da iş yapamadıkları gerekçesiyle göstericilere tepki gösterdi. Olaylarda çok sayıda gösterici gözaltına alındı. 

Taksim Tünel’den de KESK’in aralarında olduğu bir grup meydana yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine Tünel’de basın açıklaması yapan KESK’liler eylemi sonlandırdı. Taksim Meydanı’na yürüyen gruba dağılmaları konusunda uyarı yapıldı. Polis ikazları dikkate almayan göstericilere boyalı mermi ile müdahale etti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56