EMEKÇİDEN AKP HÜKÜMETİNE UYARI

Türk-İş, DİSK ve Türkiye Kamu-Sen üyeleri 1 saat, KESK üyeleri ise tamgün iş bırakırken, Türk-İş’in İstanbul’da 1. Bölge’yi işgal eden TEKEL işçileri konfederasyon başkanlarını koltuklarını terk etmeye çağırdı. KESK, şubeleri ile Beyazıt’a yürüdü.

EMEKÇİDEN AKP HÜKÜMETİNE UYARI

Türkiye genelinde çalışanlar, çalışma yaşamındaki sorunlara dikkat çekerek hükümeti uyardı

Türk-İş, DİSK ve Türkiye Kamu-Sen üyeleri 1 saat, KESK üyeleri ise tamgün iş bırakırken, Türk-İş’in İstanbul’da 1. Bölge’yi işgal eden TEKEL işçileri konfederasyon başkanlarını koltuklarını terk etmeye çağırdı. KESK, şubeleri ile Beyazıt’a yürüdü.

KESK Genel Başkanı Evren, her yerde baskı, şiddet ve işten atılmalar olduğunu belirterek “Sivil faşizmin ayak sesleri” ifadesini kullanırken DİSK Genel Başkanı Çelebi madenlerde ölümlere “kader” diyen Başbakan’ın koruma ordusunu çekmesini istedi.

Türk-İş, DİSK, KESK ve Türkiye Kamu-Sen üyeleri, çalışma yaşamındaki sorunlara dikkati çekmek amacıyla yurt genelinde iş bıraktı. Türk-İş, DİSK ve Türkiye Kamu-Sen üyeleri 1 saat, KESK üyeleri ise tam gün iş bırakırken, Türk-İşin İstanbul 1 Bölge binasını işgal eden TEKEL işçileri eylemlerine son verdi, konfederasyon başkanlarını koltuklarını terk etmeye çağırdı. KESK ise Anadolu ve Avrupa yakası şubeleri ile Beyazıta yürüdü. Emekçiler, Ankara, İzmir başta olmak üzere bütün kentlerde iş bırakma eylemleriyle AKPyi protesto etti.

İşçi ve kamu örgütlerinin İstanbulda iş bırakma eylemi saat 08.00den itibaren çeşitli kurumlarda başladı. Eylemlerde, kamu çalışanları Zonguldakta ölen maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Zonguldakta 30 maden işçisini kaybettik, Türkiye işçi sınıfının başı sağ olsun”, “Ne 4/B ne 4/C herkese güvence”, “Özelleştirmeye, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalıştırmaya karşı birleşelim”, “Kamu Hastane Birlikleri Yasası ile hastaneler satılıyor, haberiniz var mı?” pankartları açılırken, Yetim hakkı gemicikte”, “Kölece çalışmak istemiyoruz, TEKEL işçisi yalnız değildir sloganları atıldı.

‘Recep Bey, kadere inanıyorsa...’

Şişli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü önünde toplanan işçiler Zonguldaktaki kazada yaşamını yitiren 34 maden işçisini anarak eylemlerine başladı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiyede çalışma yaşamının korku filminianımsattığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğana seslendiği konuşmasında Sayın Recep Bey, Zonguldakta kaybettiğimiz 30 işçi arkadaşımızın ölümü için kader diyor. Buradan kendisine sesleniyorum. O 250 kişilik koruma ordusunu yanından çek bakalım. Kaderin ne olacağını gördedi. Nakliyat-İş ve Dev Sağlık-İş de eylemler yaptı.

KESKe bağlı sendikalar ise saat 08.00den itibaren tüm gün iş bıraktılar. İstanbul Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önlerinde toplanan KESK üyeleri, Çapada buluşarak, tramvay yolundan Beyazıta yürüdü. Yürüyüşte ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, İstanbul Tabip Odası, Halkevleri, EMEP, ESP, BDP ve Mücadele Birliği üyeleri de bulundu. Beyazıt Meydanında Anadolu yakası şubeleri ile buluşan KESK üyelerine seslenen Genel Başkan Sami Evren, AKP iktidarının işçilerin can güvenliğini sağlamadığını, kader dediğini belirterek, özetle şunları söyledi:

Hangi konuyu elinize alırsanız alın, hukuksuzluk, baskı, şiddet ve işten atılmalar var. Sendikal haklarla ilgili anayasada yapılan düzenleme son derece yanlıştır. Toplusözleşme hakkı kamu çalışanlarına verilmediği gibi grev hakkı da yasaklanmaktadır. Ve buna AKP iktidarı demektedir ki demokratik açılım’. Hayır, bu demokratik açılım değildir, bu sivil faşizmin ayak sesleridir.

Ankara ve İzmir’de geniş katılım

Ankarada da AKPnin başta 4/C olmak üzere çalışma yaşamındaki uygulamalarına tepki gösteren emekçiler dün alanlarda Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecekdiye haykırdı. Emekçiler, Türk-İş önünde önceki gün gözaltına alınan 8 TEKEL işçisinin de bir an önce serbest bırakılmasını istedi. KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, TEKEL işçilerini selamlarken emekçilerin yüzde 42sinin sigortasız, güvencesiz çalıştırıldığını, 6 milyon emekçinin ekmeğinden, aşından edildiğini vurguladı. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kâni Beko da, dayatılan kuralsız ve güvencesiz çalışma sonucunda yitirilen 30 maden işçisini saygıyla andıklarını söyledi.

TEKEL işçilerine destek veren emekçiler, İzmirde de alanlardaki yerini aldılar.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56