ENGELLİ DEMOKRASİ

TBMM’nin 24. dönemi, tutuklu vekiller ve boykot gölgesinde bugün yapılacak yemin töreniyle başlıyor.

ENGELLİ DEMOKRASİ

Hakkâri Meclis’te yok

TBMM 24. dönemi, tutuklu milletvekillerinin gölgesinde başlayacak. Toplantının başlamasına kadar tahliye kararı verilmezse Cumhuriyet tarihinde ilk kez 8 milletvekili tutukluoldukları için Meclise gelip yemin edemeyecek. En yaşlı üyesıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşinin başkanlığında, bugün saat 15.00te toplanacak olan TBMM Genel Kurulundaki yemin törenine, boykot ve yemin krizi damga vuracak.

TBMM Genel Kurulunun, 24. Dönemin ilk birleşiminde, milletvekilleri ant içecek. 1960 sonrası oluşturulan Kurucu Meclisebasın temsilcisi kontenjanındangiren ve genç üyeler arasında yer aldığı için kâtip üye olarak görev alan Oktay Ekşi, bugünkü birleşimdeen yaşlı üyesıfatıyla genel kurulu yönetecek. Bu dönem Meclisin en genç üyeleriolan AKPden İstanbul milletvekilleri Muhammet Bilal Macit, Mehmet Muş, Konya milletvekili Mustafa Akış, İzmir milletvekili Hamza Dağ, CHPden de Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü ve İstanbul milletvekili Faik Tunay, Divanda kâtip üyeolarak yer alacak. Genel Kurulu yönetebilmesi için birleşimin başında Ekşi milletvekili yemini edecek.

Krizli tören

TBMMnin 24. döneminin başlangıcına da ilklerdamgasını vuracak. İlk kez 8 milletvekili tutukluoldukları için Meclise gelemeyecek ve yemin edemeyecek. CHPden İzmir milletvekili Mustafa Balbay, Zonguldak milletvekili Mehmet Haberal, MHPden İstanbul milletvekili Engin Alan, BDPnin desteklediği bağımsızlardan Mardin milletvekili Gülser Yıldırım, Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan, Şırnak milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Van milletvekili Kemal Aktaş, yemin törenine kadar üst mahkemeye yapılan itirazlar sonuçlanmazsa ya da yineretkararı çıkarsa yemin edemeyecek. Bu milletvekilleri, tahliye edildikleri takdirde, katıldıkları ilk birleşimde yemin ederek görevlerine başlayabilecek.

BDP destekli bağımsız milletvekillerinin boykot kararı alması nedeniyle Meclisin ilk birleşimi 38 eksikle başlayacak. Ayrıca kaset skandalınasonrasında, MHPnin partiden ihraç edilmesine karşın YSK adaylığını düşürmediği için MHP listelerindenbağımsızmilletvekili seçilen İhsan Barutçunun daha sonraki dönemlerde Meclise gelip yemin edeceği belirtiliyor. Genel kurulda gözlerin çevrileceği diğer parti ise CHP olacak. 2 milletvekili tutuklu olan CHP, bugün tavrını netleştirecek.

Milletvekillerinin tümü bağımsızlardan oluşan Hakkâri, yemin töreninde temsil edilemeyecek. Törendeki bir başka ilginç nokta ise yemin törenindeilk okunacak ismin BDPli bağımsızlardan olması. Adana ilinden başlayacak olan yemin töreninde ilk olarak BDP destekli bağımsızlardan Murat Bozlak kürsüye çağrılacak. Yemin töreninde, her dönem olduğu gibi Ankaraya sıra geldiğinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk için saygı duruşunda bulunulacak.

Yemin töreninden sonra Genel Kurul, TBMM Başkanlığı seçimi için çalışmalarına 5 gün ara verecek. TBMM Başkanlığı seçimi 4 Temmuz Pazartesi günü yapılacak.


Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56