ERGENEKON DAVASINDA HUKUK CİNAYETİ İŞLEDİLER

Ergenekon mahkemesi tarihin mahkûm edeceği bir karara imza attı.

 ERGENEKON DAVASINDA HUKUK CİNAYETİ İŞLEDİLER

Ergenekon mahkemesi tarihin mahkûm edeceği bir karara imza attı

Sonucu belli kararı Yangından mal kaçırırcasına kararı büyük hızla okudular, Valizlerini hazırlamış duruşmaya gelen tutuksuz sanıkların tuvalete bile gitmesini engelleyerek jandarma eşliğinde gönderdiler. 

Ergenekon davasında 4 yılı aşkın bir süredir tutuklu yargılanan ve mütalaada hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’a 34 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Prof. Dr. Erol Manisalı toplam 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ müebbet, gazeteci Tuncay Özkan ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise “Hükümeti cebir ve şiddet ile ortadan kaldırmaya çalışmak veya hükümeti kısmen ya da tamamen görev yapmasına engel olmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Mahkeme, 66 tutuklu sanıktan 17’sini tahliye ederken, hapse mahkum edilen Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklardan 13’ü hakkında ise tutuklama ve yakalama kararı çıkardı. Alemdaroğlu 19.30 sıralarında tutuklanarak cezaevine konuldu. Toplam 12 yıl 6 ay hapse mahkum edilen CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ise tahliye edildi. Osman Yıldırım’ın beraati ve tahliyesi ise salonda tepkiyle karşılandı. Mahkeme tutuksuz yargılanırken savunmasını yapamadan 21 Haziran 2010’da yitirilen İlhan Selçuk hakkındaki dava düşürüldü. Mahkeme 10’u müebbet, 6’sı ağırlaştırılmış müebbet, 3’ü de 2 kere ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere toplam 19 müebbet hapis kararı verdi.

Ergenekon davasının karar duruşması saat 12.30 sıralarında başladı. Bazı sanıklar, yakınlarının salona alınmamasını, bazıları da kararı protesto ederek salonu terk etti. Tutuklu gazeteci  Mustafa Balbay,salondakilere “Biz, kendimizi halkın adaletine teslim ediyoruz, bizi bugün halktan kopardılar, ama başaramayacaklar. Sıcak bir sonbahar geliyor, herkes hazırlansın. Bugün verilecek hüküm, mahkemenin hükmüdür, biz bunu kabul etmiyoruz” diye seslendi. Davayı 60’a yakın CHP’li milletvekili izledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Cezaevi Yerleşkesi’ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu yargılanan CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Prof. Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, gazeteci Tuncay Özkan, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız ile emekli tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 63 tutuklu sanık katıldı. Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Kemal Alemdaroğlu ve emekli Albay Arif Doğan’ın da aralarında bulunduğu 24 tutuksuz sanık ile başka suçtan tutuklu Sami Hoştan ve Prof. Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu. Danıştay zanlısı Alparslan Arslan salona en son alındı. Arslan, küfür ederek bağırınca jandarma ağzını bir bezle kapattı.

Avukatlar masaya çıktı.

Yüzlerce avukatın duruşmaya katılması nedeniyle yerleşme sırasında büyük kargaşa yaşandı. Avukatlar, tutuklu sanıklar ile aralarında bariyer oluşturan jandarmayı protesto ederek, masaların üzerine çıktı. Avukat Ali Rıza Dizdar, “Bize suçlu muamelesi yapamazsınız. Karşımızda duracaksanız sandalye getirip oturun. İşkence bu” diye bağırdı. 

Salona sabah saatlerinde girmeye çalışan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Can Perinçek ve Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan, milletvekillerinin araya girmesine karşın salondan çıkarıldı.

Kaynak: Basından 
Ersoy Eren 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56