GENELKURMAY TOPLUMDA TEDİRGİNLİK YARATILMAK İSTENİYOR.

Balyoz iddiasına Genelkurmay’dan yanıt: Aklı ve vicdanı olan kabul etmez. Taraf gazetesinin ortaya attığı yeni darbe planı iddiasında “faydalanılacak” ve “tutuklanacaklar” gazeteciler listesinde adı geçen gazeteciler, listeye ve listenin yayımlanmasına sert tepki gösterdi. AKP\'yi yine kurtardılar.

GENELKURMAY TOPLUMDA TEDİRGİNLİK YARATILMAK İSTENİYOR.

 İddiaya suç duyurusu

Balyoz iddiasına Genelkurmay’dan yanıt: Aklı ve vicdanı olan kabul etmez

Asker yalanladı, savcılık devrede

Toplumda tedirginlik yaratılmak isteniyor

Genelkurmay Başkanlığı, Taraf gazetesinde önceki gün yayımlanan ve “camilere saldırı düzenlenerek darbe ortamının planlandığı” yönündeki haberin ciddiye alınmasının toplumda tedirginlik yaratmak isteyenlere hizmet edeceğini belirtti. Genelkurmay tarafından internet sitesinde yapılan açıklamada “Söz konusu plan semineri, 2003-2006 yılları tatbikatlar programında bulunmaktadır” denildi. Genelkurmay, ortaya atılan iddiaları “aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmeyeceğini” bildirdi.

Genelkurmay: İddiaları aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir

Darbe değil tatbikat senaryosu

Genelkurmay Başkanlığı, Taraf gazetesinin gündeme getirdiği Birinci Ordu Komutanlığı’nda 2003 yılında gerçekleştirilen plan seminerine ilişkin ortaya atılan iddiaları aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesinin mümkün olmadığınıbildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan 5 maddelik açıklamada, Taraf gazetesinin gündeme getirdiği ve dün basın yayın organlarında geniş yer alan haberlere dikkat çekildi. Açıklamada şöyle denildi:

1. Birinci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen plan seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır.

2. Söz konusu plan semineri, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları tatbikatlar programında bulunmaktadır.

3. Plan seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan harekât planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır. Plan semineri, giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo içerisinde uygulanmıştır. Birinci Ordu Komutanlığı sorumluluk bölgesinde icra edilen bu plan seminerinde, ordu geri bölge emniyeti ve savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde de uygulanan sıkıyönetim konuları üzerinde de durulmuştur.

4. Bu plan seminerine ilişkin olarak ortaya atılan iddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir.

5. Söz konusu iddiaları ciddiye alarak üzerinde yorumlar yapılmasının ve bilgi kirliliği yaratılmasının; özellikle toplumumuzda tedirginlik yaratmak isteyenlerin amacına hizmet edeceği değerlendirilmektedir.

‘FAYDALANILACAK’ VE ‘TUTUKLANACAK’ GAZETECİLER TEPKİ GÖSTERDİ:

AKP’yi yine kurtardılar

Taraf gazetesinin ortaya attığı yeni darbe planı iddiasında faydalanılacakvetutuklanacaklargazeteciler listesinde adı geçen gazeteciler, listeye ve listenin yayımlanmasına sert tepki gösterdi.

Altemur Kılıç: Ben bu listede olmasam üzülürdüm, ama şunu söyleyeyim bütün olay hakkında büyük bir hücum var Türk ordusuna... Türk ordusunda harp oyunları oynanır, bütün ihtimaller ortaya atılır. Bundan önce oynanan oyunlara bakılırsa, ABD ile Almanya ile harp çıkartmış olabiliriz. Bunlar en olmayacak senaryoları oynarlar. Böyle bir senaryo da yapılmış olması muhtemel. Fakat hangi aklı başında insan Türk ordusunun bir camiyi bombalayıp, uçağını düşürebileceğini tasavvur edebilir. Ben edemiyorum.

Ali Baransel: Herhalde Türk basınının yarısından çoğu bu listede var. Yorum yapmayı bile gereksiz görüyorum. Ben 12 Eylül harekâtından sonra Cumhurbaşkanlığı’nda görev aldım. En katı dönemlerde bile Köşk ile basın arasında sağlıklı ilişki kuran bir insan diye geçerim.

Esin Dalay: Saçma sapan bir olay. Bunu hazırlayanların kafası karışmış.

Emin Çölaşan: Değerlendirme için daha erken ama tahmin ediyorum bunda da çok büyük bir abartı payı var. Bunların bütün amacı Türk ordusunu yıpratmak. AKP medyası, Fethullah medyasının bir adımı...

Melih Aşık: Taraf gazetesi ne bulursa darbe planı diye piyasaya sürüyor. Sözü geçen listede adı bulunmayan gazeteci yok gibi. Benim adımın bulunması çok olağandışı bir durum değil. Bence önce bu planın ne menem bir şey olduğu ortaya çıkarılmalı.

Metin Uca: Bunu, at izinin it izine karıştığı toz duman ortasında adı geçen tüm gazetecilere yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Bunun gerçek olduğunu düşünmek bu gazetecilerin şu ana kadar yaptıkları işlere hakaret olduğunu düşünüyorum.

Murat Çelik: Ben böyle 2 liste olduğuna inanmıyorum. Kaldı ki gazetecileri bizdenya da bizden olmayanlargibi kategorize etmeye prensip olarak karşıyım, bunu yapan kim olursa olsun.

Saygı Öztürk: Bizim dışımızda birileri böyle planlar yapıyorsa, benim gerçek gazeteci olduğumu unutuyorlar demektir.

Ruşen Çakır: Bu listeleri yapmak ne kadar çarpık bir zihniyetse, bu listeleri böyle paldır-küldür yayımlamak da bir başka çarpık zihniyet. Türkiye’de bir linç kültürü var.

Ayşenur Arslan: Böyle listelerin yayınlanması bu mesleği bitirir. Bu mesleğin saygınlığını, güvenirliğini yok ede. Lütfen mesleğimize sahip çıkalım, medyanın haysiyetini, onurunu ayakta tutabilmek için aynada kendimize bakarak ne yapıyoruz sorusunu sormamız lazım.

Leyla Umar: Kahkahalarla güldü diye yazın. Ben mi darbeye yardım edecekmişim? Bunlar benim 81 yaşımda olduğumu da unutuyorlar galiba... Doğan kadar vatanını seven bir adama şimdiye dek çok ender rastladım. Asla vatanına karşı kötü bir girişimde bulunacak kişilikte değil.

Taraf’ın haberinde, tutuklanması düşünülen36 gazeteci arasında ismi geçen bazı gazetecilerin değerlendirmeleri de özetle şöyle:

Abdurrahman Dilipak: Bu plan yeni ortaya çıkan, artık kanıksadığımız, mide bulandıran utanç verici bir darbe planıdır. Tutuklanacak gazeteciler arasındaki 8 kişinin Vakit yazarı olması da dikkat çekicidir. Burada asıl vahim olan tutuklanacak gazetecilerden önce, sayıları 137 olarak açıklanan kendileri ile işbirliği yapılabilecek gazetecilerdir. Burada utanması gerekenler, darbecilerin kendilerini potansiyel dost ve işbirlikçi kadrosu içinde görmeleridir.

Nuh Gönültaş: Konuya iki farklı açıdan bakıyorum. Bu listede yer almak bir anlamda şeref. Listede yer alan diğer isimlere bakınca demokrat çizgide olmuş insanlar olduğunu, sivilleşmeyi, demokratikleşmeyi savunan kişiler olduğunu görüyoruz... Böyle bir listede yer almanın bir anlamda iyi olmadığını da düşünüyorum. Devletin seni düşman listesine koymuş olması hoş değil. O dönemde Tercüman’da çalışan bütün yazarlar listede var.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay da gezetecilerin zan altında bırakıldığını belirterek “Gazetecilik mesleği zedelenmektedirdedi.

 

İddiaya suç duyurusu

Sanatçı Lale Mansurun da aralarında bulunduğu Darbelere karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu” üyeleri, emekli orgenerallar Çetin Doğan, İbrahim Fırtına ve Ergin Saygun ile Oramiral Özden Örnek hakkında Taraf gazetesinde yayımlanan haberde yer alan Balyoz Güvenlik Harekât Planı yaparak hükümeti devirmekiddiasını gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Balyoz darbe planı iddialarını araştırmak üzere iki savcı görevlendirdi.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan grup adına açıklama yapan Lale Mansur, dilekçeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadıya sunduklarını, dilekçelerinin işleme konulduğunu ifade etti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56