HACI BEKTAŞ VELİ LİSESİNİN TEMELİ ATILACAK

İstanbul Halkalı Atakent 1. Etapta bir süredir çalışması devam edilen inşaat alanına tabela konulmadığı için ne yapılacağı merak konusu olmuştu. Alana Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin yapılacağı öğrenildi.

HACI BEKTAŞ VELİ LİSESİNİN TEMELİ ATILACAK

İstanbul Halkalı Atakent 1. Etapta bir süredir çalışması devam edilen inşaat alınana ne yapılacağı merak konusu olmuştu. Alana Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin yapılacağı öğrenildi.

Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin temel atma töreni 14 Mart 2015 Cumartesi günü gerçekleşecek.Türkiye’de bir ilk olan okulun eğitime başlamasıyla birlikte Alevi federasyonlarının ortak önceliklerinden birisi hayata geçecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğinde, özel statülü proje olarak hayata geçirilecek okulda verilecek eğitimlerle Alevi – Bektaşi inancının ve ibadetinin öğrenilmesi ve uygulanması, Cem evlerine Dede, Baba yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından İstanbul halkalıda tahsis edilen 16 dönüm arazi üzerine inşa edilecek Hacı Bektaş Veli Lisesi 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak. Balkanlar’dan, Orta Asya’dan, Ortadoğu’dan ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 300 öğrencinin yatılı olarak eğitim göreceği okul, toplamda 600 öğrenciyi kabul edecek.

Okulun müfredatında lise eğitiminde yer alan ortak derslerin yanı sıra Alevi-Bektaşi öğretisine ilişkin dersler de yer alacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ortak olarak hazırlanacak müfredattaki derslerle Alevi-Bektaşi çocuklarının İslam inancını ve tasavvufun birlik, beraberlik sağlayan değerlerini özümsemesi hedeflenecek.

Temal atma töreni 14 Mart 2015 Cumartesi günü saat 14.00’te Halkalı’da Atakent Mahallesi, Avrupa Konutları 2 yanı, 1414 Sokak, Halkalı-Küçükçekmece adresinde gerçekleştirilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 20:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56