HALK DİRENİYOR

Taksim Gezi Parkı’nda nöbet tutan bir grup çevrecinin, polisin biber gazı, tazyikli su ve coplu müdahalesiyle parktan çıkarılmasına yurt genelinde tepki yağdı. Birçok ilde polisin ve hükümetin uzlaşmaz tavrı protesto edildi, geç saatlere kadar süren protestolarda zaman zaman gerginlikler yaşandı.

HALK DİRENİYOR
Polisin Gezi Parkı’ndaki protestoculara müdahalesinin ardından gece boyunca Taksim’e çıkan caddelerde çatışmalar sürdü. Yaralılara ilk yardımın yapıldığı Divan Oteli’ni hedef haline getiren polis, sabaha kadar gece boyunca su ve biber gazı püskürttü, cop kullandı. Dün sabahın ilk ışıklarına kadar Harbiye, Divan Oteli, Hilton Oteli, Tarlabaşı, Talimhane, Mecidiyeköy’den Taksim’e çıkmaya çalışan direnişleri polis gaza ve suya boğdu. Kadıköy’den Boğaz Köprüsü’nü geçerek Taksim’e ulaşmaya çalışan binlerce kişiye Fikirtepe’de müdahale edildi. Müdahalelerde çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Polis gücü yetersiz kalınca İl Jandarma Komutanlığı’nın TOMA’ları da göstericilere su sıktı. Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da gazdan etkilenler arasında yer aldı. Dün gezi Gezi Parkı’na girmek isteyen Roth, polis tarafından parka sokulmadı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu gazdan etkilenerek hastaneye kaldırılırken Amasya Milletvekili Ramis Topal’n da polisin kaskıyla vurması sonucu burnu kırıldı. 

Eşyalar kaldırılırken basın Gezi’ye alınmadı

Müdahalenin ardından Taksim Meydanı’nda polis ve belediye ekipleri temizlik yaptı. Polisler Taksim’de üç gün dinletilerin sunulduğu piyanoyu da 23.30 sıralarında kaldırdı. Temizlik çalışmalarını sürdürürken Gezi Parkı’na gazeteciler alınmadı. Çadırlarda bulunan eşyaların tutanağa bağlanacağı açıklansa da el koyma sırasında basın dahil hiçbir gözlemci bulunmaması kuşku yarattı. Gece yarısından sonra Taksim Meydanı’nda polisler ve belediye ekipleri dışında kimse yoktu. 
Sıraselviler Caddesi’nin Taksim çıkışı, polisin sert müdahalesine karşı yurttaşların kararlı direnişine sahne oldu. Sıraselviler’den Taksim’e çıkmak isteyenlere TOMA’larla su sıkılıp gaz bombası atıldı. Çöp konteynırlarıyla barikat kuran eylemcilerin Taksim’i zorlaması, polisin de onlara karşılık vermesi sabaha kadar sayısız kez tekrarlandı. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Alman Hastanesi’nin bulunduğu cadde gaz bulutu altında kaldı. Polis müdahalesi sırasında evlerin pencerelerine çıkan yurttaşlar polisleri protesto ederken Cihangir’de de bazı evlerden 10. Yıl Marşı yükseldi. 

Divan Oteli hedefte

Polis müdahalesinin ardından Taksim Gezi Parkı’ndan kaçanların sığındığı Koç Grubu’na bağlı Divan Oteli ise sabaha kadar burayı düşman mevzisi olarak kabul eden polis güçlerinin hedefi oldu. Polis, gönüllü doktorlar ile tıp fakültesi öğrencilerinin buraya sığınan yaralılara yardım için acil servisteymiş gibi çalıştığı Divan Oteli’ne sabaha kadar birçok kez gaz bombası atıp tazyikli su püskürterek, yakaladıklarını copladı. 
Polis gaz bombalarını otelin döner kapısını hedef alarak atmaktan çekinmedi. Otelde bulunan çocuklar da fenalık geçirdi. Divan Oteli’nin lobisinde ilk yardımın ardından yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Ancak polis zaman zaman ambulansların otele ulaşmasına engel oldu. Otelden “Polis halkına ihanet etme” sloganları atıldı. Olaylar sırasında ailelerinden ayrı düşerek kaybolan çocuklar Divan Oteli’nde toplandı. 00.20 sıralarında İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Alman Sol Parti Milletvekili Sevin Dağdelen de Divan Oteli’ne gitti. 01.30’da da otele ve çevresine gaz yağmuru devam etti. 
Divan Oteli’nin önünde gece saat 02.00 sıralarında her şeye karşın şarkı söyleyip sloganlar atan gençlere müdahaleye CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Özgündüz ve Engin Özkoç, polisin önüne geçerek engel oldu. Ancak polis TOMA’dan su sıkmaya devam etti. Polis ile görüşen vekiller, göstericilerin çıkması için müdahalede bulunulmamasını istedi.

Hilton’a numarasız kasklı polis baskını 

Hilton Hotel’e sığınanlara burada da müdahale eden polis, oteldeki ecza malzemelerini topladı. Polislerin kasklarında numara olmaması da dikkat çekti. Otelin lobisine kadar giren polisler, göstericilere müdahale ederken yurttaşlar tepki gösterdi. 

Jandarma TOMA’sı

Talimhane ve Dolapdere’ye inen sokaklarda da gece boyunca polis, sert müdahalede bulundu. Göstericiler, Talimhane ve Tarlabaşı yakınlarında barikat kurup ateş yaktı. Jandarma’ya ait TOMA’lar da Talimhane girişinde sahneye çıkarak gördüğü herkese tazyikli su sıktı. 

İstiklal’deki revire gaz

İstiklal Caddesi’nde de önceki gece yarısına doğru toplanan kitleye polis yine gaz bombaları ile saldırdı. TOMA’lara bu kez akrep denilen zırhlı araçlar da eşlik etti. Beyoğlu’nda Makine Mühendisleri Odası’ndaki revire de 23.30 sıralarında gaz bombası atıldı. 

AKUT’a da saldırı

Polisin, Gezi Parkı’na Taksim yönünden girmesi nedeniyle direnişçiler, Elmadağ ve Harbiye yönüne doğru kaçtı. Harbiye’de çevre semtlerden gelenlerin de katılmasıyla binlerce kişi toplandı. Polis, yardım için gelen AKUT üyelerine de saldırdı. 01.00-02.00 saatlerinde ise Halaskârgazi Caddesi’ndeki CHP Şişli İlçe Başkanlığı’nın camları polisin attığı gaz bombası ile kırıldı. Mecidiyeköy’den Taksim’e çıkmak isteyen kalabalık bir gruba da 23.30 sıralarında gazlı müdahale oldu. Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin önünde binlerle buluşan binlere ve Şişli geneline müdahale gece boyunca devam etti. Nişantaşı’nda halk tencere tavalarla polisi protesto etti. Mecidiyeköy metrobüs durağına atılan gaz bombası yurttaşları zor durumda bıraktı. Okmeydanı, Nurtepe ve çevre mahallelerden binlerce kişi Şişli’ye kadar “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüdü. Yurttaşlar TEM Otoyolu’nu trafiğe kapattı. Sarıyer Ömürtepe’de de halk, tencere tavalarla ve “Hükümet istifa” sloganları atarak Kireçburnu’na yürüdü. Ayrıca, Tuzla, Pendik, Ümraniye, Sarıgazi, Çekmeköy, Fatih, Zeytinburnu, Küçük Çekmece ve Büşükçekmece’de yurttaşlar yürüyüşler düzenleyerek polis müdahalesini protesto etti

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56