HALKEVLERİ 80 YAŞINDA

Halkevleri’nin İstanbul’da düzenlediği 80. yıl kutlaması geniş katılımla yapıldı. Türkiye’nin en büyük spor salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen coşkulu kutlamada yoğun ilgi nedeniyle kitle salona sığmadı.

HALKEVLERİ 80 YAŞINDA

Halkevleri’nin İstanbul’da düzenlediği 80. yıl kutlaması geniş katılımla yapıldı. Türkiye’nin en büyük spor salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen coşkulu kutlamada yoğun ilgi nedeniyle kitle salona sığmadı. Tıklım tıklım dolan salona girişler saatlerce sürdü. Toplamda 300 kişilik bir kadroya ulaşan 14 grup ve sanatçının ve şairlerin sahne aldığı etkinlikte bütün salon şarkı ve marşlara eşlik etti. Yavuz Bingöl’e eşlik eden 160 kişilik Halkevleri Çocuk Korosu büyük beğeni topladı

Anadolu Ateşi’nin gösterisiyle başlayan şenlikte ilk konuşmayı Halkevleri genel Başkanı İlknur Birol yaptı. 80 yıldır özgürlük, demokrasi ve halkın hakları için omuz omuza verdikleri yol arkadaşlarını selamlayan Birol, Halkevleri’nin halkın kaderini değiştiren önemli adımlar attığını anlatarak, “Halkevleri 12 Eylül karanlığına karşı Halkın Muhalefet Evi oldu. Sömürgecilere karşı bağımsızlık, şovenizme karşı kardeşlik, savaşa karşı militan bir barış kürsüsü oldu. Kocaeli depreminde bir dayanışma eviydi. Van depreminde çocukların oyun arkadaşı oldu. Doğası için deresi için Hopa’da Metin Lokumcu, Tortum’da Leyla, Sinop’ta Gerzeli bir köylü oldu.” Birol bu şenliğin karanlığı yırtacak gücün halkın ellerinde olduğunu gösteremesi için bir işaret fişeği olmasını istedi.

İlknur Birol'un konuşmasının ardından Halkevleri'nden yetişen Yavuz Bingöl ve 160 çocuktan oluşan Halkevleri Çocuk Korosu sahne aldı. Konserde 160 kişilik Halkevleri Çocuk Korosu ile Yavuz Bingöl, “Sarı Gelin” türküsünü Hrant  Dink’in anısına söyledi. Fatsa Çocuk Korosu’na sahneden selam gönderilirken Halkevleri Çocuk Korosu Fatsa Çocuk Korosu’ndan “Güzel Çocuk” şarkısını da seslendirdi.

Agire Jiyan’a ise 9 dilde türküler söyleyen Diyarbakır Sur Belediyesi Gençlik Korosu eşlik etti. Şarkıların ardından, halk için belediyecilik anlayışı için konser alanında olan Diyarbakır Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş’a teşekkür edildi.

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu'nun ardından, Yeni Türkü sahneye çıktı.  Yeni Türkü 80’lere damgasını vuran şarkısını “Maskeli balolar sürüyor” diye anons etti Ardından Yeni türkü'ye eşlik etmek için sahneye çıkan  Şevval Sam şarkılarını söylerken fonda yer alan Kazım Koyuncu fotoğrafı salondan büyük alkış aldı.

Gecenin ikinci konuşmasını ise Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy yaptı. Ersoy, AKP’nin icraatlerini hatırlatıp, halkın taleplerini sıraladığı konuşmasında AKP’nin gerici, piyasacı, Kürt düşmanı, kadın düşmanı politikalarına karşı meydan okuduklarını söyledi. Hrant Dink'i anarken, Madımak'a yürürken, Newrozlar'da, 1 Mayıs'larda meydanları doldururken olduğu gibi, faşizme karşı omuz omuza mücadele edileceği vurgusunu yapan Ersoy, diktatörleri, despotları, faşizmi besleyen kapitalizmi ve bu sömürüyü bütün dünyaya hakim kılmak isteyen emperyalizmi alt edene kadar mücadelenin süreceğini söyledi. Konuşmasında 1 Mayıs’a giderken, Halkevleri’nin mücadele programını da anlatan Ersoy, "Karanlığa isyanımız, aydınlık düşlerimiz, özgürlük, demokrasi ve halkın hakları mücadelemiz dört bir yandan alanlara akacak. Coşkumuz, öfkemiz, umudumuz alanlarda buluşacak. Umut direnişle, emek mücadeleyle, halk eviyle buluşacak" dedi.

Oya Ersoy'un konuşmasının ardından sahne alan Hayko Cepkin, "Herkes gücümüzü görsün" diyerek söylediği şarkılarla gençleri ayağa kaldırdı.

Bulutsuzluk Özlemi acil demokrasi isterken, Nejat Yavaşoğulları “karanlığa karşı yarınların daha güzel olacağına inanarak şarkılarımızı söylemeye devam ediyoruz” dedi.

Bulutsuzluk Özlemi'nin sahneden inmesiyle Çav Bella'yı hep bir ağızdan söyleyen onbinlerce kişi 1 Mayıs'ta alanlarda buluşma sözü verdi.

Daha sonra sahne alan Volkan Konak ise sahneyi Melike Demirağ ile paylaştı. Demirağ, Arkadaş şarkısını seslendirirken fonda Türkiye’nin kültür sanat hayatına katkısı olan önemli yazar ve sanatçıların fotoğrafları gösterildi. Salon, Ahmet Kaya, Yılmaz Güney ve Sabahattin Ali gibi pek çok isim ekrana geldikçe salon alkışlarla selam verdi.

Gecenin finalini ise Edip Akbayram yaptı. Akbayram, şarkılarının arasında yaptığı konuşmalarda Halkevleri’nin mücadelesini selamladı ve örgütlü olmak gerektiğini vurguladı. Bütün salonla birlikte 1 Mayıs marşını söyleyen Edip Akbayram “aldırma gönül” derken daha önce sahne alan diğer sanatçılar da Akbayram’ın yanına gelerek eşlik ettiler.

Sanatçıların muhteşem sahne performanslarına Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, Deniz Durukan, Altay Öktem, Altan Gördüm, Turgay Tanülkü, Ali Özgür Özkarcı ve Gonca Özmen şiirleriyle eşlik etti.

1 Mayıs erken geldi

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ve Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy’un birer konuşma yaptığı kutlamada “halkın hakları, özgürlük ve demokrasi için mücadeleyi büyütme” çağrılarına salon coşkulu sloganlarla yanıt verdi.

Halkevleri’nin 80 yılını ve bugünün demokrasi mücadelesini anlatan kısa videoların ilgiyle izlediği eylemde, AKP iktidarının icraatları gösterilirken ıslıklı protestolar, mücadeleden kareler izlenirken de alkışlar yükseldi.

Sunucuların çağrısıyla hep bir ağızdan Çav Bella marşını söyleyen dinleyiciler, gecenin finalini yapan Edip Akbayram’la birlikte de 1 Mayıs marşını söylediler. 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56