HAYIR VE ÖTESİ HAREKETE GEÇİYOR

16 Nisan’da gerçekleştirilecek Anayasa Referandumu’nda sandık güvenliğini sağlamak için ‘Hayır ve Ötesi’ harekete geçiyor.

HAYIR VE ÖTESİ HAREKETE GEÇİYOR

16 Nisan’da gerçekleştirilecek Anayasa Referandumu’nda sandık güvenliğini sağlamak için ‘Hayır ve Ötesi’ harekete geçiyor. Girişime pek çok aydın, akademisyen, yazar, siyasetçi ve gazetecinin yanında Birleşik Haziran Hareketi de destek verirken, yapılan çağrıda Hayır ve Ötesi için, “Anayasa değişikliklerine halkın HAYIR demesini kolaylaştırmak ve referandum günü HAYIR oylarını korumak için bir yurttaş inisiyatifi olarak kuruldu” denildi.

Başkanlık sistemini de içeren Anayasa Değişikliği Referandumu’na 57 gün kalırken, özellikle bundan önceki seçimlerde sıklıkla gündeme gelen ‘seçim güvenliği’ konusunda yeni bir inisiyatif kuruldu. Hakkaniyetli bir seçimin gerçekleşmesi ve verilecek ‘hayır’ oylarının çalınmaması için harekete geçen Hayır ve Ötesi, yurttaşlara da katılım çağrısı yaptı.

Söz konusu girişim, hayirveotesi.org internet sitesinden şu duyuruyu paylaştı:

Bir yurttaş inisiyatifi
“Eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve barış isteyen, her türden dinsel inanç sömürüsüne karşı laikliği savunan tüm yurttaşları, bu hedeflere ulaşmanın ilk adımı olarak başkanlık planlarını boşa çıkarma mücadelesinde birleşmek üzere, ‘Hayır ve Ötesi’ne çağırıyoruz. ‘Hayır ve Ötesi’, AKP ve MHP tarafından dayatılan Anayasa değişikliklerine halkın HAYIR demesini kolaylaştırmak ve referandum günü HAYIR oylarını korumak için bir yurttaş inisiyatifi olarak kuruldu.

‘Hayır ve Ötesi’nin internet sitesi, yurttaşların istedikleri bilgilerini paylaşarak, HAYIR çalışmalarına istedikleri bölgede katılmalarını, referandum günü de sandık görevliliği görevini eşgüdüm halinde sürdürmelerini sağlamak üzere tasarlandı. Çalışmalarda tüm önemli merkezi kararlar tüm katılımcılar tarafından, tüm önemli alt grup kararları ilgili alt grupların katılımcıları tarafından alınacak.

‘Herkes görev başına’
Bu amaç doğrultusunda, internet sitesi ve bağlı sosyal medya mecraları aracılığıyla katılımcılar arasında bilgi paylaşımı, tartışmalar ve önemli kararlara ilişkin oylamalar yapılacak.

‘Hayır ve Ötesi’nin çağrı metnini benimseyen herkes bu çalışmaya katılabilecek, yerel toplantılar düzenleyebilecek, alt gruplar kurabilecek, çağrı metnindeki ilkeler doğrultusunda çalışmalar yürütebilecek. ‘Hayır ve Ötesi’ için görev başına çağırıyoruz!”

İnternetten başvuruluyor
Girişimin destekçilerinden biri olan Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ, Hayır ve Ötesi’yle ilgili BirGün’e bilgi verdi. ‘Hayır ve Ötesi’nin, referandumda tarafsız kalacağını açıklayan Oy ve Ötesi ile bir ilgisinin bulunmadığını belirten Yanardağ, “Biz tarafız” dedi. Yanardağ, ülkenin geleceği ve sandık güvenliği için rol almak isteyenlere şöyle seslendi:

“Yurttaşlarımızın öncelikle hayirveotesi.org adresindeki sitemizi ziyaret etmeleri gerekiyor. Orada il, ilçe, mahalle bazında nerede görev alabilecekleri konusunda bir yönlendirme mevcut. Dahası ‘Müşahit olmak istiyorum’, ‘Yazılım desteği vermek istiyorum’, ‘Sandık görevlisi olmak istiyorum’, ‘Çalışmalara katılmak istiyorum’, ‘Forumlara katılmak istiyorum’, ‘Avukatım, hukuki destek vermek istiyorum’, ‘Tasarım desteği vermek istiyorum’ şeklinde bir veya birden fazla tercihte bulunabilirler.”

Birgün

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2017, 07:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56