Hazine arazileri çiftçilere kiralanacak

Hazine arazileri çiftçilere kiralanıyor. Arazilerin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanması sağlanacak. Başvurular için son tarihin 19 Kasım 2018 olduğunu bildirdi.

Hazine arazileri çiftçilere kiralanacak

Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacaklarını ve uygulamadan 218 bin çiftçinin faydalanacağını belirtildi.

Hazine’ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeyi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ortak basın toplantısıyla tanıttı. Toplantı haber kanallarında canlı yayımlandı.

Çiftçilerin bu arazileri kiralayıp sonrasında da isterlerse bedeliyle satın alabildiklerini belirten Kurum, “Bu arazilerin büyüklüğüne baktığımızda yaklaşık 3.4 milyar metrekare araziyi ilgilendiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bunu 100 günlük eylem planımıza koymuştuk. Tarım arazilerinin çiftçilerimize doğrudan ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlıyoruz” dedi.

Kurum, kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017’den önce bu arazilerin üç yıl süreyle kullanılmış olması gerektiğini de söyleyerek, çiftçilerin kiranın yüzde 25’ini peşin, kalanını iki taksitle ödeyebileceğini ve başvurular için son tarihin 19 Kasım 2018 olduğunu bildirdi.

Gazetecilerin araziyi alan kişilerin bir süre sonra çiftçilik yapmak istemeyip araziyi başka şekilde kullanıp kullanamayacağına ilişkin sorusu üzerine Kurum şunları kaydetti:

“Tarım arazisinde bir imar planı değişikliği genel anlamda olmadığı sürece tarım arazisi olarak kullanmak zorunda. Burada bir imar değişikliğiyle apartman yapmak için değil bu düzenleme. Biz buradaki tarımı desteklemek adına bunu yapıyoruz, dolayısıyla tarım arazisi olarak kullanılacak.”

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56