İŞÇİ BAYRAMINI BURUK KUTLAYACAK

Siyasi partiler, meslek odaları, sendikalar ve kitleler 1 Mayıs İşçi Bayramı’na hazır. 1 Mayıs’ı yine yıllardır çözüm üretilemeyen sorunlarıyla karşılayan işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ı bu yıl da “buruk” kutlayacak.

İŞÇİ BAYRAMINI BURUK KUTLAYACAK

 ‘İşçi bayramını buruk kutlayacak’

DİSK Başkanı Çelebi: ‘İşçiler 1 Mayıs’ı iş kaygısıyla kutlayacak’ derken, KESK Başkanı Evren: ‘Tepkimizi anlayacak bir hükümet olmalı’ diye konuştu.

Siyasi partiler, meslek odaları, sendikalar ve kitleler 1 Mayıs İşçi Bayramı’na hazır. 1 Mayıs’ı yine yıllardır çözüm üretilemeyen sorunlarıyla karşılayan işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ı bu yıl da buruk kutlayacak.

1 Mayıs’ta birlik olmayı ve dayanışmayı hedeflediklerine dikkat çeken DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Bu 1 Mayısta kazanımlarımızın ve kayıplarımızın muhakemesini yapacağız. Gelecek yıllara ilişkin hedeflerimizi ortaya koyacağız. Çünkü bizim açımızdan geçmiş yıllar kayıp yıllardır. Kazanımlarımızın yok edildiği yıllardır dedi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de 1 Mayıs’ın bu yıl diğer 1 Mayıs’lara oranla daha demokratik ve enternasyonelolarak kutlanacağına vurgu yaptı. Evren, 1 Mayıs, işçinin ve emeğin haklarını en politik şekilde savunulduğu bir gün. Sermayenin küreselleştiği günümüzde, sermayenin programlarını uygulayan iktidarlar, ucuz emek platformu oluşturmaya çalışıyorlar. Bu nedenle küresel sermaye, IMFsiyle, Dünya Bankası, G8, G20 zirveleriyle, onların programlarına dahil olan hükümetleriyle bütün dünya emekçilerine savaş açmış durumdalar dedi.

 İstanbul, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na hazır. İşçi Bayramı’nda iki marşı birlikte seslendirecek olan Timur Selçuk ve ünlü isimlerin de katılacağı Ruhi Su Dostlar Korosu cuma günü İTÜ Devlet Konservatuvarı’nda prova yapacaklar.

Hazırlıklar hakkında bilgi veren DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) temsilcilerinin mitinge katılacaklarını açıkladığını belirtti. Görgün, Şişli’de DİSK, KESK, CHP, BDP, DSP, Türkiye Değişim Hareketi ve meslek odaları, Şişhane’de Türk-İş ve Türkiye Kamu-Sen, Dolmabahçe’den de Memur-Sen, Hak-İş, TKP ve demokratik kitle örgütlerinin öncülüğünde yürüyüş kolları oluşturulacağını anlattı. 1 Mayıs 1977’de Taksim’deki mitinge katılanların 1 Mayıs 1977de oradaydım” parkartının arkasında yürüyeceğini söyledi.

Görgün, 10.00’da toplanmaya başlayan grupların 11.00’den itibaren 3 koldan Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşün başlayacağını dile getirdi.

İzmir’de, Türk-İş, DİSK, Kamu Sen, Memur-Sen ve KESK’ten oluşan 1 Mayıs Komitesi üyeleri, 104 yıl önce kentte 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Basmane’deki Çınaraltı’nda bir araya geldi.

Komite adına basın açıklaması yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla, Türkiye’de 1 Mayıs’ın ilk kez İzmir’de kutlandığı, ilk grevin de Bergama’da yapıldığı yönünde tarihi belgeler olduğunu ifade etti.

İşçi Bayramı’nın geniş katılımlı olması amaçlanıyor

1 Mayıs bilgilendirme standı

Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın geniş katılımlı olması için dün Taksim’de 1 Mayıs bildirileri dağıtıp bilgilendirme standı açtı. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) de 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını açıkladı.

Taksim dün ilk olarak EMEP üyelerinin protesto gösterisine sahne oldu. Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan EMEP üyeleri, 1 Mayıs 1977 yılında yaşanan katliamda yaşamını kaybedenleri anmak ve sorumluların ortaya çıkarılmasını isteyerek Kazancı Yokuşu’na yürüdü.

Katiller belli, hesap sorulsun”, “İşsizlik, yoksulluk işte AKPsloganları atan EMEP üyeleri adına EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek bir açıklama yaptı. Gerçek, işçi sınıfının birliği ve mücadelesinden korkan egemen güçlerin 1 Mayıs’ı engelleme ve yasaklama girişimlerinden hiç vazgeçmediklerini belirterek1 Mayıs 1977 katliamı hafızalarımızda tazedir. Katliamın failleri bilindiği halde halen açığa çıkarılmamış ve gerçeklerin üstü örtülmüştürdedi.

‘Yoksulluk artıyor’

AKP iktidarı ile birlikte işsizliğin, yoksulluğun artarak devam ettiğini anlatan Gerçek şöyle konuştu: İşçi ve emekçileri kırıntılarla yaşamaya razı etmeye çalışan AKP, sermayenin daha fazla kâr etmesi için çalışan bir hükümet olarak tarihe geçti. Güvenceli çalışma hakkı için, insanca yaşayacak ücret için, düşünce özgürlüğü için, barış, eşitlik ve kardeşlik için herkesi 1 Mayısta 1 Mayıs alanına çağırıyoruz.

Açıklamanın ardından EMEP’liler, Kazancı Yokuşu’nun girişine kırmızı karanfiller bırakıp Taksim’de 1 Mayıs bildirileri dağıttı.

TKP üyeleri de Taksim Gezi Parkı’nda 1 Mayıs standı açtı. Stand açılışında konuşan TKP Genel Başkan Erkan Baş, AKP döneminde özelleştirme uygulamalarının zirve yaptığını vurguladı. TKP Genel Başkanı Baş şunları söyledi:

AKP hükümeti gerici, piyasacı ve işbirlikçi politikaları sonucu halkımız her geçen gün daha da yoksullaşmaktadır. Güvencesiz çalışma normal bir istihdam biçimi olarak dayatılmaktadır. İşte tam da böylesi bir dönemde önümüzdeki 1 Mayıs, AKPnin her türlü piyasacı, gerici ve özelleştirmeci uygulamasına karşı işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak daha da önem kazanmıştır.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) de eşitlik, özgürlük ve barış için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını açıkladı.


 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56