İSRAİLİN YARDIM GEMİLERİNE SALDIRISI PROTESTO EDİLİYOR

İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırması, Türkiye'nin değişik yerlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

İSRAİLİN YARDIM GEMİLERİNE  SALDIRISI PROTESTO EDİLİYOR
Gece saatlerinden itibaren 4. Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, daha sonra Taksim'de basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşe geçti.
Büyükdere Caddesi'ni kullanan grup, buradan Gayrettepe ve Mecidiyeköy üzerinden Halaskargazi Caddesi'ni izleyerek Taksim'e ulaştı. İsrail karşıtı slogan atan grup burada kendilerini ellerinde Türk bayraklarıyla bekleyen başka bir grupla birleşti. Protesto gösterisinde İsrail bayrağı yakıldı ve İsrail mallarına boykot çağrısında bulunuldu. Grup, daha sonra dağıldı.

ANKARA'DA ELÇİLİK ÖNÜNDE PROTESTO
Gaby Levi'nin kaldığı Ankara'daki elçilik rezidansı önünde toplanan bir grup da ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail aleyhinde sloganlar attı.  Daha sonra elçilik rezidansı önündeki yolu kapatmak isteyen gruba polis izin vermedi. İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'nin konutu önünde de protesto edildi.  Tekbir getirerek, Levi'nin konutunun bulunduğu bahçeye yumurta ve pet şişe fırlatan grup, polisin uyarısı üzerine eylemlerinden vazgeçti. İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı yurdun çeşitli yerlerinde protesto edildi.Öte yandan Uluslararası 1. Trakya Bisiklet Turu'nun son etabında bir kişi, saldırıya tepki amacıyla İsrailli bisikletçilere saldırıda bulundu.

AİLELERİN ENDİŞELİ BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR
Bu arada, gemide bulunanların aileleri, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi'nde endişe ve gözyaşı içinde haber bekliyor.Oğlu Sevdi Çorluk'un gemide bulunduğunu belirten Hatice Çorluk, oğlu ile en son Antalya'dan ayrılırken konuştuğunu, ondan sonra da bir haber alamadığını söyledi.

Gemide eşi bulunanlardan Hayrunnisa Abdurrahman da Doğu Türkistanlı eşi Abdulvahap Abdurrahman'ın gitmeden önce kendisine vasiyette bulunarak, ''Dua et, inşallah dönmem'' dediğini anlattı. Gemideki Şahin İbrahim Güleryüz'ün kız kardeşi Selma Erkan, görüntülerde kardeşinin yaralı olduğunu gördüğünü, devletin bir an önce olaya el koyması gerektiğini söyledi.Damadı İHH Genel Başkan Yardımcı Durmuş Aydın'ın gemide bulunduğunu belirten Mehmet Özkal ise çok üzgün ve heyecanlı olduklarını, gemide vatandaşı bulunan tüm devletlerin müdahale etmesi gerektiğini kaydetti.

BURSA'DA ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

İHH İnsani Yardım Vakfı Yetim Birimi Koordinatörü Mine Karakaş'ın (28) Bursa'daki ailesi, kızlarının hayatından endişe ediyor.Bursa'da Gazze'den iyi bir haber almayı, kızlarının sesini duymayı dört gözle bekleyen baba Hamdi Karakaş (60), AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırısını şiddetle kınadığını, ölen ve yaralananlarının olmasına çok üzüldüğünü söyledi.

ERZURUM'DA 2 AİLE HABER BEKLİYOR
Gazze halkına yardım götürmek üzere yola çıkan yardım gemilerinin, İsrail saldırısına uğramasının ardından gemilerde bulunan Erzurumlu iki gönüllünün ailelerinin endişeli bekleyişi devam ediyor.
Yardım gemilerinde bulunan Canip Tunç'un oğlu Lütfü Tunç, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının 4 yıldır esaret altında yaşayan Gazze'deki insanlara yardım için bölgeye gitmek istediğini ifade etti.
''Babam çok onurlu bir görev için gidiyordu. Hiçbir üzüntü duymuyorum. Çünkü babam onuruyla yola çıktı'' diyen Tunç, şunları kaydetti:''Benim başım dik. Sabah biraz üzüldüm. Ama sonra düşündüm, oradaki çocuklar bu acıları her gün yaşıyor. Babamla en son Güney Kıbrıs Rum kesimi açıklarındayken görüştüm. Daha sonra telefonlar çekmediği için görüşme olanağım olmadı.''Gemide bulunan diğer Erzurumlu Kenan Akçil'in kızları Nursima ve Tayyibe Akçil de gözyaşlarını tutamadı.Yakınlarının sakinleştirmeye çalıştığı çocuklardan Tayyibe Akçil, babasıyla en son geçtiğimiz cuma günü telefonda konuştuğunu belirterek, ''Babamın geri dönmesini istiyorum'' dedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56