İSRAİLLE DİPLOMATİK GERGİNLİK

Ankara, İsrailli Bakan Yardımcısı Ayalon’un Büyükelçi Çelikkol’a yönelik tavrına karşılık nota verdi

Hürriyet Video\'larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!

Ankara, İsrailli Bakan Yardımcısı Ayalon’un Büyükelçi Çelikkol’a yönelik tavrına karşılık nota verdi

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un “Kurtlar Vadisi” dizisinin önceki hafta yayımlanan bölümünden duyulan rahatsızlığın Telaviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a bildirilmesi için yaptığı davette diplomatik geleneklere uymayan bir tavır sergilemesi ve Türk Büyükelçisini küçümsemeye çalışması Ankara’nın sert tepkisine neden oldu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, bakanlığa çağırdığı İsrail’in Ankara Büyükelçisine Gabi Levy’e “herkes haddini bilmeli” diyerek protesto notası verdi. Sinirlioğlu, Levy’e, “İsrail’den özür bekliyoruz” mesajını da iletti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Çelikkol ile tokalaşmayarak alçak koltuğa oturtması, dün Ankara gündeminin en kritik konusu oldu. İsrail Büyükelçisi Levy, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yurtdışında bulunması nedeniyle Levy’e Türkiye’nin tepkisini Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu iletti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmede Sinirlioğlu Levy’ye “Herkes haddini bilmeli. Bu yapılan diplomatik bir terbiyesizliktir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir büyükelçisine bu muameleyi kabul etmemiz mümkün değil” dedi ve Çelikkol’un maruz kaldığı diplomatik terbiyesizliğe ilişkin İsrail’in Türkiye’ye açıklama yapmasını ve özür dilemesini istedi. Levy’e verilen protesto notasının ardından Dışişleri Bakanlığı resmi bir açıklamayla Türkiye’nin tepkisini kamuoyuna da duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

“İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının Tel Aviv Büyükelçimiz Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin protestomuz iletilmiş, bu konu ile ilgili olarak izahat ve özür beklediğimiz bildirilmiştir. Gerek yaptığı son açıklamalarda, gerekse Tel Aviv Büyükelçimizle yaptıkları görüşmedeki söylem ve davranışlarıyla diplomasiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemiş olan İsrail Dışişleri Bakanlığını diplomatik nezaket ve saygı kurallarına uymaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, Türkiye’yi bir ahlaki sıralamaya tabi tutmanın hiç kimsenin haddi olmadığını vurgulamakta da yarar görüyoruz. Türkiye, Tel Aviv Büyükelçimize yapılan muamele ile ilgili olarak telafi edici adımların atılmasını beklemektedir.

İzolasyonun yerine diyalog vurgusu

Dışişleri Bakanlığı ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın “Bize ahlak dersi verecek en son ülke Türkiye’dir” açıklamasına da başka bir yazılı açıklamayla tepki gösterdi. İsrail’in Filistin’e yönelik uygulamaları hakkında tarafımızca dile getirilen eleştiri ve uyarılara cevaben İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları esefle karşılıyoruz” cümlesiyle başlayan açıklamada şu görüşler dile getirildi: “Türkiye’nin bölgeye yönelik dış politikası lafzı ve ruhuyla tüm ülkelerin ve halkların barış, güvenlik ve istikrarının sağlanmasını, bu amaçla, orantısız güç kullanımı ve izolasyon uygulamaları yerine diyaloğun, angajmanın ve barışçıl yöntemlerin öne çıkarılmasını amaçlamaktadır. Sayın Başbakanımızın bu doğrultudaki barışçıl girişimleri bölgede ve ötesinde takdir toplamaktadır ve münhasıran İsrail’in Gazze’deki kabulü mümkün olmayan uygulamaları ile politikalarına yöneliktir. Türkler ve Yahudiler arasında İsrail Devleti’nin kurulmasından çok daha öncelere kadar uzanan köklü ilişkiler ve bizzat İsrail ile ilişkilerimizin genel dokusu, ülkemize bu uyarı ve eleştirilerde bulunma sorumluluğunu yüklemektedir. Tarih boyunca Yahudiler her dara düştüklerinde Türkler kendilerine ellerini uzatmışlardır. Türkler ve Yahudilerin uzun birlikte yaşama tarihi karşılıklı saygı ve hoşgörü tarihidir. Dolayısıyla, ‘Türkiye’nin İsrail’e ahlak dersi verecek son ülke’ olduğu yönündeki bizzat Yahudi halkının hafızasıyla bağdaşmayacak bu iddiayı reddediyoruz. Gerçekleri tahrif eden bu ifade tarihe karşı bir haksızlıktır.”

Temelsiz suçlama

Türkiye’de Yahudi aleyhtarlığının tahrik edildiği iddialarının her türlü temelden yoksun olduğu vurgulanan açıklamada, “Tarihi sicilimiz ve anti-Semitizmin bir insanlık suçu teşkil ettiği yönünde Sayın Başbakanımız tarafından yapılan açıklamalar bu iddianın mesnetsizliğinin en bariz kanıtıdır. İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yer alan Türkiye’ye yönelik ifadelerin iç siyasi mülahazalarla yapılan ve amacını aşan sözler olduğuna inanıyor, açıklamadaki ifadeleri şiddetle kınıyoruz” denildi.

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın da 17-18 Ocak’ta Ankara’ya gelmesi bekleniyor. Patlak veren bu krizin ardından Barak’ın Türkiye seyatini yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu.

LIEBERMAN PLANLAMIŞ

Yalnızca İsrail bayrağının masaya konulduğu görüşmede Çelikkol’dan daha yüksek bir koltukta oturan Ayalon gazetecilere “Dikkatinizi çekerim, o daha alçak bir sandalyede oturuyor” dedi. İbranice konuşan Ayalon’un dediklerini anlamayan Çelikkol gülümsemekle yetindi. Mizanseni aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Lieberman’ın planladığı belirtildi. Çelikkol “İlkel bir kafanın sonucu” dedi.  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56