KAŞANLI ATMALI GENÇLER KAHVALTI ETKİNLİĞİ YAPTI

Bir gün gelecek Etmi/Etmaneki Aşireti Gençliği bir araya gelecek. Bu işin lamı cimi yok. Ve de bir araya gelince demokratik alanlarda bir güç sahibi olacak. Belirleyiciliği olacak. Bu belirleyicilik, Eğitim, sosyal, kültürel ekonomik ve hatta yönetmeye demokratik katkılar sunma seviyesine erişecek

 KAŞANLI ATMALI GENÇLER KAHVALTI ETKİNLİĞİ YAPTI

        Yer; SARIGAZİ-YEŞİL BAHÇE
        Tarih; 1 Şubat-2015

        .a) Katılım olağanüstü idi
         b) Görevli gençler özgüven sahibi olup, görevlerinin bilincinde idi
         c) Katılımcı gençler toplumsal sosyalite donanımlı idiler....

         İzlenimlerim; gençlerimizin yeterlilikleri bende umut yarattı. Kendilerine hakim, kendilerine güvenen, karşılıklı diyalog becerisi yüksek bir gençlik.

         Yarınımız ,her şeyimiz, canlarımız gençlerimize selam olsun.
         Etmi/Etmaneki Aşiretlilerin yaşadıkları tüm bölgelere gittim.  Her gittiğim yerde, çok değil ilk dakikada sıcak bir iletişim izledim. Sanki kırkyıllık tanıdıklarla  sohbet ediyormuşum atmesferi oluşuyor. Bence bu sadece bende değil, birbirini ilk görüp, ilk karşılaşan Tüm Atmiler aynı durumu yaşıyor. ANINDA KAYNAŞMAK DURUMU. Sanki yıllardır tanıdığınız dost/akrabalarınızla sohbet ediyoruz. Bence bu yüzyıllarca önce kültür kodlarının genlere işleme olayıdır.

         Etkinlik alanına gittiğimde, ilk gördüğüm gençler sanki hep beraber olan insanlarmışız gibi bir atmosferin içinde bulduk kendimizi.
         Kaşanlı Atmalı gençlerin birbirleri ile daha da yakın olduklarını izledim. Bunun üzerinde çok da düşündüm ama doğrusu bir cevap bulamadım. En akla yatkın cevap; ailelerin birbirleri ile olan ilişkilerini sık tutmaları oluyor. Bende ki ikinci izlenim de Kaşanlı Atmalı gençlerin gelecekte kuracakları diyaloglarla köylerine ve yaylalarına daha çok sahip çıkacakları intibaı oldu.

          Gençlerde, köylerine karşı güçlü sorumluluk , birbirini kayırma, sahip çıkma, birlikte yaşama  arzu ve istekleri izledim.
         Olması gereken de bu değil mi?
…….Beni bir gün önce mesaj ile etkinliğe davet eden Ali, bir gün sonra telefon ettiğinde  ‘’Köye gidiyorum, yoldayım’’ Dedi. Sebebini sorduğumda ise, ‘’Güneş enerjisi için ‘’ Dedi. Sahiden toplumumuza da böylesi gençler lazım değil mi?

        Kaşanlı Atmalı’dan çok denecek sayıda genç ile tanıştım. Yakında gençlerden oluşacak kalabalık bir grup ile yüksek katılımlı bir röportaj yapacağız.
       ATMANİ VAKFI’ında çok faal görevler üstlenebileceklerine inandım. 

        Kaşanlı gençlerin yaptığı etkinliği birçok köyümüzde yaptı. Bu etkinliklerin çoğalması ve hatta en az iki kahvaltı etkinliğinin olması gerekir. Biri köyce ,biri de Aşiretce olmalı. Aşiretce olanı ATMANİ VAKFI düzenlemeli İnanıyorum ki aşiretçe olanı ileride çok GÖRKEMLİ olacaktır.

        Bir gün gelecek Etmi/Etmaneki Aşireti Gençliği bir araya gelecek. Bu işin lamı cimi yok. Ve de bir araya gelince demokratik alanlarda bir güç sahibi olacak. Belirleyiciliği olacak. Bu belirleyicilik, Eğitim, sosyal, kültürel ekonomik ve hatta yönetmeye demokratik katkılar sunma seviyesine erişecek.

       İşte o zaman belirleyicilik gerçekleşebilecek
       Sürekli belirlenmek istemiyoruz.
       Kendimizi aşma ve BELİRLEME zamanı yakın olmalı.

                                                             Mehmet Ali Çabuk.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56