KAZIM KOYUNCU ANILDI

Karadeniz’in asi çocuğu, müzisyen Kâzım Koyuncu, ölümünün altıncı yılında, başta doğum yeri Hopa, İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok kentte etkinliklerle anıldı.

KAZIM KOYUNCU ANILDI

Müzisyen Kâzım Koyuncu ölümünün 6. yılında etkinliklerle anıldı

‘Şarkılarla geçti aramızdan’

Karadenizin asi çocuğu, müzisyen Kâzım Koyuncu, ölümünün altıncı yılında, başta doğum yeri Hopa, İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok kentte etkinliklerle anıldı. Hopada binlerce kişinin katıldığı törende, Hopa Cumhuriyet Meydanında yapılan konuşmaların ardından, Koyuncunun mezarının bulunduğu Yeşilköye gidildi ve Koyuncunun mezarı başında ölüm saati olan 12.55te bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Genç müzisyenin ailesi, arkadaşları ve Kâzım Koyuncu Kültür Merkezinden bir grubun da katıldığı törende konuşan Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Barış Beşli, Lazca ve Türkçe yaptığı konuşmada, Koyuncunun sahillerin, derelerin katledilmesine, Lazcanın ve kültürün yok oluşuna karşı çıktığını, sevenlerinin de bu yolda mücadele vermesi gerektiğini belirtti. Hopa Halkevleri Temsilcisi Kamil Ustabaş da Kâzım Koyuncu yüreklerde, gönüllerde ölümsüzleşti. Bundan sonrada unutulmayacak, onu yaşatacağız dedi.

Koyuncunun sevenleri İstanbul Taksim Mis Sokakta bir araya gelerek karanfiller ve sanatçının fotoğraflarıyla tulum eşliğinde Galatasaray Meydanına kadar yürüdü.

Meydanda basın açıklaması yapan Laz Kültür Derneği Genel Sekreteri Adem Kuyumcu, Kâzım Koyuncu’nun, bu dünyaya yalnızca şarkılarını bırakıp gitmedi. Bir devrimci olarak daha çok özgürlük ve demokrasi için mücadele etti diye konuştu. Ardından Koyuncu, Şarkılarla Geçti Aramızdanbaşlığı altında şarkılarıyla da anıldı.

Tulum ve kemençeyi rock tınılarıyla buluşturarak Karadeniz müziğine getirdiği yeni soluk ve muhalif duruşuyla geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan Koyuncu, 32 yaşında, yakalandığı hastalık nedeniyle 25 Haziran 2005te yaşamını yitirmişti.


Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Barış Beşli, anma konuşmasında Kâzım Koyuncu’nun sahillerin, derelerin katledilmesine karşı çıktığını, sevenlerinin de bu yolda mücadele vermesi gerektiğini belirtti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56