KIDEMİME DOKUNMA

AKP’nin yeni atağı emekçiyi harekete geçirdi. DİSK, konfederasyonları mücadeleye çağırdı.

KIDEMİME DOKUNMA

Kıdem tazminatı konusunda evet diyecekleri tek noktanın, iflaslar nedeniyle ödenemeyen tazminatların ödenmesi noktasında yapılacak iyileştirmeler olacağının altını çizen Görgün, tazminatların kaldırılmasına dönük atılacak her adımın bir gasp olacağını ve buna izin vermeyeceklerini vurguladı.

Daha önce de zaman zaman gündeme gelen ve her dillendirildiğinde büyük tartışmalara yol açan kıdem tazminatlarının kaldırılmasının hükümet programında yer alması, emekçiyi ve emek örgütlerini harekete geçirdi. Kıdem tazminatlarının kaldırılmasına ilişkin herhangi bir değişikliği onaylamalarının mümkün olmadığını belirten DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, bu konunun sokağa çıkma nedeni olduğunu vurgularken Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, kıdem tazminatının kaldırılmasının kendileri için genel grev nedeni olduğunu yineledi.

Önceki gün yapılan Üçlü Konsey’de konunun gündeme getirilmediği bilgisini veren Görgün, “Kıdem tazminatı konusunda bizim evet diyeceğimiz tek şey, iflaslar nedeniyle ödenemeyen kıdem tazminatlarının ödenmesi noktasında yapılacak iyileştirmeler olur. Aksi bir durumda, var olan hakların, özellikle de kazanılmış bir hak olan kıdem tazminatlarının kaldırılması konusunda sokağa çıkarız. Kıdem tazminatlarına dokundurtmayacağız. Bu konuda diğer işçi ve emekçi örgütlerini ve konfederasyonları da mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

AKP hükümeti, geçen dönemde de programına koyduğu ancak gelen tepkiler nedeniyle gündeme getirmekten kaçındığı kıdem tazminatlarını kaldırma projesini yeniden ısıtıyor. Dört yıllık yeni iktidar döneminde kıdem tazminatını kaldırmaya kararlı görünen AKP’nin gündeminde bir fon oluşturmak var. İşveren yeni kurulacak fona her ay personel başına belli bir yüzde oranında prim ödeyecek. İşten çıkarılan çalışan, tazminatını patronu yerine bu fondan alacak. Fon devlet güvencesinde olacak.

61. hükümet programının işsizlikle mücadeleye ayrılan bölümünde kıdem tazminatının kaldırılacağı ve yerine bir fon kurulacağı şu cümlelerle ilan edildi:

“İşçilerin büyük çoğunluğunun alamadığı, işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturan, çalışma hayatının en önemli sorun alanlarının başında gelen kıdem tazminatı sorunu, kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatı garanti altına alan bir fon oluşturularak çözülecek.”

Türk-İş: Kıdem tazminatı vazgeçilmezdir

Konunun yineden gündeme gelmesi üzerine Türk-İş’in tavrı şöyle:

* Kıdem tazminatı, işçinin, “ödenmesi sonraya bırakılmış ücret parçası”dır. Bu ana fikir etrafında yıllara yayılan bir söylem ve mücadele ile kıdem tazminatı hakkını savunuyoruz.

* Kıdem tazminatı vazgeçilmez, tartışılmaz bir işçi hakkı olarak ele alınıyor.

* Kıdem tazminatı yalnız işçiyi değil ailesini de ilgilendirdiğinden aynı zamanda “sosyal” bir olgu. Bu nedenle kıdem tazminatının olmadığı bir çalışma yaşamı düşünülemez.

* Kıdem tazminatının çeşitli ülkelerdeki uygulanış biçimine genel olarak bakıldığında, gelişmekte olan ülkelerdeki kıdem tazminatı miktarının, gelişmiş ülkelere kıyasla daha yüksek olduğu görülür.

* İşverenlerin sık sık dile getirdiği “kıdem tazminatı” konusunun, işçilerin bilinen tüm tepkisine rağmen hükümet programında yer alması Türk-İş açısından kabul edilemez ve endişe vericidir.

Sırada esnek çalışma var

61. hükümet programında esnek çalışma modellerinin hayata geçirileceği açıkca ifade edildi. Programda, “İstihdamın arttırılması ve kayıt dışının azaltılması amacıyla ‘güvenceli esneklik’ anlayışı ve işi değil insanı koruma ilkesi çerçevesinde işgücü piyasamızın katılıklarını gidererek başta genç, kadın ve vasıfsız işgücümüz olmak üzere işsizlerimize nitelik kazandırarak, işe girişi kolaylaştıracağız” denildi.

Formül Şu:

İşverenin yeni kurulacak fona her ay personel başına belli bir yüzde oranında prim ödesin, işten çıkarılan çalışan, tazminatını patronu yerine bu fondan alsın. Fon, devlet güvencesinde olsun. Kendisi için 10 yıl prim ödenen kişiler ise işten çıkarılmasa bile istediği an fondaki parasını alabilsin. Emekli olanlar da kıdem tazminatını fondan alsın.

Fonun kurulduğu tarihe kadar olan alacaklar kazanılmış hak olacağından patron tarafından ödensin.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56