KILIÇDAROĞLU CHP GENEL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, parti Genel Merkezi\'nde düzenlediği basın toplantısında Baykal\'ın istifasının üzerinden bir hafta geçtiğini ve kurultaya doğru geri sayımın başladığını ifade etti.

KILIÇDAROĞLU CHP GENEL BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, parti Genel Merkezi\'nde düzenlediği basın toplantısında Baykal\'ın istifasının üzerinden bir hafta geçtiğini ve kurultaya doğru geri sayımın başladığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

\"Ülke gündemimizin olağanüstü yoğun olduğu bilginizdedir. Yaşanan sıkıntıların yurttaşlarımızı böylesine bunalttığı bir dönemde doksan yıllık köklü bir geçmişi olan partimizin adaysız, eli kolu bağlı olması düşünülemez. Bu dönemde partideki yeri ve konumu ne olursa olsun, tüm CHP\'lilerin büyük bir sorumluluk duygusu içinde davranmaları, gereğin de ötesinde artık bir zorunluluktur. Partimize yönelik komploları bozmalıyız, kuşatmaları yarmalıyız. Çalma, çırpma, korku ve baskı dönemini kapatıp, yolsuzluk yapanlardan hesap sormalıyız. İşsizlik ve çaresizliği yeneceğimizi haykırarak halka umut vermeliyiz. Daha önemlisi, önümüzdeki seçimlerde, halkımızın oyları ile iktidara gelebilmek için gerekli olan tüm hazırlıkları hiç zaman kaybetmeksizin başlatmalıyız. Bugün, bu hedefi gerçekleştirme yükümlülüğümüz var.

Seçmeni ve örgütü ile partimizin ve kamuoyumuzun gösterdiği büyük ilgi ve destekten güç alarak 22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşecek olan 33. Olağan Kurultay\'da CHP Genel Başkanlığı\'na aday olacağımı kamuoyuna duyurmayı önemli bir görev sayıyorum. CHP örgütünün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir \'parti sorumluluğu ve partililik bilinci\' şeklinde değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya çağırıyorum. Bu anlayış doğrultusu içinde onurla ve gururla sürdürmekte olduğum CHP Grup Başkanvekilliği görevinden de istifa ediyorum.\"
 

\"CHP\'de daha demokratik bir yapı oluşturmayı düşünüyoruz\"

Kılıçdaroğlu\'nun adaylığını açıklamasını basın toplantısını izleyen CHP\'li yetkililerin alkışlarıyla karşılandı. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Baykal\'la yeni bir görüşme yapmadığını belirtti. Önder Sav\'dan destek aldınız mı?\" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, \"Parti bilinci ve sorumluluğu içinde her partilinin çalışması ve ortak görüş beyan etmesi, destek vermesi gerektiğini ifade ettim. Sadece Sayın Sav değil partimizin örgütünün de belli bir görüş, belli bir anlayış içinde CHP geleneklerine, kültürüne uygun olarak benim adaylığıma destek vereceklerini umuyorum\" dedi.

\"Çarşaf liste konusunda bir açıklamanız olacak mı?\" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, \"Hayır, o konular tümüyle spekülasyon, herhangi bir açıklama söz konusu değil. Ama CHP\'nin daha demokratik, daha tutarlı, örgütüne güven veren, örgütün de güven duyduğu bir yapı oluşturmayı tabii düşünüyoruz\" dedi.

\"Baykal\'la yeniden görüşür müsünüz\" sorusunu ise Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:
\"Sayın Baykal\'la her zaman görüşürüz, bizim partimizin önemli bir lideridir. Dolayısıyla bir kırgınlık, bir küskünlük diye bir şey söz konusu değil. Kendisinin her zaman bilgisinden, birikiminden yararlanacağız, bu da bizim temel görevlerimizden birisidir.\"

\"İl Başkanları toplantısından Baykal\'a yönelik bir bildiri çıkarsa o zaman tavrınız değişecek mi?\" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, \"Ben tavrımı açıkladım, CHP\'nin olağan kurultayında Genel Başkan adayı olacağımı açıkladım\" dedi.

 

Selvi ile görüştü

CHP\'nin 22-23 Mayısta yapılacak olağan kurultayında, genel başkan adayı olduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi\'yi ziyaret etti.

Selvi\'nin genel merkezdeki odasına gelen Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Selvi\'yi ziyaret ederek düşüncelerini aktaracağını ve destek isteyeceğini söyledi.
Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Önder Sav\'ı ve CHP\'nin Grup Başkanvekillerini de ziyaret edeceğini aktardı.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin \'\'Umutlu musunuz\'\' sorusuna, \'\'Elbette umutluyum, umut güzel bir şeydir\'\' yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, kendisinin bir lider olarak eski başbakanlardan Bülent Ecevit\'e benzetildiğinin ifade edilmesi üzerine, \'\'Ecevit\'e benzetilmenin güzel bir şey olduğunu\'\' söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56