KILIÇDAROĞLU: MİLLETİMİZ BU HATAYI DÜZELTECEKTİR

Türkiye'nin geleceğini belirleyecek olan anayasa değişikliği teklifinin 18 maddesine de 'evet' çıktı.

KILIÇDAROĞLU: MİLLETİMİZ BU HATAYI DÜZELTECEKTİR
CHP grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Kılıçdaroğlu: Parlamento kendi tarihine ihanet etmiştir, milletimiz bu hatayı düzeltecektir dedi.

Türkiye'nin geleceğini belirleyecek olan anayasa değişikliği teklifinin 18 maddesine de 'evet' çıktı. Yapılan son oylamayla ile anayasa değişikliği teklifinin tamamı kabul edilmiş oldu. Diktatörlüğe anayasal güvence kazandıran teklife ilişkin son sözü halk söyleyecek.

Meclis'e sunulan anayasa değişikliği teklifinin ikinci turunda 18 madde kabul edildi. Maddelerinin kabul edilmesinden sonra teklifin tümü üzerinde oylama yapıldı. Genel oylamada 339 kabul oyu çıktı ve  teklif referandum sınırında kabul edildi. Böylelikle 'başkanlık' anayasası için referandum yolu açılmış oldu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak hiç bir ayrım yapmadan, bütün vatandaşlarımızın demokratik ve özgür bir ülkede yaşamasını istiyoruz. 

- Bugün geldiğimiz noktada ise ciddi kaygılarımız vardır. Bazı milletvekilleri teklifi görmeden imza attı. 

- Hukukun üstünlüğüne inanıyorsak, anayasanın öngördüğü şekilde oy kullanmamız gerekiyor.

- İktidar oylarıyla torba anayasa değişikliği gerçekleştirmiştir. 54 maddede değişiklik tek madde halinde geçmiştir. Oysa her anayasaya her değişiklik tek tek onaylanmalıdır.

Bugünün tarihi parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir.

- Bütün milletime sesleniyorum. Demokrasiye, vatanımıza sahip çıkmak ortak görevimizdir. Bu ülkede beraber yaşamak ortak görevimizdir. Cumhuriyet, demokrasi, vatanımız, bayrağımız ortak paydasında mücadele edeceğiz.

- Yasama, yargı ve yürütme tek kişiye teslim edilmiştir. Bu rejim değişikliğine karşıyız. Bütün yetkilerin tek kişiye verildiği bir gelecek felakettir. Türkiye bu rejim değişikliğini kaldıramaz.

- 15 yıldır iktidarda olan parti, hangi kararı istemiş ve alamamış, hangi yasayı çıkaramamıştır? Bu anayasa değişikliğiyle vatandaşın hangi sorunları çözülecektir?

- Hangi siyasi partiye oy verirlerse olsun, vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Biz tarafsız bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak, çatışmadan uzak durmak istiyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

- Vatanımız milletimiz için bunu anlatmak ve “hayır” demek zorundayız. Bu sorun sadece CHP’nin değil, herkesin sorunudur. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, hep birlikte vatanımıza, demokrasimize, cumhuriyetimize, ülkemize sahip çıkalım.

- Milletimiz parlamentoda oynanan oyunu bozacaktır.

 

Basından

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2017, 17:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56