MADIMAK KATLİAMINI ANMA PROGRAMI AÇIKLANDI

2 Temmuz’da Sivas’taki anmaları organize eden Sivas Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada “Madımak’ta aydınları, düşünenleri yakanlar ile yıllardan beridir insanlığa, özgürlüğe, kardeşliğe ve barışa karşı savaş çığırtkanlığı yapanlar aynı zihniyettir” denildi.

MADIMAK KATLİAMINI ANMA PROGRAMI AÇIKLANDI

‘Madımak utanç müzesi olsun’

Sivas’ta 37 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak katliamının anma programı açıklandı. Sivas Demokrasi Platformu’nca yapılan açıklamada, “Madımak katliamını yapanlar ne tek başına Alevileri, ne demokratları ne de devrimcileri hedef almıştır. Bu, insanlığa, kardeşliğe ve barışa karşı bir saldırıdırdenildi.

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden oluşan Sivas Demokrasi Platformu, katliamın 17. yıldönümünde düzenlenecek programı açıkladı. Buna göre, KESK, Mahalesi ve gençlik örgütlerinden oluşan birinci grup saat 10.00’da Eğitim-Sen Sivas Şubesi önünde toplanarak Kepenek Caddesi üzerinden yürüyüşe geçerek Ethem Bey Parkı önünde toplanacak. Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği ve Vakfı, TKP ve köy derneklerinden oluşan ikinci grup ise Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sivas Şubesi önünden saat 10.30’da yürüyüşe geçerek Ethem Bey Parkı önünde diğer grupla bulaşacak. Her iki grup saat 12.00’de kortej oluşturarak Mevlana Caddesi üzerinden yürüyüşe geçecek. Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak olan gruplar, buradan Madımak Oteli’ne yürüyecek. Etkinlik Madımak Oteli önündeki anma töreniyle son bulacak.

Sivas Demokrasi Platformu’ndan yapılan açıklamada da, Madımak Oteli’nin utanç müzesihaline getirilmesi istendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

17 yıl önce Madımakı saran alevler bugün ülkemizin her bölgesinde anaların yüreğini yakmaktadır. Halen ülkemizde kandan-şiddetten beslenenler, savaş kışkırtıcılığı yapmakta Kürt-Türk çatışması yaratmak istemektedirler. Madımak’ta aydınları, düşünenleri yakanlar ile yıllardan beridir insanlığa, özgürlüğe, kardeşliğe ve barışa karşı savaş çığırtkanlığı yapanlar aynı zihniyettir. Madımak katliamını yapanlar ne tek başına Alevileri, ne demokratları ne de devrimcileri hedef almıştır. Bu, insanlığa, kardeşliğe ve barışa karşı bir saldırıdır. Bu katliamı kınamak insanlık onuruna sahip çıkmaktır. Onları anmak savaşa karşı barışı savunmaktır..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56