MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLSUN

Madımak’ta gericiler tarafından katledilen aydınların aileleri otelin kamulaştırılmasını değerlendirdi.“Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bizimle yaptığı her toplantıda otelin müze olacağı konusunda sözler vermişti. Şeref sözleriydi bunlar. Günay sözünü tutsun.

MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLSUN
Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında, 2 Temmuz 1993te, Madımak Otelinin yobazlar tarafından yakılması sonucu yaşamını yitiren 35 aydının aileleri, otelin kamulaştırılması kararını yeterli bulmuyor. Aileler otelin utanç müzesi yapılması konusunda ısrarlı. Katliam sırasında yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Murat Gündüzün babası Mehmet Gündüz,Hükümetin bu kararı almasını kesinlikle samimi bulmuyorum. Çünkü otelin kamulaştırılması sonucunda ne olacağı meçhul derken, şair-yazar, bilim adamı Behçet Aysanın kızı Eren Aysan, Bizler, Atatürkün kurduğu Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmak adına da Madımakın müze olması için ısrar ediyoruz görüşünü dile getirdi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Sivas katliamının yaşandığı Madımak Otelinin kamulaştırıldığını ve kamulaştırma bedelinin 4.5 milyon TL olduğunu açıklamıştı. Ancak Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınların aileleri bu kararı samimi bulmuyor. Kamulaştırılan otelin kütüphane olması da gündemde. Oysa Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çeşitli toplantılarda bir araya geldiği ailelere Madımakın müze olacağı konusunda söz vermiş ve onlardan katliam için bir devlet yetkilisi olarak özür bile dilemişti. Katliam sırasında yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Murat Gündüzün babası Mehmet Gündüz, Biz buranın utanç müzesi olması konusunda ısrarlıyız. Evlatlarımızı şehit verdik oradadedi.

Katliamda yaşamını yitiren şair-yazar, bilim adamı Behçet Aysanın kızı Eren Aysan, görüşlerini şöyle dile getirdi: Bizler, Madımak müze olsunderken iki unsuru vurgulamak istedik. Birincisi, Cumhuriyet tarihine bir utanç olarak geçen böyle bir vahşetin unutulmamasını sağlamak. İkincisi de bu türlü, yeni vahşetlerin yeniden yaşanmasını önlemek. Ayrıca biz müze talebimizi dile getirirken, toplumu rencide etmek ya da toplumu bölmeye ve acıtmaya çalışmak gibi bir amaç da gütmüyoruz. Biz hiçbir zaman bir aydının çocuğu olarak kin içinde büyütülmedik. Hiçbir şeye kinle de bakmıyoruz. Bizler bu olayı cehaletin yarattığı korkunçluk olarak nitelendiriyoruz. Olaylar sırasında kalabalık, Cumhuriyet Sivasta kuruldu. Sivasta yıkılacak şeklinde sloganlar atıyordu. Biz bu nedenle de Atatürkün kurduğu Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmak adına, Madımakın müze olması için ısrar ediyoruz. Bizim için Sivas katilamlar şehri değil, Cumhuriyet şehridir. Madımak müze olursa, rejim karşısındaki bu türlü hareketlerin yükselmesi engellenir. Katliamın izi böyle unutturulur.

‘GÜNAY VERDİĞİ ŞEREF SÖZÜNÜ TUTSUN’

Katliam sırasında iki çocuğunu, Menekşe ve Koray Kayayı yitiren Hüsniye Kaya ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bizimle yaptığı her toplantıda otelin müze olacağı konusunda sözler vermişti. Şeref sözleriydi bunlar. Günay sözünü tutsun. Ayrıca otelin kamulaştırıldıktan sonra kütüphane olacağı söyleniyor. Kesinlikle karşıyız. Madımak utanç müzesi olmalıgörüşünü dile getirdi. Olayı ikinci Kerbela olarak nitelendirdiklerine dikkat çeken Kaya, Bugün bize hâlâ o gün neden Sivasa gittiniz? Sivasın nasıl bir yer olduğunu bilmiyor muydunuz yönünde sorular soruluyor. Kültüre sahip çıkmak adına neden Sivasa gitmeyelim, ne kadar saçma bir yaklaşım. Gitmemeli miydik yani? diye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56