MAHİR ÇAYAN VE ARKADAŞLARI ANILIYOR

Devrimci hareketin önderlerinden Mahir Çayan ve 9 arkadaşının katledilişinin 41. yıldönümü.

MAHİR ÇAYAN VE ARKADAŞLARI ANILIYOR

1972’de Kızıldere’de katledilen devrimci önder Çayan ve 9 arkadaşı unutulmadı

Devrimci hareketin önderlerinden Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) lideri Mahir Çayan ve 9 arkadaşının Kızıldere’de katledilişinin bugün, 41. yıldönümü. Çayan ve arkadaşları törenlerle anılacak, katliam, bu yıl da protesto edilecek.


Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamını engellemek için NATO’nun Ünye Radar Üssü’nde görevli 3 teknisyeni kaçıran ve 30 Mart 1972’de Tokat’ın Niksar ilçesi Kizildere köyünde saklandıkları evde  jandarmanın açtığı ateş sonucu katledilen Mahir Çayan ile Sinan Kazım Özüdogru, Hüdai Arıkan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Ertan Saruhan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Nihat Yılmaz ve Ahmet Atasoy, bir kez daha çeşitli etkinliklerle anılacak. Çayan ve 9 arkadaşı için Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anma törenlerinin yani sıra çeşitli yürüyüşler de gerçekleşecek.

68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, Çayan ve arkadaşlarının katledildiğini belirterek, “Kolluk kuvvetleri bu insanları sağ salim alma imkânına sahipken bu insanları katletmişlerdir. Kızıldere’deki baskından sonra bazı arkadaşlar içeride yaralı olarak sağ kalmışlardır. Bu insanların kafalarına da kursun sıkılmıştır. Bu bir katliamdır. Biz bu kuşağın önemli önderlerini anıyoruz ve anmaya da devam edeceğiz” dedi. Targan, bu yılki anma töre­­­­nleri kapsamında Rize Ardeşen’deki Alptekin’in mezarı basında anma töreni düzenleyeceklerini söyledi.

Taksim’de ortak yürüyüs

Maltepe Belediyesi ise bugün “Mahir, Hüseyin, Ulaş Parkı”nın açılısını gerçekleştirecek. “Direnisin ve Dayanışmanın Tarihi Onurumuzdur” diyen çok sayıda kurum ve kuruluş da Taksim’de ortak bir yürüyüş gerçekleştirecek. Bugün Taksim Tramvay Durağı’nda saat 14.00’te buluşularak Galatasaray Meydanı’na yürünecek. Halkın Kurtuluş Partisi de bugün saat 13.00’te Taksim Tramvay Durağı’nda basın açıklaması yapacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56