MEVLÜT ASLANOĞLU İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI

Ataşehir Malatyalılar Derneği, 16 Mayıs 2014’de hayatını kaybeden Mevlüt Aslanoğlu için anma toplantısı düzenledi.

MEVLÜT ASLANOĞLU İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI
 Ataşehir Malatyalılar Derneği, 16 Mayıs 2014’de hayatını kaybeden Mevlüt Aslanoğlu için anma toplantısı düzenledi.

 

Ataşehir Malatyalılar Derneği, Malatya’nın önemli siyaset adamlarından Mevlüt Aslanoğlu için anma etkinliği düzenledi. Geçen dönem CHP Malatya Milletvekili olan Aslanoğlu son yerel seçimlerde ise CHP’den İstanbul Milletvekili olarak meclise girmişti.
Aslanoğlu için Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu’nda yapılan anma Cumali Ünaldı’nın moderatörlüğünde gerçekleşti. CHP Malatya Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İş Adamı Adil Üstündağ, İşadamı Tavit Köletavitoğlu ve Malatya İş Adamları Derneği (MİAD) Genel Başkanı Yunus Akdaş, Mevlüt Aslanoğlu’nu ve anılarını anlattılar.

“Değerlerimize sahip çıkmalıyız”

Panelin açılış konuşmasını Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD) Başkanı Himmet Kaya yaptı. Kaya, Ataşehir Malatyalılar Derneği olarak temel amaçlarının değerlerine sahip çıkmak olduğuna vurgu yaparak “Biz değerlerimize sahip çıkacağız ki onlar da bize sahip çıksın. ATAMAD olarak Ataşehir’de yaşayan 20 bin kişiyi temsil ediyoruz. Değerli Belediye Başkanımız Battal İlgezdi sayesinde Malatyalılığın ne olduğunu herkes görüyor. Kendisine çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz. Malatyalılar yaşadıkları yere değer katarlar. Biz de önemli değerlerimizden Mevlüt Aslanoğlu’nu anmak için bir araya geldik. Panelimize katılan değerli konuşmacılarımıza teşekkür ederim” dedi. Kaya’dan sonra panelin moderatörlüğünü üstlenen Cumali Ünaldı söz aldı.

“Ötekisi olmayan insandı”

Ünaldı, yaptığı konuşmada “Mevlüt Aslanoğlu eğer yaşasaydı kimine baba kimine abla diyerek burayı cıvıl cıvıl hale getirirdi. Mevlüt Aslanoğlu ötekisi olmayan insandı. Kendisi ne ise herkes de oydu onun gözünde. Kayısı sigortasının meyve çiçekken geçerli olmasını sağlamıştı. Bizim için öteki yoktur. Hepimiz kardeşiz, biriz ve beraberiz. Siyasi görüşümüz, inancımız farklı olabilir ama biz Malatyalıyız o kültürün oluşturduğu insanlarız. O kültür nasıl bir zenginlik taşıyorsa biz de o zenginliği taşımak zorundayız. Görüşümüz, düşüncemiz farklı olabilir ama biz birbirimizi destekleriz, savunuruz, birbirimizi iyiye yönlendiririz” diye konuştu.

Cumali Ünaldı, Ataşehir’e taşındıktan sonra tanıştığı ilk kişinin ATAMAD Başkanı Himmet Kaya olduğunu belirterek, “Hemen Malatya için ne yapabiliriz diye konuşmaya başladık. Himmet Kaya, Ataşehir için bir şanstır” dedi.

“Çok çalışkan ve özel bir insandı”

İlk olarak Mevlüt Aslanoğlu’nun mahalle arkadaşı, İşadamı Adil Üstündağ söz alarak şöyle konuştu: “Mevlüt ile aynı yaştayız aynı mahallede doğduk. Gözümü açtım, aklım başıma geldi Mevlüt’ü tanıdım, birlikte büyüdük. Çelik çömlek oynardık. İlkokulu birlikte okuduk. Çok çalışkan, çok iyi niyetliydi ve özel bir insandı. Yatırımcıya da çok destek verirdi. Yatırımlarım konusunda beni çok yönlendirdi. Bana çok katkısı oldu.”

“Heyecanlı bir çözüm adamı”

Tavit Köletavitoğlu da Mevlüt Aslanoğlu’nun bankacı ve işadamı kimliği üzerine şunları söyledi: “Sonraki süreçlerde umarım Mevlüt Aslanoğlu’nun bir simge, tema olduğu toplantılar da yaparız. Mevlüt ile ilgili konuşmak hem çok kolay hem çok zor. Çok kolay çünkü tam bir gönül adamı… Çok zor, çünkü Mevlüt her konuya giren, her konuya girmekten çekinmeyen, sosyal, müthiş toparlayıcı bir adam… Mevlüt Aslanoğlu ile iş ilişkisi içersinde tanıştık, sonra hemşeri olduğumuz ortaya çıktı, sonra gönülden karşılığı olan ağabey-kardeş oldu. Mevlüt, heyecanlı bir çözüm adamı, yerinde duramayan bir iletişimciydi.”

Köletavitoğlu’ndan sonra ise ayrı partilerden olmalarına karşın çok iyi anlaştıkları AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz söz aldı. Öz, Aslanoğlu’nun siyaseti insanlara hizmet etme noktasında bir araç olarak gördüğüne dikkat çekerek “Mevlüt Bey’in yaptığı muhalefette ülke menfaatleri noktasında hiç bir olumsuzluk görmedik. Farklı siyasi partilerden olmamıza karşın, çok rahat söyleyebiliyorum, dinleyenlerden saklı bir şeyim yok; Malatyalı AK Parti milletvekillerinden çok Mevlüt Ağabey ile rahat çalışabiliyordum” dedi.

“Mevlüt Aslanoğlu gibi siyasetçilere ihtiyaç var”

Ömer Faruk Öz, Aslanoğlu ile ilgili bir anısını da anlattı: “Bir gün Plan-Bütçe Komisyonu’ndayız. Mevlüt ağabey dönemin bakanı Kemal Unakıtan’a bir kart verdi. Kemal Unakıtan, Mevlüt ağabeye: ‘Bunu götür Ömer Faruk’a ver. O uygun görürse olur. O görmeden bana getirme’ dedi. Mevlüt ağabey bana getirdi, ne olduğuna bakmadım, altına uygundur yazdım. O da sayın bakana götürdü verdi. Aradan birkaç gün geçti bakan beni aradı, ‘Mevlüt Aslanoğlu bana geçen gün bir koli kayısı göndermiş. Üzerine de ‘Ömer Faruk Öz’ün bilgisi dâhilinde gönderilmiştir’ diye yazmış’ dedi.”
Öz, konuşmasına şöyle devam etti: “ Herkesin kendine ait bir yaşam tarzı, bir dünya görüşü, ilkeleri olmalı ama bu karşındakini yok sayarak olmamalı. Herkes benim gibi düşünmek, benim gibi yaşamak zorunda değil. Biz birbirimizi olduğu gibi kabul edersek sorunlarımızı çözmüş olacağız. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeliyiz. Biz 76 milyon insanı Alevi’si, Sünni’si, Kürt’ü, Türk’ü, Ermeni’si her kesimi olduğu gibi kabullendiğimizde çözüm üretiriz. Biz insanları ayırmaksızın memlekete hizmet noktasında bir araya geldiğimizde inanıyorum ki bu memlekette çok şeyi çözeceğiz. Türkiye’deki siyasetin normalleşmesi için de hangi partiden olursa olsun Mevlüt Aslanoğlu gibi siyasetçilere ihtiyaç var. Mevlüt Aslanoğlu, AK Partililer gibi yaşamıyordu, AK Partililer gibi konuşmuyordu, AK Partililerle çok ortak yönü yoktu ama AK Partililerle Malatya’nın meselelerini çözme konusunda iyi bir iletişim kurmuştu. Mevlüt Bey rahmetli olduğunda 200 civarında milletvekili beni aradı, başsağlığı diledi. ‘Hemşerin çok hoş insandı, Allah rahmet eylesin’ dediler. Bunu dedirtebilmek önemli bir şeydir. Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Ben Mevlüt Beyin gök kubbede hoş bir seda bıraktığına inanıyorum. Eğitimden ibadethaneye, sağlıktan kültüre birçok alanda Malatya’nın eserlere kavuşmasında çok etkisi olmuştur.”

CHP Malatya Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da Mevlüt Aslanoğlu ile tanışıklığının 1998 yılında bir telefon görüşmesi ile başladığını belirterek, “İnsanlar arasında mezhep, dil, din ayrımı asla bilmezdi. Mevlüt Bey kimseyle düşman, küs olmazdı. Kendisiyle ilgili çok ağır şeyler söyleyen insanların çok zor gününde ilk yetişen olurdu. Bunu başlarda yadırgadım ama doğrusu Mevlüt Ağabeyin yaptığıydı. Bir sorun olduğunda nasıl çözülür diye düşünür, çözene kadar da uğraşırdı. Sadece iş dünyasında değil, siyasette de çok kriz çözmüştür. Kim ne isterse onu yapardı. Camiye de cemevine de yardım ederdi. Okullara kitap alırdı. Hizmet ederken kimseyi ayırmazdı. Malatya’ya, milletvekili, belediye başkanı ya da iktidar gücü olmadan hizmet edilebileceğini öğretti. Herkesle ilişkisi çok iyiydi. Aramızdan çok erken ayrıldı. Herkese baba derdi. Malatya’nın babası olarak sonsuzluğa uğurlandı” diye konuştu.

MİAD Genel Başkanı Yunus Akdaş da, Mevlüt Aslanoğlu’nun sevgi adamı olduğuna dikkat çekti.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise Aslanoğlu ile ilgili olarak şunları söyledi: “İlçe başkanıyken gittiğim bir toplantıda Mevlüt ağabeyle tanıştım. Mevlüt Ağabeyin müthiş bir hoşgörüsü vardı. Kızgınlığı da saman alevi gibiydi. Siyasette herkes ondan çok ders almıştır. Bazı belediye başkanlarımız sorunları çözemediğinde yardım ediyordu. İller Bankası ve devletle ilgili sorunları hemen çözüyordu. Keşke yaşasaydı, ondan öğrenecek çok şey vardı. Çok mert, çok güzel bir ağabeyimizdi. Ataşehir’de yapacağımız güzel bir parka ya da açacağımız bir kültür merkezimize Mevlüt Ağabeyin ismini vereceğiz.”

Battal İlgezdi’nin konuşmasından sonra Mevlüt Aslanoğlu’nun oğlu Erdem Aslanoğlu da kısa bir konuşma yaptı: “Bu güzel toplantıyı düzenledikleri için Ataşehir Malatyalılar Derneği Başkanı Himmet Kaya’ya çok teşekkür ediyorum. Babamızı özledik. Bugün 6 ay oldu. 6 aydır onsuz bir hayat yaşıyoruz. Babam çok hızlı yaşardı, bize de çok hızlı yaşamayı öğretti. Babam bize milyonlarca dolar bir servet bırakmadı ama böyle dostlar ve ismini bıraktı. Mevlüt Aslanoğlu’nun oğlu olarak başım dik yürüyorum, çok güzel ağırlanıyorum, burada duyduğum gibi çok güzel sözler duyuyorum. Onu çok güzel bir şekilde kalbimizde yaşatıyoruz.”

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz yeniden söz alarak, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin “Bir parka veya bir kültür merkezine adını vereceğiz” demesinden ötürü mutlu olduğunu belirterek “ Arapgir’de yapılan bir kapalı spor salonuna rahmetli Mevlüt Aslanoğlu’nun ismi verildi. Kendisini seven iş adamlarımız ve İnönü Üniversitemiz ile birlikte bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz. Özellikle kendisi İnönü Üniversitesi ile çok yakından ilgileniyordu. Normal bütçenin haricinde belki her yıl 20- 30 milyon TL ödenek çıkarılması noktasında özel gayretlerimiz vardı. En son görüşmemiz Malatya’ya bir Onkoloji Hastanesi yapılması noktasındaydı. İnönü Üniversitesi rektörü de gerekli çalışmayı yapıyor” dedi.
Panelin ardından konuşmacılara ATAMAD Başkanı Himmet Kaya ve yönetim kurulu üyeleri tarafından plaket ve çiçek verildi.

Panelin ardından konuklara aşure dağıtıldı.

Kaynak:atasehirdegundem.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56