MİLLETVEKİLLERİNİN SUÇ KARNESİ

AKP hükümeti, olası bir anayasa paketinde milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlandırılmasından hiç söz etmezken, TBMM’ye milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için sunulan fezleke sayısı 608’e ulaştı. Bu dosyalardan 393’ü BDP, 138’i AKP, 55’i CHP, 22’si MHP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması istemini içeriyor.

MİLLETVEKİLLERİNİN SUÇ KARNESİ

Dokunulmazlıkların kaldırılması için TBMM’ye gönderilen fezleke sayısı 608’e ulaştı

Hakkında dosya olan AKP’lilerin yüzde 25’i görevi kötü kullanmak, CHP’lilerin yüzde 31’i hakaret, BDP’lilerin yüzde 54’ü PKK’yi övmekle suçlanıyor.

AKP hükümeti, olası bir anayasa paketinde milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlandırılmasından hiç söz etmezken, TBMM’ye milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için sunulan fezleke sayısı 608’e ulaştı. Bu dosyalardan 393ü BDP, 138i AKP, 55i CHP, 22si MHPli milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması istemini içeriyor. Dosyaların suç dağılımında ise hakkında fezleke bulunan AKPlilerin yüzde 25i görevi kötüye kullanmak, CHPlilerin yüzde 31i hakaret, BDPlilerin yüzde 54ü PKK’yi övmekle suçlanıyor.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle TBMM’ye sunulan dosya sayısı 608’e ulaştı. Bu dosyaların 393ünde BDP, 138inde AKP, 55inde CHP ve 22sinde yargılanabilmeleri için MHPli milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması isteniyor. Suç isnatlara göre dağılıma bakıldığında, terör örgütü PKKnin propagandasını yapmak, üye olmak, suçu ve suçluyu övmek suçu 252 dosyayla birinci sırada yer alırken bunu 74 dosyayla seçim yasalarına muhalefet; 57 dosyayla hakaret; 51 dosyayla Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet; 47 dosyayla görevi kötüye kullanmak, keyfi davranma, ihmal; 35 dosyayla Siyasi Partiler Yasasına muhalefet suçları izliyor. Suç isnatlarının haklarında fezleke bulunan milletvekillerine göre dağılımında ise AKPli milletvekillerinin yüzde 25i görevi kötüye kullanmak, keyfi davranmak ve ihmal; yüzde 20si hakaret; yüzde 12si Seçim Yasasına muhalefet; CHPli milletvekillerinin yüzde 31i hakaret; yüzde 22si karşılıksız çek keşide etmek; yüzde 11i tedbirsizlik sonucu yaralamaya sebebiyet vermek, MHPli milletvekillerinin yüzde 18si seçim yasasına muhalefet; yüzde 18i hakaret, yüzde 18i zimmet ve kalpazanlık, BDPlilerin yüzde 64ü terör, PKKnin propagandasını yapmak, suçu ve suçluyu övmek; yüzde 13ü Seçim Yasasına muhalefet; yüzde 11i Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na aykırı davranmakla suçlanıyor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56