OKULDA NAMAZA GÖTÜRÜLEN ÖĞRENCİLER HABERİNE CEZA HAZIRLIĞI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) öğretmenleriyle birlikte cuma namazına giden ve takkeler takarak saf tutan ilköğretim öğrencilerini i haber yapan Uğur Dündar’ın sunduğu Star Haber’e ceza kesmek için harekete geçti.

Çocuk istismarına onay

RTÜK, okuldan çıkarılıp öğretmenler eşliğinde namaza götürülen öğrencileri haber yapan Uğur Dündar’a ceza vermeye hazırlanıyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) öğretmenleriyle birlikte cuma namazına giden ve takkeler takarak saf tutan yaklaşık 50 ilköğretim öğrencisini haber yapan Uğur Dündar’ın sunduğu Star Haber’e ceza kesmek için harekete geçti.

Dündar’ın sunduğu Star Haber’in 23 Ekim 2009 tarihli bölümünde, İstanbul’da özel bir ilköğretim okulundan çıkıp gruplar halinde birkaç öğretmenle birlikte cuma namazına giden ilköğretim öğrencilerini konu alan bir haber yayımlandı. Haber üzerine harekete geçen RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanvekili Osman Ardoğan, hazırladığı raporla kanalın cezalandırılmasını istedi. Haberde öğrencilerin sanki bir suç işliyormuş gibi yansıtıldıklarını ifade eden Ardoğan, şöyle devam etti:

“Kişileri yalnızca dini inançları nedeniyle bir suç öznesi olarak teşhir eden, bu kişileri dini uygulamaları dışında herhangi bir neden göstermeden suçlayan söz konusu haberin sunulmasıyla, haber alma hakkı ve toplumu bilgilendirme anlamında nasıl bir kamu hizmeti amaçlandığı da anlaşılamamaktadır.”

Savunma istenecek

Öğrencilerin görüntülerinin ekrana getiriliş biçiminin anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu ileri süren Ardoğan, bu gerekçelerle Star TV’ye artırımlı para cezası uygulanmasını istedi. Ardoğan’ın raporunu değerlendiren Üst Kurul ise Star TV’den savunma istenilmesine karar verdi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56