TÜRKİYE:
PINAR SAĞ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI, BEYOĞLUNDA PINAR SAĞ'A DESTEK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Pınar sağ'ın basın açıklaması ve destek yürüyüşüne Arguvan Haber olarak katıldık,destek verdik.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'suç ve suçluyu övme' suçundan 10 ay hapis cezası alan Pınar Sağ İstanbul barosu toplantı salonunda basın açıklması yaptı Pınar Sağ'a destek için Beyoğlu'nda Galatasaray meydanına yürüyüş düzenlendi.

PINAR sAĞ'IN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASININ METNİ

BASINA VE KAMUOYUNA

29/01/2011 İstanbul

Yasa dışı , proganda ne demektir?  Sanatçıların ifadeleri, halkın sorunlarını dile getiren söylemleri, konserler nasıl “ terör” suçu ile ilişkilendirilir?
Neyi söylemek suçtur yasaya göre ?
Ama daha önemlisi neyi söylememek  tarih karşısında bizi sorumlu kılar?
Yoksulluktan, ezilmeden,demokrasi mücadelesinden söz ettiğimiz, bağımsızlık için gayret gösterdiğimiz, halk için, halkın yanında egemenlere karşı sesimizi yükselttiğimiz için suçlanabilir miyiz?
 Ahlakımızın, vicdanımızın, umutlarımızın, hayallerimizin, beklentilerimizin Ceza Hukukundaki yeri nedir?
Mustafa Suphi’yi , Mahir’i, Deniz’i, İbrahim’i hatırlamak, isimlerini yüksek sesle söylemek neden suç olsun? İdama, işkenceye, kaybedilmeye, cezasızlığa, faile meçhule, yargısız infaza, topyekün imhaya hepimiz karşı değimliyiz ?
Öyleyse Pınar Sağ’ı nasıl yargıladık ve hangi “ Derin “ amaçlarla cezalandırmak istiyoruz?
Sanatçıların “ Yargı önüne bile çıkarılmadan infaz edilenleri” , işgence de katledilenleri, kaybedilenleri bizlere hatırlatması suç değil görevdir. Halkın Türküleri, Şiirleri, Şarkıları, ezgileri binlerce yıldır haksızlığa uğrayanların, ezilenlerin, yoksulların çığlığı olmuştur.
Bugün siyasal iktidarlar onların ideolojik tercihlerini hiç gerekmediği halde dikkate alan savcılar, kendilerini statünün sürdürülmesinden sorumlu kabul eden yargıçlar sanatçıların sesine ve eleştirilerine kulaklarını kapatmış olabilirler.
Ülkenin tarihsel olarak en netameli, güncel olarak en sıkıntılı coğrafi parçalarından birisin de, bir konserin selamlama konuşmasında, kendisini dinleyenlerin tarihlerini, anılarını, değerlerini, acılarını bildiğini ve önemsediğini hatırlatmaktan ibaret olan sözlerin, isimlerin, olayların telaffuz edilmesi suç olamaz.
Pınar Sağ’ın savunması alınmamıştır. Avukatları dinlenmemiştir. Adil bir yargılanmanın gerektirdiği süre, imkan, prosedür sağlanmamıştır. Bu karar kabul edilemez bir adli siyasal hata olarak tarihimize dahil edilemeye çalışılmaktadır.
Buna izin vermeyeceğiz. Sadece Çağdaş Hukukçuların değil yüksek mahkemenin, kamuoyunun, tarafı ve kurucusu olduğumuz İnsan Hakları İçin Avrupa Mahkemesi’nin de izin vermeyeceğine inanıyoruz .
Bizler, Demokratik haklarımızı, Düşünce ve İfade Hürriyetimize koruma kararlığımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.    
 
banner47
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 99 YILI
30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yılı.

Haberi Oku